Wystawa „Książka dla Majdanu” / „Majdan Wolności”

thumbnail

Zapraszamy do obejrzenia wystawy „Książka dla Majdanu” / „Majdan Wolności”, gdzie zobaczymy wybrane prace, będące efektem międzynarodowego projektu Centrum Książki Artystycznej w Tbilisi i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie, we współpracy z Narodowym Muzeum Sztuki Ukrainy w Kijowie.

Wystawę można obejrzeć do końca sierpnia 2014 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lublinie, ul. Peowiaków 12

Prezentowane prace powstały w lutym 2014 roku, jako artystyczny komentarz do toczących się wtedy wydarzeń na Majdanie w Kijowie. Pierwsza odsłona wystawy odbyła się w Tbilisi. Następnie prace artystów gruzińskich były eksponowane na ulicy w bezpośredniej bliskości Majdanu. Zostały tam uzupełnione kolejnymi, autorstwa mieszkańców Kijowa, także uczestników protestów.

W Lublinie projekt został zrealizowany w formie ponad 10 metrowej długości panoramy, przedstawiającej protestujących na płonącym Majdanie. Następnie na jej powierzchni swoje opinie zapisali głównie ukraińscy studenci z Lublina, zaś w kolejnych dniach mieszkańcy miasta. Wiele napisów zostało przetłumaczonych na kilka języków przez autorów lub artystów opiekujących się projektem.

Zapraszamy także na spotkanie z Alevtiną Kakhidze – kuratorem projektu w Kijowie.

DATA:  18 lipca 2014 (piątek) godz. 18:00

MIEJSCE: Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie, ul. Peowiaków 12

KURATORZY PROJEKTU:

Alevtina Kakhidze (Ukraina), Otar Karalashvili (Gruzja), Maryana Shevchuk, Wojciech Olchowski (Polska)