Centrum Kultury Izolyatsia w Doniecku (Ukraina) okupowane przez armię Donieckiej Republiki Ludowej

thumbnail

W poniedziałek, 9 czerwca 2014, siedziba Centrum Kultury Izolyatsia została przymusowo zajęta przez armię Donieckiej Republiki Ludowej (DPR), organizacji terrorystycznej, działającej nielegalnie i bez zgody suwerennej władzy regionu Doniecka. Około 9:00 czasu lokalnego grupa uzbrojonych separatystów wkroczyła na teren prywatny Izolyatsia, domagając się przekazania terenu i budynków na rzecz DPR i jej działalności.

Izolyatsia – pozarządowa organizacja non-profit, mająca siedzibę w dawnej fabryce  izolatorów w Doniecku,  jest głęboko oburzona działaniami Donieckiej Republiki Ludowej, której operacje wprost i ostentacyjnie łamią prawa demokratyczne, prawa człowieka, prawa równości i wolności słowa.

Izolyatsia powstała w 2010 roku w celu prowadzenia działań wspierających  transformację społeczną, ekonomiczną i ekologiczną w Ukrainie. Poprzez realizację działań społeczno-kulturalnych  oferuje szansę rozwoju w różnorodnych przejawach ekspresji twórczej. Izolyatsia wspiera dynamiczne środowiska kulturalne, otwartość, badanie i realizację działań kulturalnych i kładzie nacisk na procesy twórcze. Aktywnie zachęca do otwartego dialogu, współpracy oraz wymiany doświadczeń i wiedzy w kontekście kultury i przedsiębiorczości. W działania Centrum jest zaangażowana lokalna społeczność, czego tak bardzo brakuje w południowo-wschodniej Ukrainie. Izolyatsia jest zarządzana przez Międzynarodową Fundację Izolyatsia, a od kilku lat, podobnie jak Warsztaty Kultury w Lublinie, jest także członkiem sieci europejskich niezależnych centrów kultury Trans Europe Halles zrzeszającej siedemdziesięciu członków z 28 krajów.

Izolyatsia apeluje do społeczności międzynarodowej i wszystkich mediów z prośbą o rozpowszechnianie tej wiadomości i wspieranie jej działań, prowadzonych obecnie na wygnaniu w Kijowie.

Informacja o zajęciu Centrum Kultury Izolyatsia przez prorosyjskich separatystów poruszyła wszystkich członków sieci Trans Europe Halles (TEH). Członkowie sieci zdecydowanie uważają, że działania twórcze i artystyczna ekspresja są podstawowymi czynnikami rozwoju zdrowego i demokratycznego społeczeństwa, ponieważ mogą one być wykorzystywane jako potężny czynnik  inspirujący  i zwiększający  swobodę wyrażania poglądów, krytycznego myślenia i tożsamości. Fakt, iż takie centrum kultury jak Izolyatsia – zarządzane w duchu społeczeństwa obywatelskiego – zostało zajęte przez siły zbrojne, pokazuje brak poszanowania DPR dla fundamentalnych wartości swobodnego i demokratycznego społeczeństwa. Trans Europe Halles i wszystkie zrzeszone organizacje członkowskie, w tym Warsztaty Kultury w Lublinie, zdecydowanie potępiają tę akcję separatystów i oczekują natychmiastowego opuszczenia terenu Centrum Kultury Izolyatsia.

Międzynarodowa Fundacja Izolyatsia, która jest multidyscyplinarnym, społecznym centrum kultury, działająca na rzecz rozwoju regionalnego i zmiany społecznej poprzez sztukę, stała się głównym niezależnym operatorem kultury w Doniecku, milionowym mieście przemysłowym, położonym we wschodniej Ukrainie.

.

Kontakt:

Agata Will
Warsztaty Kultury w Lublinie
a.will@warsztatykultury.pl
+48 889 344 148

Mykhailo Glubokyi
Izolyatsia koordynator projektów
mykhailo.glubokyi@izolyatsia.org

Alesya Bolot
Izolyatsia Specjalista ds. PR
alesya.bolot@izolyatsia.org

Birgitta Persson
TEH Sekretarz Główny
birgitta@teh.net
+46 768 56 46 22

José Luis Rodríguez
TEH koordynator projektów
jose@teh.net
+46 737 630 662

Więcej informacji na:

www.teh.net

www.izolyatsia.org