2019-10-16 Spotkania literackie z Mirą Ledowską i Wasylem Słapczukiem

Warsztaty Kultury w Lublinie mają przyjemność zaprosić na spotkanie autorskie z Mirą Ledowską z Izraela, która zaprezentuje swoją książkę Zza okna oraz spotkanie z Wasylem Słapczukiem poetą, prozaikiem oraz autorem tomu wierszy „Wieczorne Słońce”. Na spotkaniach będzie można zakupić książki i zdobyć autografy.

POBIERZ MATERIAŁY PRASOWE 

Mira Ledowska Zza okna | Spotkanie literackie
Kiedy: 21 października 2019 r., godz. 18.00
Gdzie:
Centrum Kultury i Sztuki Chińskiej He Shuifa UMCS, Biblioteka Główna UMCS, ul. Radziszewskiego 11, lewe skrzydło, III piętro
Wstęp wolny

Mira Ledowska urodziła się w 1937 roku w Tłumaczu (obecnie Ukraina). Została uratowana z Zagłady. Po wojnie mieszkała we Wrocławiu, a od 1957 roku w Izraelu. Po 36 latach pracy pedagogicznej zaczęła spotykać się z młodzieżą izraelską, aby opowiadać o Sprawiedliwych. Od powstania Instytutu Polskiego w Tel Awiwie w 2000 r. pracuje jako lektorka języka polskiego.

Kiedy leżeliśmy w polu kukurydzy, a nad nami przelatywały ogłuszające, czerwone i ogniste katiusze, moja mama przykryła mnie własnym ciałem i powtarzała, płacząc: Nie bój się! Ty musisz przeżyć! Twój tatuś nad tobą czuwa. Ty musisz przeżyć, aby opowiadać o tym, co było. Zaczęłam więc realizować ten nakaz. – pisze we wstępie „Zza okna” autorka.

W cieniutkiej, bo zaledwie 100 stronicowej książce znajdziemy 35 opowiadań z życia dziewczynki, która przeżyła Holokaust. Mira Ledowska z domu Krum, urodziła się w 1937 r. w Tłumaczu, na terenie dzisiejszej Ukrainy. Ocalała z Holokaustu. Z Tłumacza wraz z rodzicami mała Mira uciekła dzięki pomocy miejscowego rolnika, który wywiózł ich z getta furmanką. Tuż przed opuszczeniem domu zginął tragicznie jej nowo narodzony brat. Po ucieczce wraz z rodzicami ukrywała się w młynie, potem w lesie. W wyniku donosu ojciec Miry został zastrzelony przez niemieckiego żołnierza na oczach ukrytych matki i córki. Obie trafiły do domu Antoniny Działoszyńskiej, która z pomocą miejscowego proboszcza załatwiła kobietom fałszywe dokumenty. W jej domu przeżyły okupację. Od 2001 r. Mira Ledowska jest zatrudniona w Instytucie Polskim w Tel Awiwie. Spotyka się z młodzieżą, aby opowiedzieć o historii swojej rodziny i „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata”.

Wasyl Słapczuk – Wieczorne słońce | Spotkanie literackie

Kiedy: 25 października, godz. 18.30
Gdzie: Krużganki Klasztoru Dominikanów w Lublinie, Złota 9
Wstęp wolny

Wasyl Słapczuk (ur. 1961 w Nowym Zboryszowie na Wołyniu) – poeta, prozaik, krytyk literacki, literaturoznawca, tłumacz. Służbę wojskową odbywał w Afganistanie, gdzie został ciężko ranny. Autor kilkunastu tomików poetyckich, kilku tomów powieści i opowiadań, zbiorów artykułów krytycznoliterackich, esejów i książek dla dzieci. Spośród jego dzieł w Polsce drukiem ukazały się Kobieta ze śniegu (2012) oraz Księga zapomnienia (2014) nominowana do półfinału Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus”. Laureat ponad dwudziestu nagród literackich, w tym Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Antoine’a de Saint-Exupéry’ego. Uhonorowany odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Podczas spotkania zaprezentuje swoje wiersze z tomu Wieczorne Słońce. To zbiór poezji wybrany przez tłumacza Bohdana Zadurę.

Te wiersze są jak on, on jest jak one. Mądre, subtelne, ironiczne, życzliwe, sarkastyczne, filozoficzne, wchodzące w interakcję ze współczesnością, uniwersalne i ukraińskie, zdystansowane. O wojnie, o sztuce. Narracyjne i aforystyczne. Czasem przypominające chińskie czy japońskie malarstwo, czasem chwytające codzienność w satyrycznym skrócie. Często czerpiące z filozofii Wschodu – autor bardzo ceni buddyzm, choć nie traktuje go jako religii – Bohdan Zadura.

Kontakt dla mediów:
Przemysław Głuchowski
Pracownia Wydawnicza
Warsztaty Kultury w Lublinie
p.gluchowski@warsztatykultury.pl
81 533 08 18

Paulina Skipirzepa-Kamińska
Kierownik Działu Komunikacji i Marketingu
Warsztaty Kultury w Lublinie
p.skipirzepa@warsztatykultury.pl
607 755 595