Rusza otwarty nabór projektów do Nocy Kultury 2016

thumbnail

W nocy z 4 na 5 czerwca 2016 r. już po raz dziesiąty odbędzie się lubelska Noc Kultury. W tym roku będziemy marzyć, śnić i kreować rzeczywistość. Hasło przewodnie tegorocznej imprezy brzmi bowiem „Wyobraź sobie miasto…”. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych – zarówno instytucje, organizacje pozarządowe, jak i przedsiębiorstwa oraz osoby fizyczne do składania ofert projektów, które będą tworzyć program wydarzenia w 2016 roku.

Pamiętasz Lublin sprzed dziesięciu lat? Zapewne nikt nawet nie przypuszczał, że Noc Kultury wpisze się w krajobraz miasta i świadomość jego mieszkańców tak mocno, że trudno będzie wyobrazić go sobie bez niej. Początkowo manifestacja kultury miasta, później kumulacja energii, która rozprzestrzeniała się i wnikała w coraz to nowe obszary. Marzenia zainspirowały ludzi do działań niezwykłych, magicznych i niepowtarzalnych. W efekcie narodziło się wydarzenie pełne wzruszeń, niespodzianek, obfitujące w inspirujące pomysły i niespotykany klimat. Dzięki współpracy tysięcy osób, organizacji, instytucji, artystów, animatorów Noc Kultury nadal zaskakuje, urzeka, uwodzi. Pragniemy dalej wyobrażać sobie miasto, bo wierzymy, że Wasza wyobraźnia prowadzi do zmian. Nierealne początkowo marzenia, spełniają się na naszych oczach, niemożliwe staje się możliwe, śmiałe, niekiedy absurdalne pomysły zyskują realny kształt i właśnie dzięki temu wielokrotnie stawaliśmy się świadkami rzeczy niezwykłych. Ludzie, którzy kochają Lublin, marzą tak pięknie, jak działają. To z nimi wyobraź sobie miasto….

Otwarty nabór rusza już dziś. Warsztaty Kultury czekają na zgłoszenia do 15 marca 2016 włącznie. Pomysły można przesyłać za pośrednictwem formularza on-line dostępnego na stronie www.nockultury.pl

Warto jest przemyśleć swoją propozycję pod kątem pięciu obszarów tematycznych otwartego naboru  Nocy Kultury.

  1. dla zespołów muzycznych i solistów – Wyobraź sobie, że muzyka to oddech miasta, że miasto ma swój rytm, dynamikę i energię. Weźmy głęboki oddech i zanurzmy się w lubelskim brzmieniu, poznajmy muzyczne tętno miasta. To właśnie lubelskie formacje muzyczne są składowymi tego zjawiska, poznajmy je, przyjrzyjmy się im z bliska i wspólnie skomponujmy Noc Kultury!
  2. dla teatrów, tancerzy, kabaretów, poetów, buskerów, iluzjonistów – Wyobraź sobie, że miasto to scena… że  bramy, podwórka, zapomniane urokliwe zakątki na tę jedną noc stają się przestrzenią teatralną, taneczną, buskerską, muzyczną, poetycką – wielkie widowiska w małych przestrzeniach wielka sztuka małych form scenicznych, nie rób scen, rób sztukę!
  3. dla miłośników sportów miejskich, aktywności i zabawy na świeżym powietrzu – Wyobraź sobie, że miasto to plac zabaw… bez ogrodzeń i  bez ograniczeń wiekowych, że, jest tuż obok, właściwie po drodze, wyobraź sobie, aktywność, sport, zabawę, muzykę na wyciągnięcie ręki, wspólna przestrzeń dla pasjonatów sportów miejskich, ale również dla tych, którzy chcieliby spróbować swoich sił po raz pierwszy.
  4. dla rzemieślników, artystów, pracowni warsztatowych, animatorów, nauczycieli, instruktorów, twórców rękodzieła – Wyobraź sobie, że to twórczość napędza  miasto… –  podczas jednej nocy odbędzie się kilkadziesiąt warsztatów, pokazów, animacji i zabaw dla osób w każdym wieku! To doskonała okazja do prezentacji własnych prac, całorocznej oferty warsztatowej, wymiany doświadczeń i integracji środowiska.
  5. dla chcących zaprosić Noc Kultury do siebie, czyli wydarzenia w siedzibie organizatora

Dla uczestników Nocy Kultury zawsze najbardziej atrakcyjne są wydarzenia premierowe, stworzone z myślą o prezentacji podczas festiwalu. Namawiamy do niestandardowych działań w niecodziennych obszarach, wyobrażania sobie siebie i miasta na nowo, zachęcamy do zbaczania z utartych szlaków. Zawsze dobrze odbierane są również działania odbywające się poza siedzibą organizatora, w otwartej przestrzeni miasta i takie, które angażują, włączają w bieg zdarzeń uczestników Nocy Kultury. Przy zgłoszeniach pamiętajmy również o historii Lublina ze szczególnym uwzględnieniem 700-lecia nadania mu praw miejskich.