Jarmark Jagielloński | Zapraszamy na warsztaty

thumbnail

Od dziś można zapisać się na warsztaty tradycyjnego rzemiosła podczas Jarmarku Jagiellońskiego. Każdy znajdzie coś dla siebie. Na liście są m.in. warsztaty z wyplatania słomy, robienia lalek motanek czy malowania drewnianych ptaszków. Nauczymy się też śpiewać białoruskie pieśni tradycyjne czy wywijać oberki.

Jak się zapisać?
Zgłoszenia przyjmowane są telefonicznie w godzinach 10.00-16.00, tel. 516 192 420 lub mailowo: j.wawiorka-kamieniecka@warsztatykultury.pl. Liczba miejsc jest ograniczona.

W programie m.in:

Warsztaty śpiewu tradycyjnego dla panów – pieśni z zachodniego i centralnego polesia
Kiedy: 14 sierpnia, godz. 16.00-19.00 i15-16 sierpnia, godz. 14.00-17.00
Gdzie: Warsztaty Kultury, ul Grodzka 5a
Spotkania poprowadzi Andrij Liaszuk z Kowla na Wołyniu. Jest absolwentem Państwowego Instytutu Kultury w Równem. Brał udział w wyprawach etnograficznych na zachodnim Polesiu i Wołyniu. Od wielu lat interesuje się grą i wyrobem ludowych instrumentów. W celu popularyzacji sztuki ludowej w 2008 roku stworzył projekt Etnoground. Wiek uczestników: 18+

Warsztaty polskich tańców tradycyjnych w formach niestylizowanych
Kiedy:14 sierpnia, godz. 16.00-19.00 i15-16 sierpnia, godz. 13.00-16.00
Gdzie: Plac przed Teatrem im. H. Ch. Andersena, ul. Dominikańska 1
Nauczymy się tańców o rytmach mazurkowych i polkowych z różnych regionów Polski (w tym także z Lubelszczyzny) oraz elementów z nimi związanych, dzięki którym nabierzemy spontaniczności w tańcu.
Prowadzenie: Piotr i Bogusia Zgorzelscy

Warsztaty robienia lalek motanek
Kiedy: 14-15 sierpnia, godz. 15.00-17.00
Gdzie: Błonia pod Zamkiem
Warsztaty poprowadzi młoda lwowska artystka Tsvitana Mezheva. Po raz pierwszy z lalką motanką zetknęła się kiedy taką lalkę zrobiła dla niej babcia, która kontynuowała dawną tradycję ukraińską. Do tworzenia lalek wykorzystuje materiały z jakich były one tradycyjnie wykonywane – siano, kawałki tkanin i kolorowe nitki.

Warsztaty kurpiowskiej plastyki zdobniczej
Kiedy: 14-15 sierpnia, godz. 16.00-18.00
Gdzie: Galeria Stowarzyszenia Twórców Ludowych, ul Grodzka 14
Czesława Kaczyńska należy do grona najbardziej znanych i cenionych kurpiowskich twórców ludowych. W wycinankach kurpiowskich osiągnęła swój indywidualny styl i podzieli się z nami swoją wiedzą.

Ponadto nauczymy się wyplotu kwiatów ze słomytradycyjnego stemplowaniawycinanki łowickiej czy zdobienia drewnianych ptaszków. Zrobimy własnoręcznie zabawki ze szmatek i gałganków, a także będziemy malować na szkle i wyplatać białoruskie pasy ludowe. Tydzień temu rozpoczął się również nabór do Letniej Szkoły Rzemiosła Tradycyjnego, która poświęcona jest w tym roku wyrabianiupająków ludowych. Zajęcia poprowadzą twórcy z różnych regionów Polski, a także z Ukrainy czy Białorusi.  Na warsztaty są jeszcze wolne miejsca. A dla tych, którzy zapisać się nie zdążą, są także otwarte spotkania z twórcami. Bez zapisów będziemy mogli poznać tajniki rzemiosła zielarzy,  tkaczek czy spróbować swoich sił w ubijaniu masła.

Cały program warsztatów dostępny jest na stronie www.jarmarkjagiellonski.pl