Lekcje sztuki

thumbnail

Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają do udziału w programie edukacyjnym adresowanym do uczniów klas I-IV szkół podstawowych. Celem proponowanych zajęć jest rozwijanie twórczego myślenia i wyobraźni uczniów oraz przybliżenie pojęć z zakresu sztuki . Podczas warsztatów dzieci będą miały okazję zapoznać się z dziełami wybitnych twórców, a także wykonać własne prace pod kierunkiem lubelskich artystów i historyków sztuki.

Z Altamiry do Afryki –o zwierzętach w malarstwie
24.10.2013, godz.10.30 /// Prowadzenie: Zuzanna Zubek – Gańska

Prześledzimy jak zmieniały się przedstawienia zwierząt na przestrzeni wieków począwszy od malowideł naskalnych z jaskini Lascoux przez malarstwo afrykańskie Edwarda Saidi Tingatinga, aż po znane dzieciom ilustracje Józefa Wilkonia. Dzieci, pracując przy profesjonalnych sztalugach będą miały za zadanie przygotować własną galerię dzikich, fantazyjnych zwierząt.

Cała prawda o księżniczkach – moda w sztuce
29.10.13, godz.10.30 /// Prowadzenie: Zuzanna Zubek – Gańska

Na warsztacie poruszymy kwestie ubioru dzieci na przestrzeni wieków używając wybranych przykładów w malarstwie europejskim i polskim. Analizując stroje przedstawiane w dziełach postaramy się odgadnąć zwyczaje, zabawy i codzienne obowiązki ówcześnie żyjących dzieci. Inspirując się pięknymi sukniami Infantek Velazqueza spróbujemy samodzielnie stworzyć barwne kreacje.

Piasek
07.11.2013, godz. 11.00 /// Prowadzenie: Tomasz Maped Pizoń

Podczas zajęć dzieci poznają nowe i zaskakujące możliwości wykorzystania piasku znanego im dobrze z piaskownicy. Rozpoczynając od budowy piasku wspólnie dotrzemy do jego artystycznego zastosowania w różnych kulturach. Dzieci oglądając piasek pod mikroskopem odkryją różnorodność jego ziaren, ich koloru i krystalicznej struktury. Te odkrycia przedstawione w postaci bardzo prostych eksperymentów mają zainspirować dzieci do tworzenia własnych krystalicznych budowli.

Mandalabirynt
08.11.2013, godz.11.00 /// Prowadzenie: Tomasz Maped Pizoń

„Mandalabirynt” to spotkanie w ramach którego dzieci zapoznają się z techniką mandali oraz malowania piaskiem. Zostaną zaprezentowane nagrania, na których zobaczymy jak z piasku powstają piękne obrazy (sand painting). Dzieci wykonają własne mandale i inne obrazy usypane z piasku. Podczas zajęć poznają zagadnienia takie jak mandala, wizualizacja, sztuka natury, mikroskop.

Dlaczego Picasso malował dziwolągi?
14.11.2013, godz. 10.00 /// Prowadzenie: Luiza Fijałkowska

Warsztat o tym, że w dziejach sztuki również zdarzały się rewolucje wywracające do góry nogami obowiązujące zasady. Dzieci zapoznają się z twórczością Picassa i ideą kubizmu w malarstwie. Spróbują namalować kubistyczny portret i „dokończyć” dzieło mistrza.

Moja impresja
14.11.2013, godz.12.30 /// Prowadzenie: Luiza Fijałkowska

Na warsztacie dzieci dowiedzą się jakiej rewolucji dokonali impresjoniści oraz w jaki sposób naukowe i techniczne odkrycia mogą wpływać na sztukę. Samodzielnie sprawdzą czym jest raster, jakiego koloru jest cień i jak nasze oko widzi sąsiadujące ze sobą barwne plamki. Używając punktowo podstawowych kolorów samodzielnie stworzą impresjonistyczne dzieła.

Pismo obrazkowe, czyli podstawy komunikacji wizualnej.
21.11.2013 i 28.11.2013 godz.11.00 /// Prowadzenie: Jarosław Koziara

Piktogramy jako forma uniwersalnej komunikacji w przestrzeni publicznej – jak je tworzyć i jak czytać. Podczas warsztatu dzieci będą miały za zadanie wymyślić jak w skrótowej formie wizualnej zawrzeć komunikat, który będzie zrozumiały dla wszystkich.

Czy ilustracja jest książce potrzebna?
5.12.2013, godz.11.00 /// Prowadzenie: Krystyna Rybicka

Spotkanie ma na celu przybliżyć młodemu odbiorcy rolę, jaką ilustracja może pełnić w książce i jakie zachodzą relacje między tekstem a szatą graficzną. Uczniowie poznają najwybitniejszych twórców ilustracji książkowej dla dzieci, a także na podstawie wybranych wierszy Jana Brzechwy i Wandy Chotomskiej zilustrują jeden z dni tygodnia .

Czy sztuka może być abstrakcyjna?
12.12.2013, godz. 11.00 /// Prowadzenie: Krystyna Rybicka

Dlaczego malujemy obrazy? Co chcemy w obrazie zobaczyć? Jaką rolę pełni w obrazie kompozycja, kontur, plama barwna? Czy anegdota w obrazie jest niezbędna? Na warsztacie dzieci dowiedzą się czym różni się malarstwo figuratywne od abstrakcyjnego i podejmą się trudnego zadania namalowania ciszy, radości, zmęczenia…

miejsce: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a
zapisy klas: Tel. 81 533 08 18, e-mail: e.kruszynska@warsztatykultury.pl
Program skierowany do grup zorganizowanych. Udział w warsztatach jest bezpłatny.
W wybranych przypadkach istnieje możliwość indywidualnego ustalenia terminu zajęć.