LSS | Interwencje społeczno-artystyczne

thumbnail

Zapraszamy mieszkańców Lublina w każdym wieku do wzięcia udziału w warsztatach artystycznych w przestrzeni publicznej dzielnicy Kalinowszczyzna, a także akcjach społeczno-kulturalnych przygotowanych przez młodych artystów z Gruzji: Nino Khuroshvili i Keti Lobdzanidze w ramach projektu rezydencji artystycznych Laboratorium Sztuki Społecznej.

Artyści będą starali się poruszać problemy mieszkańców dzielnicy Kalinowszczyzna poprzez działania w przestrzeni publicznej, takie jak wykonywanie wielkoformatowych malowideł czy ingerencji artystycznych, wpisujących się w naturalny pejzaż tej dzielnicy poprzez warsztaty, spotkania z mieszkańcami czy społeczny targ otwarty, na którym mieszkańcy dokonywać będą wymiany przygotowanych własnoręcznie przedmiotów.

Zapraszamy na spotkanie prezentujące cykl warsztatów i działań, które odbędzie się we środę, 13 sierpnia 2014 o godz. 16:00 w Filii nr 10 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie, ul. Kleeberga 12a

Spotkania i warsztaty będą odbywać się przez cały miesiąc od 14 sierpnia do 7 września 2014, szczegółowe informacje o miejscach i godzinach warsztatów będą publikowane na stronie www.warsztatykultury.pl

.

O projekcie:

Interwencje społeczno-artystyczne obejmują zarówno wydarzenia artystyczne jak i warsztaty edukacyjne, które zainspirują mieszkańców miasta do aktywności w obszarze kultury, celem odmieniania oblicza dzielnicy. Pierwszy tydzień rezydencji skoncentrowany zostanie na sztuce ulicy (Street Art). Po wprowadzeniu teoretycznym oraz warsztatach, ich uczestnicy stworzą swoje realizacje. Kolejną formą ekspresji będzie Land Art, w ramach którego działania zostaną zlokalizowane na terenie wąwozu na dzielnicy Kalinowszczyzna i okolic. W ramach etapu trzeciego zorganizowany zostanie market, w przestrzeni którego mieszkańcy dokonywać będą wymiany przygotowanych własnoręcznie obiektów. Swoisty rynek powstanie w miejscu, które jest swojego rodzaju naturalnym miejscem spotkań. Artyści przewidują prezentację materiałów dokumentujących ich pracę z mieszkańcami podczas specjalnego spotkania finałowego.

 

Nino Khuroshvili (Gruzja) – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Tbilisi na Wydziale Grafiki, specjalizacja ilustracja książkowa projektowanie. Ilustrator książek, autor instalacji dźwiękowych oraz wideo. 

Keti Lobzhanidze (Gruzja)absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Tbilisi , członek niezależnej grupy wydawców „Mtkvari”, pracuje w firmie zajmującej się rękodzielniczą produkcją T-shirtów „STUDIO 13”, opracowuje graficznie książki dla dzieci.

.

Projekt LSS jest realizowany jest jako jedno z wydarzeń lubelskiej odsłony projektu Wschód Kultury, który powstał dzięki zaangażowaniu środowisk twórczych i samorządów wschodniej Polski, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowego Centrum Kultury.