Znamy kolejne składy, które wystąpią podczas Innych Brzmień

thumbnail

St Pettersburg Ska Jazz Review to legendarna grupa z Petersburga, założona w 2001 roku przez perkusistę Denisa Kupcova, grająca wybuchową mieszankę ska i jazzu z domieszką innych gatunków (funk, soul, r’n’b, rocksteady). Kilkanaście osób na scenie i niezliczone pokłady muzycznej energii. Grupa nie goni za modą, a czerpie inspirację z lat 40-70 ubiegłego wieku, kiedy o popularności artystów decydowały talent i niebanalne umiejętności, a muzyka była czystą przyjemnością zarówno dla grających jak i dla słuchaczy

Shy Albatros jest najnowszym projektem Natalii Natu Przybysz (Sistars) i Raphalea Rogińskiego (dziś ścisła czołówka wśród gitarzystów w Polsce) – oficjalna premiera będzie miała miejsce podczas Wschodu Kultury – Innych Brzmień. To medium, łączące muzycznie rozmaite kultury. Teksty, zaczerpnięte z różnych tradycji i regionów Stanów Zjednoczonych, opowiadają o perspektywie kobiety, często postawionej w skrajnych sytuacjach. Łącznikiem jest kultura i historia Ameryki, w której zawarł się dramat i nadzieja kobiet przybywających do niej z własnej woli lub też jako niewolnice. Shy Albatros to ciekawe połączenie bluesa, country, folku i jeszcze kilku innych ”korzennych” gatunków muzycznych.

Cheer-Accident to zespół uznawany jest przez wielu znawców za jednego z prekursorów indie rocka. Początki dowodzonej przez Thymme Jonesa załogi z Chicago sięgają już roku 1981 i praktycznie przez cały ten czasy byli niezwykle aktywnym zespołem na chicagowskiej scenie alternatywnej. Po drodze nagrali ponad dwadzieścia albumów, współpracując m.in. z takimi ludźmi jak Steve Albini (znany choćby z grupy Shellac) czy grupą Gastr del Sol. Zespół miał okazję koncertować już w Polsce i dobrze to wspomina. W Lublinie pojawią się po raz pierwszy, jest zatem okazja aby zobaczyć, o co tak naprawdę chodzi w indie rocku i gdzie sięga geneza tego, jakże dziś popularnego gatunku.

Kruzenshtern & Parohod – dowodzona przez charyzmatycznego lidera, Igora Krutogolova załoga z Tel Avivu – to prawdziwy koncertowy dynamit. Artyści wypracowali własny styl muzyczny, który sami określają jako Klezmercore. Składa się na niego niesamowita wypadkowa muzyki klezmerskiej, rocka, punka, ale też jazzu i muzyki improwizowanej. Jednym słowem Kruzenshtern & Parohod to zjawisko, którego nie można przegapić. Na instrumentarium grupy składa się klarnet, bas, perkusja i akordeon. Do tego dochodzi charakterystyczny głos i styl śpiewania Krutogolova, który poza macierzystą formacją zawiaduje też z powodzeniem innymi projektami takimi m.in. jak Igor Krutogolov’s Karate Band czy Toy Orchestra.

Wschód Kultury – Inne Brzmienia Art’n’Music Festival (Lublin, 8-13 lipca) prezentuje najciekawsze i najbardziej wartościowe zjawiska muzyczne z pogranicza różnych gatunków, stawia na oryginalność, wysoką jakość artystyczną oraz niezapomniane przeżycia estetyczne, a także pewien szczególny pierwiastek wschodni, który choć obecny od zawsze, w tym roku, dzięki projektowi Wschód Kultury zyska szczególną rangę.

Pierwsze informacje na temat programu można znaleźć na stronie festiwalu. 30 maja zostanie opublikowany pełny line up. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.