Dary z Lublina dotarły do Kijowa

thumbnail

Dary z Lublina dotarły wczoraj (31.01) do Lwowa, do punktu zbiorczego, gdzie zostały posegregowane i w nocy przetransportowane bezpośrednio do Kijowa. Obecnie są dystrybuowane potrzebującym w Kijowie.

Problem z przekroczeniem granicy w Hrebennem jako pomoc humanitarna okazał się formalno-prawny, pomimo wielu pozwoleń i dokumentacji dla oficjalnych przekazów zbiórek humanitarnych. Wiedza oraz dokumentacja dotycząca pomocy humanitarnej, którą uzyskaliśmy w Polsce okazała się niekompletna – po prostu zabrakło dwóch wymaganych dokumentów. Mamy nadzieję, że dzięki temu doświadczeniu, po uzupełnieniu formalności, kolejne transporty dotrą do potrzebujących Ukraińców bez przeszkód.

Lubelski transport został podzielony na mniejsze części i przewieziony przez granicę trafiając do punktu zbiorczego we Lwowie. W trakcie rozmów z kierownictwem „Punktu zbiorczego pomocy dla Majdanu” stwierdziliśmy, iż lepiej przepakować dary we Lwowie. Zostały one posegregowane i wysłane bezpośrednio do Kijowa. Obecnie dary z Lublina są dystrybuowane potrzebującym w Kijowie.

Po „wielu przygodach”, cieszymy się, że dary mieszkańców Lublina i innych miast (Poznania, Szczecina i Przemyśla) trafiły do celu.

Dziękujemy wszystkim darczyńcom, mieszkańcom Lublina oraz osobom i instytucjom zaangażowanym w przekazanie pomocy dla Ukrainy. Ukraińcy byli niezwykle wdzięczni i bardzo wzruszeni, iż polskie społeczeństwo solidaryzuje się z procesami prodemokratycznymi na Ukrainie.

Apelujemy o dalsza zbiórkę, w tej chwili najpotrzebniejsze są środki finansowe i wsparcie informacyjne (informowanie o wydarzeniach w Ukrainie w Unii Europejskiej).

Dobrowolne datki można wpłacać na konto pn. „Pomoc Ukrainie”
Pekao S.A. o/Lublin nr 88 1240 5497 1111 0010 5609 5550
Posiadacz rachunku: Fundacja Kultury Duchowej Pogranicza
Al.Warszawska 71, Lublin 20-803
Nr pozwolenia na prowadzenie zbiórki publicznej: 42/2014