Carnaval Sztukmistrzów 2014

24-27 lipca 2014

.

200 godzin występów artystów z 12 państw świata, ponad 80 spektakli ulicznych i 3 dni warsztatów kuglarskich złożyło się na piątą, jubileuszową edycję Carnavalu Sztukmistrzów.

Carnaval Sztukmistrzów oficjalnie rozpoczęła Wielka Parada Kuglarska, która w czwartek (24 lipca) o 20:00 wyruszyła z Placu przed Ratuszem. Pochód zakończył się w Ogrodzie Saskim, gdzie na scenie Muszli Koncertowej, o 21:30 wystawione zostało niezwykle widowiskowe, naszpikowane akrobacjami przedstawienie pt. „Prometeusz”, wyprodukowane przez wrocławskie Biuro Festiwalu Impart 2016 i Agencję Artystyczną EVEREST.

Dzień wcześniej (23 lipca) w Teatrze Starym rozpoczęła się interdyscyplinarna konferencja naukowa pt. „Nowy cyrk i sztuka w przestrzeni publicznej”, której gośćmi byli znakomici przedstawiciele świata nauki, teatru i cyrku. Kolejnego dnia konferencja przyjęła formę „targów”, podczas których każdy z uczestników miał szansę prezentować swoją działalność w sposób otwarty dla szerokiej publiczności.

Jak co roku, w czasie Carnavalu Sztukmistrzów ulice w centrum Lublina stały się miejscem niecodziennych wydarzeń kulturalnych. Już od 24 lipca w godzinach od 15:00 – 21:00, na Placu przed Trybunałem stanął Atelier Idlozi – pracownia fotografii ulicznej prezentująca sekrety dawnego rzemiosła.

Od 24 lipca otwarty dla gości był Klub Festiwalowy na Błoniach pod Zamkiem. Co wieczór, od godziny 22:00 do 24:00, proponował on rozrywkowy program artystyczny, w tym koncerty muzyki na żywo.

W piątek, 25 lipca, w godzinach od 11:00 do 17:00 wszyscy śmiałkowie mogli spróbować swoich sił podczas Otwartych Warsztatów Kuglarskich na Błoniach Pod Zamkiem, które zostały objęte mecenatem PGNiG. W tym samym czasie i miejscu swoje podwoje otworzyło dla najmłodszych Lublinian Europejskie Centrum Bajki. Natomiast na Placu Litewskim od godziny 16:00 dzieci mogły bawić się w Miasteczku Zabaw Niezwykłych.

Również w piątek na Placu przed Trybunałem, obok fotograficznego Atelier Idlozi, o godzinie 16:00 stanął „Fatalia’s Hypnotic Pendulum”, wzorowany na XIX-wiecznych gabinetach dziwności. To oferta wyłącznie dla widzów o mocnych nerwach.

W piątek spektakle rozpoczęły się od 16:00 i potrwały aż do 22:30. Szczególnie wyjątkowe były występy współczesnego hiszpańskiego Arlekina Karcocha pt. „Urban Imbalance”, o 16:00 i 19:30 na Placu Litewskim oraz imponujące i mrożące krew w żyłach przedstawienie francuskiej grupy Les Lendemains z wykorzystaniem latających trapezów zawieszonych na wysokości 13 metrów nad głowami publiczności,  pt. „Les Pepones” (godz. 21:30 na Placu Zamkowym).

W sobotę i niedzielę (26. i 27 lipca) program Carnavalu Sztukmistrzów trwał nieprzerwanie od 11:00 do północy. W weekend mieszkańcy i goście Lublina obejrzeli występy blisko 30 grup artystycznych z dwunastu krajów. Tradycyjnie, przez cały czas trwania imprezy, nad głowami przechodniów można było oglądać występy linoskoczków. W ramach Carnavalu Sztukmistrzów odbywała się jedyna tego typu na świecie impreza – Urban Highline. Pokazy miały miejsce na 10 linach wokół Trybunału Koronnego na Starym Mieście oraz nad ulicą Wieniawską (taśmy o długości 60 m, 80 m oraz  55 m zawisną pomiędzy budynkami Urzędu Miasta i Urzędu Marszałkowskiego na wysokości blisko 50 m).

Jak co roku nie zabrakło dodatkowych atrakcji. Uczestnicy Carnavalu spragnieni odpoczynku, mogli zrelaksować się przy fontannie na Placu Litewskim, gdzie specjalnie na czas CSM wysypano piasek oraz zostały rozstawione leżaki. Atrakcją 5. edycji Carnavalu Sztukmistrzów była specjalnie przygotowana na tę okazję iluminacja świetlna, która przez 4 dni podkreślała niezwykłe walory architektoniczne lubelskich kamienic. Budynek Trybunału Koronnego oraz kamienice okalające go codziennie – od zmroku do 3.00, rozświetlały przestrzeń rynku Starego Miasta, tworząc niepowtarzalną scenerię dla spektakli Carnavalu. Producentem Światła Carnavalu Sztukmistrzów, oraz partnerem 5. edycji wydarzenia była firma Philips Lighting Poland SA.

Patroni medialni:
TVN i Radio Zet.

Partner Strategiczny:
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo Spółka Akcyjna,

Partnerzy:
Lubelski Węgiel „Bogdanka” Spółka Akcyjna, Philips Lighting Poland S.A., Totalizator Sportowy Sp. z o.o., MPWiK Sp. z o.o., LPEC S.A., LUBELLA Sp. z o.o. S.K.A., Dar Natury (Nestlé Waters Polska S.A. Oddział Dar Natury w Warszawie), Ale Taxi, Herbapol-Lublin S.A, Black Red White, Czarcia Łapa, Multikino S.A., Stokrotka Sp. z o.o.

Organizatorzy:
Urząd Miasta Lublin i  Warsztaty Kultury w Lublinie

  • PŁYTA IRIAO

    Wschód Kultury - Inne Brzmienia prezentują:

    IRIAO | Rogalów Analog Adventures
  • ZOBACZ I SUBSKRYBUJ NASZ INSTAGRAM

  • POLUB NAS