Grodzka 5 – oprowadzanie kuratorskie

thumbnail

Zapraszamy na oprowadzenie kuratorskie po instalacjach artystycznych projektu „Grodzka 5”.  Spotkanie odbędzie się 16 lipca o godz. 17:30 w Warsztatach Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a.

Kamienica Grodzka 5 to w gruncie rzeczy konglomerat dwóch budynków, przy Grodzkiej 5 i Grodzkiej 5a (łączy się z nimi także i kamienica przy Grodzkiej 3). Obserwując ich zawikłaną, labiryntową strukturę, można dostrzec niezwykłą wielowarstwowość historii. Po wojnie Grodzka 5 pełniła funkcję domu stowarzyszeń twórczych, przechodząc na własność miasta i stając się siedzibą wielu ważnych, nie tylko lokalnie, instytucji. Do końca 2012 roku mieściła się tutaj Galeria Labirynt i Biuro Wystaw Artystycznych (BWA). Do dzisiaj znajdują się tu m.in. biura i galeria Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice”, siedziba redakcji kwartalnika literackiego „Akcent”, biura oddziałów Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) i Związku Polskich Artystów Plastyków (ZPAP), Muzeum Apteka Cefarm. Obecnie zaś wprowadziła się tu nowa instytucja – Warsztaty Kultury.

Projekt Grodzka 5 poświęcony jest historii kamienicy mieszczącej się pod takim właśnie adresem na Starym Mieście w Lublinie. Historia jest tutaj przedmiotem niekończącego się poszukiwania, tropienia, odgadywania, śledzenia, a wraz z tymi czynnościami – odtwarzania i rekonstruowania z zachowanych fragmentów. Impulsem staje się bogata pamięć budynku, którą będą odsłaniały opowieści pojedynczych osób – dawnych mieszkańców, bywalców lub pracowników mieszczących się w kamienicy instytucji. Na kształt wspomnień mają wpływ marzenia, ambicje, lecz i frustracje czy zawiedzione ludzkie nadzieje. Indywidualne interpretacje, w których prawda miesza się z fikcją, rodzą setki możliwych wariantów historii.

Celem projektu „Grodzka 5” jest uzmysłowienie aktualności i bliskości historii, twórcze przepracowanie dziejów staromiejskiej kamienicy, danie głosu tym, którzy zostali zapomniani. Z zaproszonymi gośćmi i z mieszkańcami Starego Miasta stworzymy wielowątkową opowieść o domu, na bazie miejskich legend czy historii kryminalnych, w której zatarte przez czas wspomnienia będą modyfikowane przez sferę marzeń, pragnień, niespełnienia i szaleństwa.

Prowadzenie: kuratorka projektu Magdalena Ujma

Na oprowadzanie obowiązują zapisy pod nr tel. 81 533 08 18 (od poniedziałku do piątku) w godz. 9.30-16.30                                                                                                               

Prace zrealizowane do tej pory w ramach „Grodzkiej 5”:

 Poste restante – Paweł Laufer

Wewnątrz skrzynek pocztowych rozlokowanych na korytarzach i klatkach schodowych budynku przy Grodzkiej 5 pozostawiono listy-kolaże, zrekonstruowane i skomponowane w oparciu o archiwalne nagrania, dokumenty i zapiski mieszkańców. Wsłuchując się w echa przeszłości możemy poznać codzienne rozterki i radości duchów minionej już epoki.

Lornetka – Monika Drożyńska

W miejscu do tej pory dostępnym tylko dla nielicznych, położonym na drugim piętrze wewnętrznej klatki schodowej znajdują się solidne drewniane drzwi. Są one dokładnie w środku zrośniętych ze sobą trzech kamienic. Para wizjerów umożliwia spojrzenie na to co znajduje się za drzwiami. Widok ten jest jednak fragmentaryczny. Tak samo jest z obrazami przeszłości w naszej pamięci.

Obraza – Karolina Breguła

Film jest krótkim fabularnym wideo zawierającym elementy groteski. To przewrotna opowieść o urzędniku opętanym myślą o nowoczesności. Prowincjonalne miasto, w którym pracuje, zdaje się być ostoją tradycji, lecz jednocześnie i ksenofobii, lęku wobec wszystkiego, co nowe i nieznane. By zbudzić mieszkańców z ich wstecznictwa, urzędnik postanawia zastosować niecodzienną metodę. Korzystając z ludzkiej przekory, wymusza postęp poprzez zakazy i ograniczenia, które mieszkańcy starają się złamać.

 Nierównoległość obszaru ducha do obszarów materii – Ewa Zarzycka

Czas można przedstawić na różne sposoby. Najczęściej korzystamy w tym celu z zegarów lub kalendarzy. Ewa Zarzycka ma jednak inny pomysł. Chce pokazać czas poprzez mówienie o różnego rodzaju wydarzeniach z przeszłości (tych osobistych, ale także społeczno-historycznych) i budowanie modeli czasoprzestrzennych. Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają na spotkanie.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego