Grodzka 5 | Spotkanie ze Zbigniewem Liberą

thumbnail

Zapraszamy na spotkanie ze Zbigniewem Liberą w ramach projektu Grodzka 5.

Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a II piętro

Kiedy: 23 kwietnia 2015, godz. 18:00

Prowadzenie: Magdalena Ujma

W tym roku skupimy się na zgłębieniu archiwów, związanych z codziennym życiem instytucji artystycznych mających tutaj swe siedziby. Z zaproszonymi gośćmi stworzymy nową, wielowątkową opowieść o domu przy Grodzkiej 5. Odbędą się spotkania z artystami, powstaną nowe realizacje artystyczne w przestrzeni kamienicy, a także zaprosimy młodzież na warsztaty.

Projekt zainauguruje spotkanie ze Zbigniewem Liberą. Artysta rozpoczął już prace nad projektem związanym z historią tej lubelskiej kamienicy oraz działających w niej instytucji.

Zbigniew Libera (ur. 1959) jeden z najbardziej znaczących artystów w sztuce polskiej, wytyczający jej nowe zainteresowania, sposoby działania i odnoszenia się do rzeczywistości. Prekursor sztuki krytycznej. W okresie stanu wojennego odsiedział karę więzienia za drukowanie prasy podziemnej. Współpracował m.in. z łódzką Kulturą Zrzuty, jego twórczość została ukształtowana pod wpływem dorobku polskiej neoawangardy. W swoich pracach często podejmuje wątki autentyczności, prawdy, rzeczywistości. Ujawnia klisze rządzące naszym postrzeganiem świata, wychowaniem, kształtowaniem tożsamości – indywidualnych i zbiorowych przez kulturę masową. Interesuje go zagadnienie pamięci w związku z obrazami i historiami medialnymi, tym, jak owa pamięć jest formowana przez sposoby narracji wzięte z kultury popularnej.

Jedną z bardziej znanych prac Libery jest Lego. Obóz koncentracyjny (1996). Zbudowane z autentycznych klocków sześć autorskich zestawów, dotykają m.in. tematów nieuświadamianych treści wychowania, jakie niosą zabawki, a także postpamięci i terapeutycznej wartości zabawy. Inne projekty, dotyczące pamięci, to np. Co robi łączniczka? (2005, wraz z Darkiem Foksem), poświęcona powstaniu warszawskiemu i temu, jak funkcjonuje ono w pamięci zbiorowej. Książka zawiera poematy i kolaże ze znanymi aktorkami na tle ruin miasta. Pozytywy (2002–2003) to cykl fotografii, które trawestują znane motywy z gazet, pełne okrucieństwa i przemocy, w sceny o odmiennej wymowie (zamiast nalotu wyścigi sportowe itp.). W Mistrzach (2003) Libera podjął polemikę z kanonem polskiej sztuki współczesnej i wprowadził doń jego zdaniem marginalizowane postaci. Sfingowane artykuły z wysokonakładowych gazet przedstawiały Zofię Kulik, Andrzeja Partuma, Leszka Przyjemskiego, Jana Świdzińskiego i Anastazego Wiśniewskiego.

Od 2012 roku Zbigniew Libera jest narratorem i współautorem „Przewodnika po sztuce” – cyklu filmów, powstałych na zamówienie Muzeum Sztuki w Łodzi, TVP Kultura oraz Narodowego Instytutu Audiowizualnego. W programach tych przedstawia własne interpretacje awangardowej historii sztuki polskiej, często inscenizując scenki, opowiadając w osobisty, pełen emocji sposób.

Organizator: Warsztaty Kultury w Lublinie

Patronat medialny: Kultura Enter