Jaka kultura? Ty decydujesz!

thumbnail

Lublin obudził się z zimowego snu. Sezon festiwalowy oficjalnie rozpoczęli studenci. Przed lublinianami seria plenerowych wydarzeń kulturalnych skupiających tłumy uczestników. Niestety coraz częściej dobrą zabawę psują osoby, które kulturalnie bawić się nie potrafią.  

Od kilku lat można zauważyć duży wzrost liczby incydentów związanych ze spożywaniem alkoholu w przestrzeni publicznej podczas odbywających się w mieście imprez. Jednak to, na jakim poziomie będą kulturalne wydarzenia, zależy w dużej mierze od ich uczestników.

Warsztaty Kultury w Lublinie pomogły w stworzeniu kampanii billboardowej „Jaka kultura? Ty decydujesz!” dla Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Lublin we współpracy z Komisją Przeciwdziałania i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Wraz z początkiem maja w Lublinie pojawiły się billboardy opatrzone hasłem „Jaka kultura? Ty decydujesz!”. Przedstawiliśmy w formie kolorowych ilustracji przykłady negatywnych zjawisk, które często widzimy na ulicach podczas weekendów i sezonu letniego. Bohaterowie kampanii oddają mocz w miejscu publicznym, śmiecą i nadużywają alkoholu.

Pragną wzmocnić przekaz kampanii przygotowaliśmy też specjalne ilustracje do mediów społecznościowych. W Internecie bardziej dobitnie dowiadujemy się, że „uschnieci od rzucania śmieci” czy „kto na mur leje temu zbutwieje”. Bohaterowie mają też imiona, które świadczą o ich negatywnym zachowaniu. Wśród imprezowiczów można bowiem spotkać Naumora pospolitego, Murszczyna kałużnika i Syfilisa brudatnego.

Autorką ilustracji jest Florentyna Nastaj, absolwentka malarstwa na Wydziale Artystycznym UMCS, pracująca w Galerii Labirynt w Lublinie. Laureatka konkursu na Najpiękniejszą Książkę Roku 2010.

To już druga edycja kampanii społecznej „Jaka kultura? Ty decydujesz!”.

Materiały do pobrania