2019-03-14 Lightspektakl Momenty w reż. Joanny Lewickiej na Nocy Kultury 2019

O tegorocznej Nocy Kultury w Lublinie wiemy już tyle: odbędzie się w nocy z 1 na 2 czerwca 2019 r., hasłem przewodnim jest MiastOpowieść i zakończył się już otwarty nabór projektów. Warsztaty Kultury w Lublinie odsłaniają kolejny element układanki, którą w całości będziemy mogli oglądać w czerwcu. Zobaczymy Lightspektakl Momenty w reżyserii Joanny Lewickiej.

POBIERZ MATERIAŁY PRASOWE 

Co to jest Lightspektakl?
Lightspektakl to spektakl light bo lekki, świetlny, krótki – dokładnie jak moment przeżywania małej opowieści o szczęściu,
w której ciało, cień i projekcje stają się jednym.

O czym będzie opowieść?
Oglądając przedstawienie poznamy historię o dążeniu do szczęścia i zaskakująco trudnym momencie, kiedy to szczęście w końcu udaje się osiągnąć. Ta kilkuminutowa porcja magii łączy w sobie teatr cieni, grę aktorską i taniec, a całości dopełniają animacje i wizualizacje.

Za reżyserię i scenariusz spektaklu, który powstał na podstawie wypowiedzi mieszkańców, odpowiada Joanna Lewicka. Poza reżyserią teatralną jest także inicjatorką projektów społeczno-artystycznych i wykładowczynią akademicką. W 2007 roku ukończyła reżyserię teatralną w Wyższej Szkole Muzycznej i Teatralnej (HfMDK) we Frankfurcie nad Menem u Hansa Hollmanna i Christofa Loya. Podczas studiów reżyserskich asystowała m.in. w Schauspielhaus Zürich. Od 2004 roku reżyseruje spektakle teatralne w Polsce i Niemczech. Prowadzi cyklicznie „Teatr” Forum dla Khmer Community Development w Kambodży. Zrealizowała wiele międzynarodowych projektów w Anglii, Danii, Niemczech, Grecji, Turcji oraz na Ukrainie.

W Momentach zagrają Angelika Kujawiak i Wojciech Kaproń. Za wideo odpowiedzialna jest Maria Porzyc, światło zaprojektował Grzegorz Polak, a kostiumy ElBruzda.

Warsztaty Kultury w Lublinie jak co roku przygotowują własne premierowe produkcje na Noc Kultury. Mottem tegorocznej edycji jest MiastOpowieść, dlatego też przed nami program z wielowątkową fabułą i kilka zapierających dech w piersiach rozdziałów. Jednym z nich zdecydowanie jest spektakl Momenty. W zeszłym roku z przyczyn niezależnych od artystów nie udało się nam zaprezentować go publiczności festiwalu, ale w tym roku jeszcze lepiej wpasuje się w program i całą koncepcję wydarzenia  – zaprasza Joanna Wawiórka-Kamieniecka, dyrektor Nocy Kultury.

Na cały program Nocy Kultury składa się kilkaset wydarzeń kulturalnych, m.in. wystawy sztuki, instalacje artystyczne, spektakle teatralne, kino i sztuka w przestrzeni miejskiej. Zachęcają otwarte do późna drzwi galerii, teatrów i muzeów.

Pełny harmonogram będzie można znaleźć na stronie www.nockultury.pl w połowie maja.

13. Noc Kultury w Lublinie odbędzie się w nocy z 1 na 2 czerwca 2019 roku. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Organizatorem festiwalu są Warsztaty Kultury w Lublinie.
Projekt realizowany przy wsparciu Miasta Lublin.   
Patronat honorowy nad projektem objął Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk.

Noc Kultury to święto Lublina – opowieść o mieście tworzona przez jego mieszkańców i przyjaciół. To spotkanie artystów, animatorów, różnych środowisk kulturalnych i wszystkich tych, którzy chcą ten wieczór spędzić razem.

Czy można sobie wyobrazić, że zapomniana lubelska uliczka zmienia się na jedną noc w najbardziej romantyczny zakątek w Europie, dorównując Barcelonie, Wenecji czy Paryżowi? A może koncerty wcale nie powinny odbywać się na scenach tylko na ścianach zabytkowych kamienic, albo na dachach budynków? Po co chodzić do kina, skoro filmy można obejrzeć pod rozgwieżdżonym niebem? Noc Kultury to festiwal, który nieustannie zaskakuje. Dzieją się wtedy rzeczy niezwykłe. Zdarza się, że możemy na własne oczy zobaczyć to, co zniknęło z mapy Lublina wiele lat temu.

Sztuka ożywia miejsca nieznane lub zapomniane. Bramy stają się świetlistymi instalacjami, place i skwery scenami teatralnymi, a uliczki Starego Miasta potrafią zaskoczyć nawet stałych bywalców.

Noc Kultury inspiruje do odkrywania Lublina na nowo lub po raz pierwszy. Uczestnicy stają przed trudnym wyborem, do zobaczenia jest bowiem kilkaset atrakcji, a czas ograniczony. To przecież tylko jedna noc.

Warsztaty Kultury w Lublinie
t +48 81 533 08 18
e info@nockultury.pl
i www.nockultury.pl

Kontakt dla mediów:
Joanna Wawiórka-Kamieniecka       
Dyrektor Nocy Kultury
Warsztaty Kultury w Lublinie
mail: j.wawiorka-kamieniecka@warsztatykultury.pl
tel. 81 533 08 18       
Warsztaty Kultury w Lublinie

Paulina Skipirzepa
Kierownik Działu Komunikacji i Marketingu
Warsztaty Kultury w Lublinie
mail: p.skipirzepa@warsztatykultury.pl
tel.: 607 755 595        
Warsztaty Kultury w Lublinie