Czy lublinianie w XVI wieku byli modni?

thumbnail

Sprawdzą to mali uczestnicy warsztatów „Sztuka ze stiuku – o sztukaterii i renesansie lubelskim”, które odbędą się 3 grudnia w Warsztatach Kultury. Zapisy już trwają.

W XVI wieku nasze miasto było jednym z największych ośrodków w Rzeczpospolitej. To w Lublinie odbywały się słynne jarmarki (których pamiątką jest Jarmark Jagielloński) i sejmy decydujące o sprawach najwyższej wagi. Lublinianie nie musieli martwić się o to „co do garnka włożyć” i zaczęli sięgać po popularne książki, szyć ubrania i budować domy na wzór zachodni.

Miasto odbudowano w późnorenesansowym stylu, a wszystko to za sprawą włoskich malarzy, rzeźbiarzy i architektów, którzy chętnie przyjeżdżali  do  Lublina. Stworzyli oni jedyną w swoim rodzaju, bo z elementami lokalnymi, odmianę renesansu, nazwaną lubelskim. Śladami renesansowych kościołów i kamienic podążą mali uczestnicy zajęć zorganizowanych przez Warsztaty Kultury w Lublinie – Sztuka ze stiuku – o sztukaterii i renesansie lubelskim.

Dzieci (I-III klasy szkoły podstawowej) poznają charakterystyczne dla renesansu wzory, przyjrzą się przykładom z „własnego podwórka”, czyli lubelskim zabytkom, dowiedzą się co to jest sztukateria i gdzie można ją znaleźć w Lublinie. Spróbują także wykonać renesansową dekorację architektoniczną według własnego pomysłu.

Zajęcia poprowadzi Urszula Kokoszka – historyczka sztuki i kulturoznawczyni (KUL), instruktorka teatralna. Absolwentka specjalizacji pedagogicznej, teatrologicznej, judaistycznej oraz muzealnictwa i ochrony zabytków. Uwielbia pracować z dziećmi oraz aktywnie tworzyć kulturę. Obecnie pracuje w Dzielnicowym Domu Kultury „Węglin” gdzie odpowiada za realizację programu dla dzieci i rodziców. Prowadzi warsztaty teatralne dla najmłodszych.

Kiedy: 3 grudnia 2015

I grupa – godz. 9:00–10:30

II grupa – godz. 11:00–12:30

Gdzie: Uwaga! Zajęcia wyjątkowo przeniesione są na ul. Grodzka 5a, do głównej siedziby Warsztatów Kultury

Informacje i zapisy telefonicznie: 81 533 08 18 (od poniedziałku do piątku w godz. 9:30-16:30). Liczba miejsc jest ograniczona. Udział w zajęciach jest bezpłatny. 

BRAK WOLNYCH MIEJSC

 

CO JESZCZE NA BERNARDYŃSKIEJ 11?

Kostka Pamięci / Historie Rodzinne | warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 7–10 lat

Każdy z nas posiada w domu fotografie rodzinne przodków. Powiązane są z nimi różne opowieści zniekształcone przez pamięć i czas. Docierają do nas ich strzępy, czasami są jak zdekompletowane puzzle, których nie sposób ułożyć w całość. Posługując się tymi fotografiami spróbujemy uruchomić wspomnienia swoje i bliskich, a dodając elementy z własnej wyobraźni, poszukamy brakujących fragmentów, tworząc tym samym nową narrację. Powstaną sześciany, przestrzenne kostki pamięci, być może opowieść będzie na tyle długa, że kostki połączą się w konstelacje, przestrzenne drzewa genealogiczne. Za materiał posłużą nam: papier, herbata, farby, ołówki, taśmy, ziemia, koraliki, tasiemki, kapsle, chrupki, kartonowe pudła, tusz, pieczątki, nici, fragmenty tkanin.

Kiedy: 10 i 17 grudnia 2015, godz. 17:00–19:00

Gdzie: Pracownia przy ul. Bernardyńskiej 11

Zajęcia poprowadzi: Magdalena Maria Franczak – artystka interdyscyplinarna, realizuje projekty posługując się różnymi mediami: malarstwem, rysunkiem, fotografią, performance. Pracuje również w przestrzeni teatralnej projektując kostiumy, scenografie, działając performatywnie oraz w przestrzeni publicznej –  tworząc wielkoformatowe murale i maleńkie widoczki zakopywane z dziećmi w różnych miejscach Polski i Europy. Bada proces pamięci i wyobrażeń, odczarowuje lęki i strachy. Członkini polsko-niemieckiej grupy Academy of Ugly Arts. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2014 roku.

Informacje i zapisy telefonicznie: 81 533 08 18 (od poniedziałku do piątku w godz. 9:30-16:30). Liczba miejsc jest ograniczona. Udział w zajęciach jest bezpłatny.

 

Lekcje sztuki. O sztuce użytkowej | spotkania dla młodzieży i dorosłych

Kiedy:

3 grudnia 2015 | godz. 17.30–19:00 | Design Włoski

10 grudnia 2015 | godz. 17.30–19:00 | Szkoła w Ulm

Gdzie: Uwaga! Spotkania wyjątkowo przeniesione na ul. Grodzka 5a do siedziby głównej Warsztatów Kultury

Zajęcia prowadzi: Krystyna Rybicka – absolwentka historii sztuki KUL, pracuje w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie na stanowisku starszej kustosz, egzaminator maturalny z historii sztuki, doktorantka na seminarium sztuki współczesnej u prof. Lechosława Lameńskiego (KUL).

Informacje i zapisy telefonicznie: 81 533 08 18 (od poniedziałku do piątku w godz. 9:30-16:30). Liczba miejsc jest ograniczona. Udział w zajęciach jest bezpłatny.

ZAJĘCIA ODWOŁANE