Europejski Stadion Kultury 2012. Start – Lublin, meta – Rzeszów

thumbnail

Dwa miasta w pobliżu granicy z Ukrainą – Lublin i Rzeszów – razem uczestniczą w kulminacji polsko-ukraińskiego projektu kulturalnego w kontekście przygotowań do EURO 2012. Wspólnie zrealizują program nawiązujący zarówno do odbywających się rozgrywek jak i do współpracy kulturalnej Polski i Ukrainy. Finał Europejskiego Stadionu Kultury zainaugurowany zostanie 2 czerwca specjalną edycją Nocy Kultury „Lublin – Brama Wschodu”, a zakończony w Rzeszowie w dniach 29.06-01.07.

Ideą Europejskiego Stadionu Kultury – projektu, rozpoczętego w sierpniu ubiegłego roku w Rzeszowie – jest prezentacja Polski i Ukrainy w odniesieniu do ogromnego międzynarodowego przedsięwzięcia sportowego, którego gospodarzami będą w 2012 roku. Poprzez kulturę, stanowiącą niezbędny element wyróżniający Polskę i Ukrainę na tle Europy, wzmocniony zostanie wizerunek obu krajów, pokazując ich innowacyjność, wyjątkowość i otwartość na współpracę.

Na program ubiegłorocznej edycji Europejskiego Stadionu Kultury złożyło się blisko 100 polskich, ukraińskich i polsko-ukraińskich projektów artystycznych z udziałem ponad 500 artystów.

W ciągu trzech festiwalowych dni odbyły się koncerty, wystawy, projekcje filmowe, przedstawienia teatralne, warsztaty, debaty oraz działania w przestrzeni miejskiej, w których uczestniczyła ponad 70-tysięczna publiczność. Koncert inauguracyjny Europejskiego Stadionu Kultury – „Gramy Razem” transmitowały na żywo TVP 1 i NTU (Narodowa Telewizja Ukraińska). W Polsce wydarzenie obejrzało ponad 2,1 mln telewidzów, na Ukrainie natomiast koncert „Gramy Razem” śledziło ponad 6 mln widzów.

W tym roku do działań realizowanych w ramach Europejskiego Stadionu Kultury poza Rzeszowem zaangażowane zostało również miasto Lublin, od sześciu lat organizujące „Noc Kultury”. Miasto aktywnie wspiera współpracę polsko-ukraińską, a hasło przewodnie tegorocznej edycji projektu „Lublin – Brama Wschodu” podkreśla współdziałanie środowisk w celu inspirowania obiegu kultury ponad granicami, i wymiany artystycznej. Współpraca zakrojona na tak szeroką skalę jest elementem działań Centrum Kompetencji Wschodnich, think-tanku powołanego przez Prezydenta Miasta Lublin, Marszałka Województwa Lubelskiego oraz Biuro Projektowe UNDP w Polsce, pracującego na rzecz wzajemnego zaufania i wspierania inicjatyw demokratycznych pomiędzy Wschodem i Zachodem Europy.

Założenia:
Europejski Stadion Kultury zainicjowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a realizowany w 2012 roku przez Narodowe Centrum Kultury, Miasto Rzeszów, Estradę Rzeszowską, Miasto Lublin i Warsztaty Kultury w Lublinie jest odpowiedzią na porozumienie o współpracy między rządami polskim i ukraińskim, w którym strony zadeklarowały wsparcie dla przedsięwzięć kulturalnych i artystycznych z udziałem przedstawicieli obu państw w ramach przygotowań do Mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 roku.

www.stadionkultury.eu
www.facebook.com/EuropejskiStadionKultury

Kontakt:

Edyta Sudoł
Litera PR
e-mail: edyta@literapr.com
tel.: 692 961 137

Kamila Rogowska
Narodowe Centrum Kultury
e-mail: krogowska@nck.pl
tel.: 22 21 00 171

Agnieszka Wojciechowska
Warsztaty Kultury
e-mail: a.wojciechowska[at]warsztatykultury.pl
tel.: 607 544 366