Ciało kraju | Wernisaż wystawy i performance

thumbnail

Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają na wernisaż wystawy fotografii i video art oraz performance podsumowujące rezydencję artystyczną Taisii Melnyk z Ukrainy, która w ramach projektu Laboratorium Sztuki Społecznej – „Granice – Rezydencje miejskie” badała relacje między Polską a swoją ojczyzną – Ukrainą.

Performance: 16 sierpnia 2016, godz. 18:00, Plac Łokietka
Wernisaż wystawy: 19 sierpnia 2016, godz. 18:00, Galeria Labirynt 2, ul. Grodzka 3
Wstęp wolny

„Ciało kraju” to pomysł Taisii na wzmocnienie historycznych, międzyludzkich, kulturalnych i etycznych relacji Ukrainy i Polski poprzez badanie związków między mieszkańcami obu sąsiednich krajów. Artystka dokonała szczegółowej analizy opartej o specyfikę, tożsamość i mentalność Polaków i Ukraińców.

Taisia Melnyk połączy miasta Ukrainy takie jak Lwów, Kijów, Dniepropietrowsk, Odessa, Charków z ludźmi i stworzy w ten sposób „ciało kraju”. Można powiedzieć, że jest to badanie zmian i reakcji na ciele narodu. Odkrywanie przestrzeni wymaga zasięgu, terytorium, ludzi, decyzji, podejścia, związku między nimi. Artystka chce w tym projekcie przekazać, że mimo naszej wrogości, niepohamowanej agresji i stawiania własnych interesów ponad wszystko, musimy pamiętać, że jesteśmy ulepieni z tej samej gliny.

Na jej interaktywną wystawę składają się video, instalacja, zdjęcia ze spektaklu, który obył się w Kijowie i Lublinie w ramach rezydencji oraz performance. Projekt rozpoczął się w kraju rodzinnym artystki i jest kontynuowany w naszym mieście.

Projekt współfinansowany z Programu Unii Europejskiej Kreatywna Europa w ramach projektu Europe Grand Central „Granice – Rezydencje Miejskie”. Zrealizowano przy wsparciu finansowym Miasta Lublin.