Katarzyna Szczypior „Kwietnik” w ramach Grodzkiej 5

thumbnail

Instalacja Kwietnik Katarzyny Szczypior, realizowana w ramach projektu Grodzka 5, odwołuje się do historii „niemych mieszkańców” kamienicy – szczególnych elementów wystroju wnętrz, których istnienie pomijają inwentarze i archiwa. Są to rośliny, które przypuszczalnie posiadali ludzie żyjący i pracujący w tym miejscu. Ich historia nie została udokumentowana. W zachowanych raportach inspekcji budowlanej znajduje się jedynie krótka notatka dotycząca roślinności na podwórku, a dokładnie – jej braku. Mimo to mieszkańcy niewątpliwie posiadali jakieś kwiaty. Bazując na tym przypuszczeniu można podjąć próbę rekonstrukcji historii występowania roślinności we wnętrzach i otoczeniu kamienicy. Na początku XX w. w ciasnym podwórku Grodzkiej 5 nie było żadnej zieleni oprócz chwastów, a w tłocznych izbach na parterze i w dolnych rejonach kamienicy, gdzie mieściły się też warsztaty – było zapewne niewiele roślin doniczkowych. Jednak w herbaciarni czy piekarni, czy nawet w zakładzie krawieckim – mogły się pojawić. Im wyżej w kamienicy, im większe mieszkania i więcej dostępu światła, tym zapewne rośliny pojawiały się liczniej, były bardziej zadbane, wyszukane…

Artystka zbuduje na nowo „szatę roślinną” wnętrza kamienicy, sięgając po kwiaty doniczkowe, które z dużą dozą prawdopodobieństwa występowały na Grodzkiej 3, 5 lub 5a. Nie jest to jednak próba odtworzenia, a jedynie dopisania nieistniejącej (ale możliwej) ich obecności. Rośliny umieszczone w wąskim patio na Grodzkiej 5a, obudowanym z jednej strony konstrukcja drewnianej klatki schodowej dodadzą życia tej przestrzeni, a zawarte przy nich informacje, przypomną o prywatnej historii kamienicy i poszczególnych jej lokali.

Na zakończenie, po demontażu instalacji, rośliny zostaną przekazane mieszkańcom i pracownikom kamienic przy ul. Grodzkiej 3, 5 i 5a po to, by sztukę włączyć w realne życie.

Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul Grodzka 5a
Kiedy: otwarcie 20 września 2014, godz. 18:00

Instalacja będzie dostępna dla zwiedzających do 21 października 2014 od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 – 17:00

.

Katarzyna Szczypior (ur. 1980) zajmuje się architekturą krajobrazu. Związana z lubelską pracownią Garden Concept Architekci Krajobrazu, poza pracą zawodową zaangażowana w społeczne działania na rzecz kultury przestrzeni. Jej twórczość wpisuje się w nurt sztuki ekologicznej, poruszając problem zanikania przestrzeni zielonych w miastach. Głównym tworzywem jej realizacji są rośliny. Artystka wprowadza roślinność tam, gdzie jej nie ma, np. przed lubelskim Ratuszem. Jak mówi, próbuje sprowokować do myślenia o roślinach i ich miejscu w mieście, o wzajemnych relacjach człowieka i natury, ciągłych próbach jej ujarzmiania, chce przypominać o potrzebie współbycia z przyrodą i w przyrodzie. W latach 2008-2013 na lubelską Noc Kultury, stworzyła specjalne realizacje: trawiastą linię biegnącą wzdłuż lubelskiego deptaka (I rynsztok ożyje); szachownicę z trawiastych kwadratów z siedziskami dla mieszkańców na ul. Zielonej (Gra(m) w zielone); trawę „wchodzącą” po schodach Ratusza; mobilne meble-klatki wypełnione roślinami (Flora Urbana), trawiaste pasy dla pieszych; kilkuosobowe boksy z roślinnymi ścianami (Energetyzer miejski). Brała udział w festiwalach land artu na Ukrainie w Popowicach, w Winnicy (2009-2011); w festiwalu kultury alternatywnej Frytka-off w Częstochowie (2011) i w Landart Festiwal w Zwierzyńcu (2014); w 2012 roku w ramach wystawy „Ars loci – obraz aktualny” zaprezentowała dwa projekty: Odświeżacz, czyli interaktywną roślinną instalację zawieszoną w hali po dawnych warsztatach samochodowych oraz ComeEco, czyli zielone re-użycie w hołdzie roślinności synantropijnej śmietnisk. Mieszka i pracuje w Lublinie.

Kuratorka projektu: Magdalena Ujma
Koordynatorka projektu: Anna Gładysz-Jasińska
Asystentka: Joanna Mądra

Więcej o projekcie Grodzka 5 >>>