LSS | Miejsce Pamięci

thumbnail

Zapraszamy osoby dojrzałe, które lubią wspominać i chcą w ciekawy sposób spędzić czas do wzięcia udziału w warsztatach „Miejsce Pamięci”. Będziemy wykonywać własnoręcznie książki ilustrowane mapami naszych wspomnień, rysunkami i opowieściami o wybranej lubelskiej dzielnicy.

Uczestnicy będą mogli zrekonstruować osobiste wspomnienia, opowiedzieć historie związane ze swoim miejscem zamieszkania poprzez zabawne historyjki, anegdoty, wiersze czy własnoręcznie stworzone ilustracje. Efekty pracy zostaną zaprezentowane na specjalnej wystawie podczas, której będzie można obejrzeć książki, spotkać ich autorów oraz posłuchać niepowtarzalnych historii z życia mieszkańców Lublina.

Warsztaty poprowadzi Tatiana Fiodorova z Mołdawii  – fotografka, autorka instalacji, performerka, artystka zajmująca się sztuką publiczną.

Harmonogram warsztatów

Piątek, 27 czerwca g. 11:00 – 13:00

Środa, 2 lipca g. 13:30 – 15:30

Warsztaty odbędą się w Zespole Ośrodków Wsparcia, ul. Lwowska 28, Lublin

Zapisy

Na warsztaty obowiązują zapisy pod nr tel. +48 889 344 148 lub mailowo lss.residencies@gmail.com. Liczba miejsc jest ograniczona. Zajęcia są bezpłatne.

Prowadząca

Tatiana Fiodorova (Mołdawia)  – fotografka, autorka instalacji, prac wideo oraz cyfrowych, performerka, artystka zajmująca się sztuką publiczną. Jej działania poddają refleksji kwestie kondycji współczesnego świata w odpowiedzi na zmiany społeczne, polityczne i estetyczne. W ostatnim okresie realizuje prace interaktywne społecznie, dające możliwość budowania dialogu międzykulturowego.

O projekcie

Projekt Miejsce Pamięci jest realizowany w ramach programu międzynarodowych rezydencji artystycznych Laboratorium Sztuki Społecznej (LSS).

Idea projektu “Memory Place” obejmuje zarówno miejsce geograficzne, postaci historyczne, obiekty architektury, jak i wszelkie przejawy sztuki, ceremonie i uroczystości, emblematy i symbole. Owe formy bazując na wyobrażeniach stanowią podstawę do stworzenia idei zbiorowej tożsamości. Nie tylko na poziomie idei, ale i materialnej rzeczywistości. Kultura stanowi nośnik pamięci narodowej, indywidualnej, zbiorowej. Artystka postara się zlokalizować miejsca pamięci (zarówno te istniejące fizycznie jak i te funkcjonujące w imaginariach), rozważy znaczenie pamięci dla architektury, tego, co wnosimy jako indywidualne jednostki i grupy społeczne w miasto przez samą obecność w nim i działanie. Projekt zaangażuje dojrzałych mieszkańców Lublina w tworzenie map i ilustracji spacerów, które w efekcie zostaną zaprezentowane w formie własnoręcznie wykonanych książek, jako rekonstrukcja ich osobistych wspomnień związanych z dzielnicą.

Projekt LSS jest realizowany jest jako jedno z wydarzeń lubelskiej odsłony projektu Wschód Kultury, który powstał dzięki zaangażowaniu środowisk twórczych i samorządów wschodniej Polski, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowego Centrum Kultury.

Projekt wspiera Nataša – Platforma Społeczeństwa Obywatelskiego Partnerstwa Wschodniego dla Kultury.