Lekcje sztuki dla małych i dużych – Zasadź-podlej-podaruj

thumbnail

Lekcje sztuki dla małych i dużych.
Nie taka straszna sztuka!

Temat 1: Zasadź-podlej-podaruj
Warsztaty wielopokoleniowe.

Data: 02.07.2014 – 03.07.2014 godz. 15.00-18.00

Miejsce: teren zielony Błonia pod Zamkiem

Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w dwudniowych warsztatach poświęconych wnikliwej obserwacji miejskiej przyrody i tematyce roślin. Pierwszego dnia postaramy się odkryć na nowo przestrzeń Błoni pod Zamkiem. Będziemy szukać ukrytych przez Elżbietę Jabłońską artystkę i prowadzącą spotkanie przedmiotów. Będą one niezbędne w drugiej części warsztatów, podczas której stworzymy pojemniki i donice z nietypowego materiału, zasadzimy w nich własne kompozycje roślin i przekażemy pod uprawę wybranym instytucjom kultury.

Warsztaty nawiązują do autorskiego projektu Elżbiety Jabłońskiej pt. „Nieużytki sztuki”, który dotyczy bezpłatnej dzierżawy terenów zielonych przyległych do publicznych galerii i muzeów. Jest to propozycja zaangażowania publiczności w proces interwencji w przestrzeni  miasta jak również sztuki. Efektem tych działań może być zniesienie bariery między oficjalną instytucją kultury a mieszkańcami. Udostępnienie terenu należącego do galerii czy muzeów, mieszkańcom, sąsiadom, publiczności, może stać się w efekcie początkiem procesu kreowania nowej przestrzeni spotkania, opierającego się na wymianie, sprzyjającej współpracy i współodpowiedzialności w działaniu (http://www.nieuzytkisztuki.pl).

Na warsztaty obowiązują zapisy pod nr tel. 81533 08 18 (od poniedziałku do piątku w godzinach 9:30 – 16:30). Liczba miejsc jest ograniczona. Zajęcia są bezpłatne. Warunkiem uczestnictwa w warsztatach jest obecność w obydwu dniach zajęć. W przypadku uczesników niepełnoletnich wymagana jest obecność opiekuna.

..

Prowadzenie: Elżbieta Jabłońska, ukończyła studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie aktualnie pracuje w Zakładzie Rysunku. Twórczość Jabłońskiej wpisywana jest często w obręb sztuki feministycznej czy postfeministycznej, choć artystka unika tak jednoznacznego przypisania. Tworzy głównie instalacje, fotografie oraz działania czasowo-przestrzenne, performance. Wykorzystując i przekształcając popkulturowe stereotypy i klisze kobiecości prowadzi przepełnioną ironią grę z rolami społecznymi przypisanymi kobiecie, a jednocześnie – z mechanizmami instytucji sztuki. Poddaje też refleksji zaangażowanie społeczne artystów (cykl „Pomaganie”) oraz bada relacje semantyczne, niepokoi widza nieadekwatnością formy i treści językowego zapisu (neony). Mieszka i pracuje w Kozielcu i Toruniu.

.
Organizator: Warsztaty Kultury w Lublinie
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego