LSS | Magiczny Słomiany Rynek

thumbnail

Odkryj i zmień przestrzeń wokół siebie! Stwórz magiczne miejsce zabaw i spotkań, otwarte i przyjazne dla mieszkańców dzielnicy Kalinowszczyzna.

Zapraszamy do wzięcia udziału w warsztatach i rewitalizacji Słomianego Rynku w Lublinie. Poprzez interwencje artystyczne (street art i land art) mieszkańcy dzielnicy Kalinowszczyzna wspólnie z artystkami z Gruzji: Nino Khuroshvili i Keti Lobzhanidze, stworzą propozycje zagospodarowania przestrzeni, podział na strefy zabawy i odpoczynku, zgodne z potrzebami mieszkańców oraz z zachowaniem walorów naturalnych Słomianego Rynku. Wspólnie stworzymy przyjazne miejsce odpoczynku, zabaw i spędzania wolnego czasu.

Zapisy: Zgłoszenia można przesyłać drogą elektroniczną pod adres lss.residencies@gmail.com lub telefonicznie pod nr tel. 889 344 148

Harmonogram warsztatów:

Warsztat koncepcyjnywspólnie z uczestnikami warsztatów zastanowimy się jak zaprojektować przestrzeń Słomianego Rynku, aby byłaprzyjazna i funkcjonalna. Obejrzymy też fragmenty filmów pokazujące przykłady zagospodarowania przestrzeni z wykorzystaniem ich naturalnych walorów. Dowiemy się co to jest land art i jak dzięki tej dziedzinie sztuki przestrzeń wokół może się stać przyjazna i interesująca.

Kiedy: Piątek, 22 sierpnia 2014, godz. 16:00 – 19:00

Gdzie: Dom Kultury Narnia, ul. Lwowska 12

.

Warsztat praktyczny – uczestnicy warsztatów oraz mieszkańcy osiedla Kalinowszczyzna wspólnie będą realizować projekt zagospodarowania Słomianego Rynku. Spróbujemy wcielić w życie pomysły powstałe podczas warsztatu koncepcyjnego. Stworzymy strefę do zabaw, piknikowania i odpoczynku.

Kiedy: Sobota, 23 sierpnia 2014, godz. 11:00 – 18:00

Gdzie: Słomiany Rynek, skrzyżowanie ulic: Kalinowszczyzna i Towarowej

.

Magiczny Słomiany Rynek – Zapraszamy wszystkich mieszkańców Lublina na wspólne spędzenie wolnego czasu, piknikowania i zabaw na nowym Słomianym Rynku. Towarzyszyć nam będzie muzyka i poczęstunek przygotowany przez osoby związane z Autonomicznym Centrum Społecznym Chicha4.

Kiedy: Niedziela, 24 sierpnia 2014, godz. 14:00 – 17:00

Gdzie: Słomiany Rynek, skrzyżowanie ulic: Kalinowszczyzna i Towarowej

.

Więcej informacji: http://lssresidencies.wordpress.com/

Uwaga! Warsztaty rewitalizacji Słomianego Rynku oraz akcje społeczne będą odbywały się także 29 i 30 sierpnia 2014 oraz 5 i 6 września 2014.

.

Współpraca: Szkoła Podstawowa nr 10 im. Henryka Sienkiewicza w Lublinie

Laboratorium Sztuki Społecznej (LSS) to projekt międzynarodowych rezydencji artystycznych, wykorzystujący przestrzeń publiczną jako miejsce współuczestnictwa i współdziałania. Projekt ma na celu budowanie dialogu między lokalną społecznością zamieszkującą dzielnicę Kalinowszczyna, a artystami i animatorami kultury z Polski i krajów Partnerstwa Wschodniego. Artyści reprezentujący różne dziedziny sztuki, podejmą działania angażujące mieszkańców lubelskiej dzielnicy Kalinowszczyzna, przy aktywnym wsparciu lokalnych animatorów kultury.

http://lssresidencies.wordpress.com/

Projekt: Interwencje społeczno – artystyczne

Projekt obejmuje zarówno wydarzenia artystyczne jak i warsztaty edukacyjne, które zainspirują mieszkańców miasta do aktywności w obszarze kultury, celem odmieniania oblicza dzielnicy. Pierwszy tydzień rezydencji skoncentrowany zostanie na sztuce ulicy (street art). Po wprowadzeniu teoretycznym oraz warsztatach, ich uczestnicy stworzą swoje realizacje. Kolejną formą ekspresji będzie land art, w ramach którego działania zostaną zlokalizowane na terenie wąwozu na dzielnicy Kalinowszczyzna i okolic. W ramach etapu trzeciego zorganizowany zostanie market, w przestrzeni którego mieszkańcy dokonywać będą wymiany przygotowanych własnoręcznie obiektów. Swoisty rynek powstanie w miejscu, które jest naturalnym miejscem spotkań. Artyści przewidują prezentację materiałów dokumentujących ich pracę z mieszkańcami podczas specjalnego spotkania finałowego.

Nino Khuroshvili (Gruzja) – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Tbilisi na Wydziale Grafiki, specjalizacja ilustracja książkowa projektowanie. Ilustrator książek, autor instalacji dźwiękowych oraz wideo.

Keti Lobzhanidze (Gruzja) – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Tbilisi , członek niezależnej grupy wydawców „Mtkvari”, pracuje w firmie zajmującej się rękodzielniczą produkcją T-shirtów „STUDIO 13”, opracowuje graficznie książki dla dzieci.