LSS | Miejsce Pamięci – wernisaż i spotkanie

thumbnail

Zapraszamy na wernisaż wystawy prac uczestników warsztatów prowadzonych przez Tatianę Fiodorova z Mołdawii – fotografkę, autorkę instalacji, performerkę, artystkę zajmująca się sztuką publiczną, która przebywa w Lublinie w ramach programu międzynarodowych rezydencji artystycznych Laboratorium Sztuki Społecznej.

Przez ostatni miesiąc podopieczni Zespołu Ośrodków Wsparcia przy ul. Lwowskiej 28 pracowali wspólnie z artystką nad stworzeniem map, ilustracji i powieści o swoim miejscu zamieszkania w formie własnoręcznie wykonanych książek.  W trakcie trwania warsztatów uczestnicy bardzo chętnie opowiadali o swojej przeszłości, dzieciństwie, wplatając w swoje narracje szereg inspirujących anegdot związanych z różnymi miejscami, które odwiedzali na terenie Lublina. Podczas wernisażu zaprezentujemy efekty tej współpracy , które wzbogacone zostaną kilkoma historiami z przeszłości.

Wernisaż wystawy odbędzie się we wtorek 29 lipca 2014, godz. 17:00 w Zespole Ośrodków Wsparcia, ul. Lwowska 28, Lublin

Wystawa będzie otwarta do 31 lipca 2014

Zapraszamy również na spotkanie z Tatianą Fiodorovą, podsumowujące jej rezydencję w Lublinie. Artystka podzieli się doświadczeniami z pracy z mieszkańcami Lublina i wrażeniami z działań jakie tutaj realizowała. W drugiej części spotkania Tatiana zaprezentuje swój projekt „Sowiecki Paszport – twarz sowieckich artystów”, omawiając jednocześnie kondycję sztuki współczesnej w Mołdawii.

Spotkanie odbędzie się we środę, 30 lipca 2104, o godz. 18:30 w Warsztatach Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny

.

O projekcie

Idea projektu “Miejsce pamięci” obejmuje zarówno miejsce geograficzne, postaci historyczne, obiekty architektury, jak i wszelkie przejawy sztuki, ceremonie i uroczystości, emblematy i symbole. Owe formy bazując na wyobrażeniach stanowią podstawę do stworzenia idei zbiorowej tożsamości. Nie tylko na poziomie idei, ale i materialnej rzeczywistości. Kultura stanowi nośnik pamięci narodowej, indywidualnej, zbiorowej. Artystka postara się zlokalizować miejsca pamięci (zarówno te istniejące fizycznie jak i te funkcjonujące w imaginariach), rozważy znaczenie pamięci dla architektury, tego, co wnosimy jako indywidualne jednostki i grupy społeczne w miasto przez samą obecność w nim i działanie. Projekt zaangażuje dojrzałych mieszkańców Kalinowszczyzny w tworzenie map i ilustracji spacerów, które w efekcie zostaną zaprezentowane w formie własnoręcznie wykonanych książek, jako rekonstrukcja ich osobistych wspomnień związanych z dzielnicą.

Tatiana Fiodorva (Mołdawia) – fotografka, autorka instalacji, prac wideo oraz cyfrowych, performerka, artystka zajmująca się sztuką publiczną. Jej działania poddają refleksji kwestie kondycji współczesnego świata w odpowiedzi na zmiany społeczne, polityczne i estetyczne. W ostatnim okresie realizuje prace interaktywne społecznie, dające możliwość budowania dialogu międzykulturowego. www.tatianafiodorova.wordpress.com

.

Projekt LSS jest realizowany jest jako jedno z wydarzeń lubelskiej odsłony projektu Wschód Kultury, który powstał dzięki zaangażowaniu środowisk twórczych i samorządów wschodniej Polski, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowego Centrum Kultury.

Projekt wspiera Nataša – Platforma Społeczeństwa Obywatelskiego Partnerstwa Wschodniego dla Kultury.