2019-03-27 Dezerter oraz AK/DK dołączają do line-upu festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia

Legenda polskiego punk rocka, pozostająca od lat jednym z najważniejszych zespołów na alternatywnej scenie oraz brytyjski duet perkusyjny, łączący transowe, motoryczne brzmienia bębnów z taneczną, generowaną na syntezatorach elektroniką, to artyści, którzy pojawią się w czerwcu w Lublinie. Dezerter i AK/DK dołączają do line-upu festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia, który odbędzie się w dniach 27-30 czerwca 2019.

POBIERZ MATERIAŁY PRASOWE

Lata 80. XX wieku to przełomowy moment w historii polskiego undergroundu, kiedy to formowały się zespoły najważniejsze dla całego nurtu. Za oknem szara, beznadziejna, komunistyczna rzeczywistość, na festiwalach i w środkach masowego przekazu można zobaczyć jedynie tzw. gwiazdy estrady czy, w najlepszym wypadku, wybrane kapele sygnowane jako Muzyka Młodej Generacji. Równolegle do oficjalnego obiegu funkcjonuje jednak podziemna scena, z punkiem, nową falą czy reggae. To wtedy kultowy status uzyskują m.in. Brygada Kryzys, TZN Xenna, Deuter czy Izrael. Jednym z absolutnie fundamentalnych zespołów staje się też Dezerter, który pojawia się w Jarocinie w 1982 roku, jeszcze jako SS-20, by za chwilę zmienić nazwę i stać się kluczową kapelą dla całego pokolenia. Ich zarejestrowane w latach 80. albumy „Kolaboracja” i „Kolaboracja II” oraz wcześniejszy, legendarny „Underground Out of Poland”, wydany w Stanach Zjednoczonych m.in. dzięki pomocy muzyków z grupy D.O.A., porażały słuchaczy zarówno dzięki agresywnemu, ostremu brzmieniu, jak i mocnym, zaangażowanym tekstom, nierzadko mówiącym wprost o otaczających ówczesną Polskę problemach. Hymnami całej punkowej generacji z miejsca stały się też utwory takie jak „Spytaj milicjanta”, „Polska złota młodzież” czy „Ku przyszłości”. Lata 90. przyniosły kolejne świetne płyty – m.in. „Blasfemię” czy „Ile procent duszy?”, a sam Dezerter ugruntował swój status kapeli kultowej, także w nowej, demokratycznej rzeczywistości. W 2019 roku grupa wydała 3 nowe piosenki na epce zatytułowanej „Nienawiść 100%” i od razu wywołało to spore poruszenie na naszym rynku muzycznym. Koncert na Innych Brzmieniach będzie intrygującą podróżą po bogatej dyskografii Dezertera.

Kolejny zespół w tegorocznym programie to wywodzący się z Brighton duet AK/DK. Już sam pomysł artystów na to, w jakiej formie wykonywać i komponować swoją muzykę, wpisuje się znakomicie w innobrzmieniowe założenia. Anglicy zaskakują bowiem brawurowym połączeniem dwóch zestawów perkusyjnych, wspomagając się dodatkowo brzmieniami syntezatorów, przywołujących na myśl pierwsze kapele ze sceny synth czy electro. Ich koncerty to żywioł, który zabiera widzów w podróż po wielu gatunkach i stylach. Chwilami jest tanecznie, a artyści puszczają oko do złotego okresu kultury disco. Kiedy indziej robi się mroczniej i duet gra transowo, głośno i energetycznie. Motoryczne, zbudowane na rytmie granie odsyła nas gdzieś w rejony etnicznej muzyki afrykańskiej. Podobne wycieczki AK/DK robi też w stronę punka, noise’u czy techno. Na ich lubelskim koncercie będzie można zanurzyć się w tej mieszance oraz dać się porwać w taneczny trans.

Dezerter wystąpi w Lublinie w sobotę 29 czerwca 2019, natomiast AK/DK dzień później, w niedzielę, 30 czerwca 2019. Obydwa koncerty odbędą się na Błoniach pod Zamkiem. Wstęp, podobnie jak na wszystkie inne wydarzenia w ramach festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia jest bezpłatny.

Tegoroczna edycja festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia odbędzie się w Lublinie w dniach 27-30 czerwca 2019. Po raz kolejny muzyka stanie się inspiracją i punktem wyjścia do swobodnej wymiany idei oraz dyskusji na temat dynamicznie zmieniającego się świata i poszukiwania w nim tego, co wspólne, odbierane zmysłowo na poziomie naturalnej ludzkiej wrażliwości. Inne Brzmienia to spotkanie różnych gatunków, stylów i harmonii, które łączą się w uniwersalnej dla wszystkich szerokości geograficznych potrzebie wyrażania siebie. To tu gwiazdy światowej alternatywy dzielą scenę z młodymi talentami zza naszej wschodniej granicy, a mistrzowie i prekursorzy kluczowych dla rozwoju muzyki gatunków spotykają się z pionierami nowych nisz i poszukiwaczami oryginalnych brzmień. Wszystko to wpływa na unikalną tożsamość wydarzenia i jego jedyny w swoim rodzaju klimat.

Już wkrótce kolejne ogłoszenia i długa lista artystów, którzy w ostatnich dniach czerwca pojawią się w Lublinie.

Wschód Kultury to projekt realizowany przez Narodowe Centrum Kultury ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z samorządami Rzeszowa, Lublina i Białegostoku. Celem projektu jest integracja środowisk twórczych z Polski i krajów Partnerstwa Wschodniego.

Więcej informacji na temat festiwalu: www.innebrzmienia.eu oraz www.nck.pl/projekty-kulturalne/projekty/wschod-kultury  

Kontakt dla mediów:
Agnieszka Wojciechowska
Dyrektor Programowy
Wschód Kultury – Inne Brzmienia Art’n’Music Festival
a.wojciechowska@warsztatykultury.pl
tel./fax: 81 533 08 18
mobile: 600 977 068

Rafał Chwała
Dyrektor Artystyczny
Wschód Kultury – Inne Brzmienia Art’n’Music Festival
r.chwala@warsztatykultury.pl
tel./fax: 81 533 08 18
mobile: 600 422 113

fot. Dezertera Maciej Olinkiewicz