2019-05-29 Lubelsko-wileńska Noc Kultury | 1/2 czerwca 2019 | Lublin

Świętowanie przypadającej na ten rok 450 rocznicy zawarcia Unii Lubelskiej to wspaniała okazja do zaprezentowania lubelskiej publiczności twórczości artystów z Litwy. Tegoroczną edycję Nocy Kultury wzbogacą dodatkowe produkcje przygotowane przez naszych sąsiadów.

POBIERZ MATERIAŁY PRASOWE

 

W programie:

19.00 i 21.00 ARRIVED – spektakl improwizowany | Plac po Farze

Jak „goście z przeszłości” postrzegają naszą rzeczywistość; jak reagują na zachowanie publiczności – te pytania leżą u podstaw improwizacji litewskiej grupy Arrived. Ponieważ przybyli z nie tak odległej przeszłości, widzą dzisiejszy świat nieco inaczej. Wydają się być błogo naiwni i chętni do pomocy wszystkim i wszędzie. Mają obsesję na punkcie porządku, starając się skrupulatnie uporządkować miasto, jego mieszkańców i każdą rzecz, która przyciąga ich wzrok. Zaskakują widzów swoim zabawnym zachowaniem, prowokują i rozśmieszają, tworząc absurdalne i surrealistyczne sytuacje. Muzyka słyszana z ich walizek jest jedyną wskazówką, skąd pochodzi tych dwoje obcych ludzi. Akceptując zasady tego nieznanego świata, publiczność przez krótki czas staje się częścią tego wyjątkowego spektaklu.

 

21.00-22.00 The Schwings Band – koncert | VIVO! Lublin! | aleja Unii Lubelskiej 2 – Taras widokowy

Uczestnicy Nocy Kultury będą mieli okazję wziąć udział w niepowtarzalnym spektaklu muzycznym na dachu VIVO! Lublin, podczas którego wystąpi pochodząca z Wilna grupa The Schwings grająca vintage swing oraz jazz nowoorleański. Zespół została założony w 2011 roku przez legendarnego muzyka jazzowego i multiinstrumentalistę Remisa Rančysa. Schwings szybko zyskały popularność na litewskich festiwalach jazzowych, klubach i imprezach tanecznych typu lindy hop. Początkowo grając złote standardy swing, brazylijskiego i cygańskiego jazzu, zespół zaczął nagrywać własne oryginalne kompozycje. Ich muzyka jest tak różnorodna jak pory roku – Schwings płoną jak lato, są nostalgiczni jak jesień, czyści jak zima i podnoszący na duchu jak wiosna. Wszystko to czeka lubelską publiczność podczas jednego wieczoru!

 

21.30 i 23.30 Reject your soul – spektakl | Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 7 – patio

Spektakl grupy Psilicone Theatre to kreacja miniaturowych lalek silikonowych, projekcja wideo i muzyka na żywo, połączone ze sobą, aby stworzyć nową rzeczywistość. Widzowie poznają historię młodego rybaka, który zakochuje się w syrenie. Aby dołączyć do niej w głębi morza, musi oddać swoją nieśmiertelną duszę. Młodzieniec wyrusza poznać tajny rytuał, który musi wykonać, aby uwolnić swoją duszę z ciała. W końcu odsyła duszę i dołącza do syreny skrytej w morskiej głębi. Jednak co roku dusza wraca, kusząc rybaka, by ponownie zamieszkać w jego sercu. Fascynująca i wzruszająca historia miłosna prowadzi do walki między Duszą a Sercem o kontrolę nad ciałem Rybaka.

 

Noc Kultury odbędzie się także w Wilnie, gdzie zawieziemy prace lubelskich artystów.

Litwini będą mogli zobaczyć balony Jarosława Koziary i Pauliny Kary. Instalacja, którą w 2017 roku pokochali mieszkańcy Lublina, zawiśnie tym razem nad jedną z klimatycznych uliczek na starym mieście w Wilnie. Lalki Pauliny Kary podróżujące w koszach balonów spoglądać będą z góry na Wilno i sprawdzą, jak całonocne święto kultury przyjęło się w tym mieście.

Litewska publiczność będzie mogła też podziwiać light spektakl Momenty w reżyserii Joanny Lewickiej. Spektakl opowie o dążeniu do szczęścia i zaskakująco trudnym momencie, kiedy to szczęście w końcu udaje się osiągnąć. Ta kilkuminutowa porcja magii łączy w sobie teatr cieni, grę aktorską i taniec, a całości dopełniają animacje i wizualizacje.

Do Wilna zawieziemy też kawałek Lublina w sensie dosłownym! W wileńskim parku będzie można podziwiać ceramiczne kamieniczki, fragment glinianej makiety Lubelskiego Starego Miasta. Kamieniczki-lampiony były wykonane podczas warsztatów, w których uczestniczyli mieszkańcy lepionych z gliny budynków.

 

NOC KULTURY W LUBLINIE: 1/2 czerwca 2019 r.

NOC KULTURY W WILNIE: 14/15 czerwca 2019 r.

 

To oczywiście nie cały program Nocy Kultury. Na festiwal składa się kilkaset wydarzeń kulturalnych. Znakomita większość z nich odbywa się w przestrzeni publicznej i nie wymaga rezerwacji wejściówek, m.in. wystawy sztuki, instalacje artystyczne, spektakle teatralne, kino i sztuka w przestrzeni miejskiej. Zachęcają otwarte do późna drzwi galerii, teatrów i muzeów.

Pełny harmonogram już na www.nockultury.pl a najważniejsze punkty programu dostępne będą w wersji mobilnej w aplikacji Going.

 

  1. Noc Kultury w Lublinie odbędzie się w nocy z 1 na 2 czerwca 2019 roku. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Organizatorem festiwalu są Warsztaty Kultury w Lublinie.   
Projekt realizowany przy wsparciu Miasta Lublin.

Współpraca redakcyjna: RMF Classic         
Patroni medialni: Onet, TVP 2, TVP Kultura, TVP3 Lublin, Polskie Radio Lublin, Love Poland, Going
Sponsorzy: VIVO! Lublin, Perła – Browary Lubelskie S.A. 
Patronat honorowy nad projektem objął Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk.


 

Kontakt dla mediów:

Joanna Wawiórka-Kamieniecka 

Dyrektor Nocy Kultury
Warsztaty Kultury w Lublinie
mail: j.wawiorka-kamieniecka@warsztatykultury.pl
tel. 81 533 08 18

Paulina Skipirzepa

Kierownik Działu Komunikacji i Marketingu
Warsztaty Kultury w Lublinie
mail: p.skipirzepa@warsztatykultury.pl