Jarmark Jagielloński | 12-14 sierpnia 2016

thumbnail

Jarmark Jagielloński to wyjątkowa okazja do poznania kultur tradycyjnych Europy Środkowo-Wschodniej. Na ulicach Starego Miasta po raz dziesiąty zagości sztuka tradycyjna, muzyka i opowieści, odbędą się pokazy i warsztaty. W tym roku Jarmark podkreśli znaczenie relacji mistrz – uczeń, a tematem przewodnim będzie haft tradycyjny, wokół którego skupią się Letnia Szkoła Rzemiosła, wystawy oraz spotkania tematyczne.

Re:Tradycja to koncert, w którym wystąpią mistrzowie muzyki i śpiewu tradycyjnego, ich uczniowie oraz artyści znani szerokiej publiczności, m.in. Stanisława Galica-Górkiewicz, Sławomir Czekalski, Czesław Mozil, Maria Siwiec, Gaba Kulka, Krzesimir Dębski, Stanisław Głaz. Na scenie Jarmarku usłyszymy również zdobywającą wszystkie taneczne sceny w Polsce kapelę Tęgie Chłopy, czy rodzinną Kapelę Maliszów. Po godzinie 22 muzyka zagra do tańca. Oberki, polki, mazurki przed nocnymi potańcówkami będzie można poćwiczyć podczas warsztatów z Piotrem Zgorzelskim.

Teatr Wierszalin w spektaklu Wziołowstąpienie przywoła „magiczne” Podlasie, gdzie wciąż żyje wiara w potężną moc szeptuch. Jarmarkowe Podwórko przeniesie wszystkich do czasów gier i zabaw na świeżym powietrzu – hacele, gra w gumę, kapsle, Opowieści z walizki, drewniane Klocki Mubabao, zabawki tradycyjne w niespotykanych rozmiarach pozwolą spędzić czas w przyjemnej, rodzinnej atmosferze.

Na Jarmarku Jagiellońskim jak zawsze spotkamy autentyczną, rzadką, wykonywaną ręcznie sztukę i wyroby rzemiosła tradycyjnego, m.in. rzeźby, tkane chodniki, hafty, malarstwo, garncarstwo, które zaprezentuje 250 artystów z Polski, Ukrainy, Słowacji, Węgier, Litwy i Białorusi.

Więcej informacji na: www.jarmarkjagiellonski.pl