Patterns of Europe | Wzory Europy 2017 – Meblujemy miasto!

thumbnail

Zapraszamy do udziału w tegorocznej odsłonie projektu Patterns of Europe | Wzory Europy. W poprzednich edycjach prezentowaliśmy cykl unikatowych pokazów filmowych, a podczas odbywających się wykładów i warsztatów z uznanymi polskimi projektantami inspirowaliśmy i dostarczaliśmy niezbędnej wiedzy tym, którzy talent artystyczny i pasje związane z projektowaniem przemysłowym chcą zmienić w swój zawód. W każdej edycji Patterns of Europe | Wzory Europy skupialiśmy się i będziemy skupiać na propagowaniu wśród młodych artystów lokalności w projektowaniu oraz szukaniu inspiracji w kulturze ludowej i wzornictwie tradycyjnym naszego regionu.

W tym roku obchodzimy Wielki Jubileusz 700-lecia nadania praw miejskich Lublinowi, jest to zatem rok wyjątkowy i taka też będzie tegoroczna edycja projektu Patterns of Europe | Wzory Europy, która odbędzie się pod hasłem Meblujemy miasto! Z tej okazji ogłaszamy konkurs na element małej architektury inspirowany tradycyjnym wzornictwem naszego regionu. Projektując mebel dla Lublina chcielibyśmy zwrócić uwagę zarówno uczestników projektu, jak i mieszkańców naszego miasta, na coraz bardziej docenianą rolę przestrzeni publicznej jako niezwykle istotnego składnika krajobrazu miasta.

Poprzez elementy designu w przestrzeni miejskiej chcemy kształtować estetyczny charakter Lublina, wywoływać pozytywne emocje oraz sprowokować dyskusję o odpowiedzialności za wizualną stronę przestrzeni publicznej. Konkurs na mebel dla Lublina zainspirowany tradycyjnym wzornictwem Lubelszczyzny to też olbrzymia zachęta do zainteresowania się bogactwem kultury ludowej, do inspirowania się tym zapleczem po to, aby tworzyć projekty przedmiotów całkowicie nowych i unikalnych. W ramach tegorocznej edycji projektu odbędą się również warsztaty z projektantami z całej Polski, którzy w swoich pracach znajdują równowagę pomiędzy ginącą tradycją a nowoczesnym projektowaniem, równocześnie tworząc koncepcje nastawione na innowacje, oraz spotkania których tematem będzie krajobraz miejski, przestrzeń publiczna i wpływ architektury na ludzi i ich codzienne życie. Dodatkowo będzie można bliżej zapoznać się (m.in. poprzez zwiedzenie wystaw) z dziedzictwem kulturowym i sztuką ludową regionu lubelskiego, szczególnie na przykładzie tkactwa i strojów ludowych, garncarstwa, kowalstwa, wycinankarstwa.

(szczegółowy program warsztatów i spotkań już niebawem)

JAK WZIĄĆ UDZIAŁ W KONKURSIE?

  • Udział w konkursie mogą wziąć projektanci, studenci i absolwenci szkół wyższych o profilu plastycznym lub projektowym.
  • W regulaminie znajdują się m.in. inspiracje, którymi należy się sugerować przy pracy nad pomysłem oraz niezbędne specyfikacje.
  • Głównym kryterium oceny prac jest inspiracja (w formie, treści) sztuką tradycyjną Lubelszczyzny, tradycyjnymi metodami produkcji oraz umiejętne przejście od źródła inspiracji do współczesnego dizajnu.
  • Zapraszamy do nadsyłania swoich propozycji pod adres: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a, 20-112 Lublin.
  • Na prace konkursowe czekamy do 31.07.2017 r. Wyniki ogłosimy najpóźniej 04.09.2017 r.,
  • Zwycięzca Konkursu otrzyma Nagrodę pieniężną w wysokości 4000 PLN brutto.

NIEZBĘDNE DOKUMENTY DO POBRANIA:

Regulamin konkursu Patterns of Europe 
Załącznik 1 – źródła inspiracji
Załącznik 2 – karta zgłoszeniowa