Anna Kaszuba-Dębska: Projekt „SZPILKI”

thumbnail

Anna Kaszuba-Dębska – ukończyła ASP w Krakowie na Wydziale Malarstwa w Pracowni prof. Leszka Misiaka oraz na Wydziale Grafiki w Pracowni Filmu Animowanego prof. Jerzego Kuci. Stypendystka Prezydenta Miasta Krakowa, prof. Jana Szancenbacha „Stypendium dla młodego kolorysty w Paryżu”, prof. Janiny Kraupe-Świderskiej „Dla kobiety malarki w Paryżu”. Otrzymała wiele nagród i wyróżnień m.in. Firmy Talens oraz IBBY za działalność wydawniczo-czytelniczą. Zilustrowała kilkadziesiąt książek. Autorka autorskich filmów animowanych. W 2011 ukończyła studia doktoranckie na ASP w Warszawie. Pracuje nad doktoratem w Pracowni Projektowania Ksiązki i Typografii u prof. Macieja Buszewicza. Projekt Szpilki jest wynikiem badań i przemyśleń doktoranckich.

Księga – dzieło „SZPILKI” składa się z instalacji interdyscyplinarnej, złożonej z 200 par kobiecych butów odpowiednio pomalowanych i okodowanych, nadesłanych Autorce z całego świata w ramach akcji „Projekt Szpilki”, 12 ram z pleksi z wydrukami prezentującymi biogramy 12 artystek, totemicznego stołu – postumentu, na którym prezentowana jest Księga.

W zamyśle autorki PROJEKT SZPILKI odkrywa mapę współczesnej kobiecości, opiera się na trzech przestrzeniach czasowych: jest wspomnieniem zapomnianych kobiet, materializuje się w obiekcie rzeźbiarskim współtworzonym przez każdą z uczestniczek oraz wykorzystuje nowe technologie, dzięki którym historie kobiet będą mogły być odtwarzane w przyszłości.

Autorka mówiła o swoim projekcie: „Otrzymane zużyte, podniszczone buty przekształcam ze sfery profanum do sfery sacrum tworząc z nich mini obiekty sztuki, za pomocą kolorystycznego kodu stworzonego na podstawie ankiety. Powstaje instalacja kilkuset kolorowych butów – kwiatów, równo ułożonych na zie¬lonym trawniku dawnej willi Bianki, literackiej postaci z prozy Brunona Schulza. Widz otrzymuje katalog i dzięki zakodowanemu w nim systemowi kolorów i kodów QR, może na różnych poziomach zaawansowania technologicznego odkodować historie danego obiektu i wykreować we własnej wyobraźni kobietę, do której należał niegdyś zakodowany obiekt. Zgłębiając kolorystyczny kod zawarty w katalogu, widz wykonuje ruch skłonu, pochyla się w celu odkodowania kobiecości. Gest ten jest nawiązaniem do rysunków Schulza, których często głównym tematem było uwielbienia damskich nóg i butów.”

Kiedy: 30 listopada, godz. 17:00
Gdzie: Hala Warsztatów Kultury, ul. ks. J. Popiełuszki 5

Wstęp wolny

PROJEKT SZPILKI miał premierowy pokaz we wrześniu 2012 roku na V. Międzynarodowym Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu (Ukraina).