2019-04-17 Nocokulturowość Nocy Kultury – co sprawia, że lubelski festiwal jest wyjątkowy?

Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają na prezentację raportu badawczego dotyczącego Nocy Kultury. Podczas edycji 2018 zostały przeprowadzone badania uczestników z Lublina i tych, którzy po raz pierwszy byli na lubelskim festiwalu. Tym razem badacze przyjrzeli się nie liczbom, a temu co sprawia, że Noc Kultury to festiwal jedyny w swoim rodzaju. Wnioski zostały opisane w raporcie „Wpływ Nocy Kultury na sposoby postrzegania i użytkowania przestrzeni miejskiej”, który po raz pierwszy zostanie zaprezentowany 25 kwietnia w Lublinie.

POBIERZ MATERIAŁY PRASOWE

Kiedy: 25 kwietnia 2019 roku (czwartek), godz. 11:00-12:00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a, sala widowiskowa – II p.
Rejestracja: Ilość miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń. Prosimy o zapisy za pomocą formularza rejestracyjnego dostępnego na stronie nockultury.pl

Program: 
10.30-11.00 |
Rejestracja uczestników
11.00-11.45 | Prezentacja najważniejszych wniosków z raportu – dr Aleksandra Kołtun
11.45-12.00 | Runda pytań z publiczności

Zapraszam na prezentację najważniejszych wniosków z badań z 2018 roku. Opowiemy, czym jest „nocokulturowość” i na czym polega „odbudzanie” Lublina. Podzielimy się wrażeniami na temat efektu zwiększenia elastyczności działaniowej miasta. Wyjaśnimy, jak nasza publiczność „oczekuje nieoczekiwanego” i jest w stanie „pomyśleć niepomyślane”. – zaprasza Joanna Wawiórka-Kamieniecka, dyrektor Nocy Kultury.

Choć największe festiwale kulturalne w Lublinie liczą sobie już wiele lat, dopiero w 2017 roku doczekały się gruntownych badań. Projekt pod nazwą „Wpływ lubelskich festiwali plenerowych na rozwój gospodarczy i społeczny Lublina” przyniósł wszechstronną i pogłębioną wiedzę dotyczącą czterech znanych i lubianych wydarzeń: Nocy Kultury, Wschodu Kultury – Innych Brzmień, Carnavalu Sztukmistrzów i Jarmarku Jagiellońskiego. Raport jest dostępny publicznie na stronie warsztatykultury.pl/raport

Badania z 2018 roku skupiły się wyłącznie na Nocy Kultury. Koordynowała je dr Aleksandra Kołtun – badaczka zatrudniona w Instytucie Filozofii UMCS. Naukowo interesuje się koncepcjami funkcjonowania wiedzy we współczesnym świecie; bada, jak nasze otoczenie fizyczne i społeczne wpływa na procesy poznawcze takie jak rozumienie, przetwarzanie informacji czy podejmowanie decyzji. Koordynatorka badań wpływu lubelskich festiwali plenerowych na rozwój miasta, współautorka badań diagnostycznych i ewaluacyjnych w projekcie Bardzo Młoda Kultura, wieloletnia współpracownica Fundacji T.E.A.M. Teatrikon.

Projekt i realizacja badania: dr Aleksandra Kołtun, dr hab. Zbysław Muszyński, prof. UMCS, dr hab. Agnieszka Kolasa-Nowak, prof. UMCS, Mateusz Stępniak, Małgorzata Klimkowska, Przemysław Głuchowski, Aleksander Zbirański, Łukasz Blechar, Aleksandra Jamioł, Bartosz Kieloch, Aleksandra Kiewel, Albert Łukasik, Justyna Marek, Magdalena Niedbała, Małgorzata Paszkowska-Demidowska, Anastazja Szuła, Tatiana Triapitsyna, Joanna Trembecka

Na spotkanie zaproszone są wszystkie osoby zainteresowane szeroko pojętym rozwojem Lublina – artyści, animatorzy i menadżerowie kultury, badacze i naukowcy, aktywiści, urzędnicy, dziennikarze oraz mieszkańcy.

Przypominamy, że Noc Kultury w tym roku odbywa się w nocy z 1 na 2 czerwca na Starym Mieście w Lublinie. Wstęp na wydarzenie jest wolny. Noc Kultury to święto Lublina – opowieść o mieście tworzona przez jego mieszkańców i przyjaciół. To spotkanie artystów, animatorów, różnych środowisk kulturalnych i tych, którzy chcą ten wieczór spędzić razem. A przede wszystkim to wydarzenie pełne kulturalnych atrakcji w przestrzeni publicznej miasta. Czy można sobie wyobrazić, że zapomniana lubelska uliczka zmienia się na jedną noc w najbardziej romantyczny zakątek w Europie, dorównując Barcelonie, Wenecji czy Paryżowi? A może koncerty wcale nie powinny odbywać się na scenach, tylko na ścianach zabytkowych kamienic albo dachach budynków? Po co chodzić do kina, skoro filmy można obejrzeć pod rozgwieżdżonym niebem? Uczestnicy stają przed trudnym wyborem, do zobaczenia jest bowiem kilkaset atrakcji, a czas ograniczony. To przecież tylko jedna noc.

Kontakt dla mediów:

Joanna Wawiórka-Kamieniecka
Dyrektor Nocy Kultury
j.wawiorka-kamieniecka@warsztatykultury.pl 
tel./fax: 81 533 08 18
Warsztaty Kultury w Lublini
ul. Grodzka 7
20-112 Lublin
www.nockultury.pl

Paulina Skipirzepa
Kierownik Działu Komunikacji i Marketingu
p.skipirzepa@warsztatykultury.pl
tel. 607 755 595
Warsztaty Kultury w Lublinie
ul. Grodzka 7
20-112 Lublin
www.warsztatykultury.pl