Zmajstruj z nami swoje ferie! | Zimowa Majsternia zaprasza najmłodszych [ZAPISY]

thumbnail

Z Warsztatami Kultury i Zimową Majsternią nikomu w ferie zimowe nie będzie się nudzić! Zapraszamy wszystkich najmłodszych do udziału w cyklu spotkań i warsztatów artystycznych. W programie między innymi  warsztaty z kaligrafii, filcowania, stemplowania, tradycyjnych zabaw i wiedzy ludowej czy zajęcia teatralne. Dobra zabawa – gwarantowana! Udział mogą wziąć dzieci w wieku od 6 do 13 lat.

Dlaczego warto się zgłosić? Posłuchajcie sami.

Zapisy: Zgłoszenia drogą telefoniczną pod numerem: 81 5330818 (od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:30 do 16:30). Udział w warsztatach jest bezpłatny. Ilość miejsc jest ograniczona.*

*Przed zapisaniem prosimy o zapoznanie się z regulaminami warsztatów oraz oświadczeniami, znajdującymi się w poszczególnych zakładkach zajęć (linki do zakładek poniżej w programie).

PROGRAM – ZIMOWA MAJSTERNIA 2017:

Ptasie wesele – BRAK WOLNYCH MIEJSC

Zajęcia będą okazją do zapoznania się z naszymi skrzydlatymi przyjaciółmi – polskimi ptakami. Poznamy ich wygląd, zwyczaje, dowiemy się jakie odgłosy wydają. Przypomnimy także łączące się z nimi wierzenia ludowe oraz folklor muzyczny tworzony przez poprzednie pokolenia. W części plastycznej zajęć przygotujemy maski, które posłużą do przedstawienia historii ptasiego wesela (na podstawie pieśni tradycyjnej z Lubelszczyzny).

Gdzie: pracownia przy Bernardyńskiej 11
Kiedy: 17 stycznia 2017, godz. 11:00-13:00
Wiek uczestnika: dzieci 7-9 lat

Przejdź do wydarzenia >>>

Prognoza pogody

Dzięki codziennej prognozie pogody wiemy czy przed wyjściem z domu trzeba pamiętać o parasolce czy o ciepłym szaliku i rękawiczkach. A skąd wiedzieli to nasi prapradziadkowie i praprababcie? Przecież kiedyś nie było internetu, telewizji ani nawet radia! Podczas Zimowej Majsterni zapoznamy się z ludowymi wierzeniami meteorologicznymi Lubelszczyzny i porównamy je z dzisiejszymi sposobami prognozowania pogody. Będzie to okazja do poszerzenia wiedzy przyrodniczej i zestawienia dawnej wiedzy ludowej z odkryciami współczesnej nauki. Spróbujemy też w oparciu o dawne wierzenia meteorologiczne przygotować własny serwis prognozy pogody.

Gdzie: pracownia przy Bernardyńskiej 11
Kiedy: 17 stycznia 2017, godz. 14:00-16:00
Wiek uczestnika: dzieci 10-12 lat

Przejdź do wydarzenia >>>

Jasiek – haftowany sen – BRAK WOLNYCH MIEJSC

Moda na wzory ludowe wciąż trwa. Odkrywamy na nowo ich bogactwo i szukamy inspiracji do współczesnego zastosowania. Takim motywem jest ludowy haft – piękna, ale czasochłonna technika ozdabiania tkanin. Aby zapoznać się z bogactwem haftowanych wzorów lubelskich, przyśpieszymy ten proces imitując misterny układ nitek za pomocą prostej techniki stemplowania. Elementy haftów, głównie z kobiecych strojów biłgorajskich, złożymy samodzielnie w swój projekt i odciśniemy na białych poszewkach (jaśkach). Kółka, drabinki, koseczki, ząbki, gwiazdki, ślimacznice będą nocą haftować Wasze sny, a może zainspirują Was do haftowania igłą i nitką.

Gdzie: pracownia przy Bernardyńskiej 11
Kiedy: 18 stycznia 2017, godz. 15:00-17:30
Wiek uczestnika: dzieci 7-9 lat

Przejdź do wydarzenia >>>

Zagraj w filc – BRAK WOLNYCH MIEJSC

Filcowanie to technika włókiennicza znana od pradawnych czasów. Oprócz dywanów, koców, odzieży, butów, czy jurt – domów nomadów, w Azji z wełny tworzono też przenośne gry, np. mongolskie szachy. Zapoznając się z techniką filcowania na mokro i sucho stworzymy grę w kółko i krzyżyk wg własnego projektu i w wybranej kolorystyce. Nasze sprawne ręce ufilcują kuleczki, dredziki, a przy pomocy specjalnej igły wykonamy planszę. Będziemy pracować z użyciem naturalnego surowca, jakim jest wełna owcza. Po pracy czekają nas emocjonujące rozgrywki. Dla chętnych możliwe jest zrobienie kolczyków, breloczka czy piłki.

Gdzie: pracownia przy Bernardyńskiej 11
Kiedy: 19 stycznia 2017, godz. 11:00-13:30
Wiek uczestnika: dzieci 10-12 lat

Przejdź do wydarzenia >>>

Warsztat kaligrafii 

Czy w dobie smartfonów i tabletów warto ładnie pisać odręcznie? Podczas Zimowej Majsterni poznamy krótką historię i znaczenie kaligrafii. Dowiemy się również jak zbudowany jest warsztat dawnego kaligrafa. W części praktycznej spróbujemy użyć pióra gęsiego, stalówki, obsadki, atramentu i tuszu, napisać alfabet i całe zdanie. Na zakończenie spróbujemy wykorzystać nowe umiejętności do zaprojektowania zakładki do książki.

Gdzie: pracownia przy Bernardyńskiej 11
Kiedy: 20 stycznia 2017, godz. 10:30-13:00 (I GRUPA – 7-9 LAT) i godz. 13:30-16:00 (II GRUPA – 10-12 LAT)
Wiek uczestnika: dzieci 7-12 lat

Przejdź do wydarzenia >>> (I GRUPA – 7-9 LAT) BRAK WOLNYCH MIEJSC

Przejdź do wydarzenia >>> (II GRUPA – 10-12 LAT)

Teatr domowy – BRAK WOLNYCH MIEJSC

Proces powstawania małych spektakli zaczniemy od snucia wspólnej historii. Ta narracja będzie podstawą dla scenariusza, który zamkniemy w magicznym pudełku teatru kamishibai. Jeśli macie ochotę skonstruować i stworzyć teatr, a potem zabrać go do domu, przybywajcie!

Gdzie: pracownia przy Bernardyńskiej 11
Kiedy: 24 stycznia 2017, godz. 11:00-13:00 (I GRUPA – 7-9 LAT) i godz. 13:30-15:30 (II GRUPA – 10-12 LAT)
Wiek uczestnika: dzieci 7-12 lat

Przejdź do wydarzenia >>> (I GRUPA – 7-9 LAT) 

Przejdź do wydarzenia >>> (II GRUPA – 10-12 LAT)

Słuchowisko (warsztat trzydniowy) – BRAK WOLNYCH MIEJSC

Poznaj świat dźwiękowych opowieści, w których mieszkają najwspanialsze postaci. Możesz tam spotkać ulubionych bohaterów, dzielnych rycerzy, roboty z przyszłości, tańczące zwierzęta a nawet przenieść samego siebie w świat fantazji! Dowiedz się, czym jest słuchowisko i zrób je wspólnie z nami!

Gdzie: pracownia przy Bernardyńskiej 11 (25-26 stycznia) i Radio Lublin (27 stycznia)
Kiedy: 25-27 stycznia 2017, godz. 11:00-14:00
Wiek uczestnika: dzieci 7-12 lat

Przejdź do wydarzenia >>>