LSS | Pod pretekstem tańca – spektakl

thumbnail

Zapraszamy na spektakl interdyscyplinarny oparty na indywidualnych wspomnieniach kobiet dojrzałych zamieszkujących dzielnicę Kalinowszcyzna. Spektakl jest rezultatem współpracy Justyny Jasłowskiej oraz uczestniczek warsztatów w ramach projektu Pod pretekstem tańca, realizowanego w ramach programu rezydencji artystycznych Laboratorium Sztuki Społecznej (LSS)

Do stworzenia choreografii i spektaklu posłużyły artefakty związane z tożsamością, lokalną pamięcią historie rodzinne i osobiste kobiet uczestniczących w projekcie. Obrazy i wydarzenia, wspomnienia i relacje wywołane z pamięci dzięki zatrzymaniu się i refleksji. Emocje towarzyszące takiemu spotkaniu poprowadziły ciało w określonym kierunku ekspresji towarzyszącej wypowiedziom uczestniczek.

Opowieść performatywna zaaranżowana  na kształt wystawy- instalacji niepozornych przedmiotów codziennego użytku, z których zostały wydobyte i poniekąd zrewidowane wspomnienia.

Występują: Krystyna Dudek, Maria Nowicka, Witalia Sosnowska, Halina Sidor, Halina Ziętkowska

Pomysł i przygotowanie : Justyna Jasłowska

Technika i video : Maciej Połynko

Gdzie: Dom Kultury Narnia, ul. Lwowska 12
Kiedy:
27 i 28 sierpnia 2014, godz. 17:00

Wstęp wolny!

O projekcie:

Pod pretekstem tańca to projekt skoncentrowany jest na indywidualnych wspomnieniach dojrzałych kobiet zamieszkujących Kalinowszczyznę. Artefakty związane z tożsamością, lokalną pamięcią posłużą jako metoda do stworzenia choreografii i spektaklu. Artystka podejmie próbę przeniesienia obrazów i wydarzeń, wspomnień i relacji, wywołanych z pamięci dzięki zatrzymaniu się i refleksji nad osobistymi przedmiotami. Emocje towarzyszące takiemu spotkaniu, pozwolą poprowadzić ciało w określonym kierunku ekspresji, przy użyciu improwizacji, fantazji i intuicji. Uczestniczki zostaną zaproszone do podzielenia się historiami związanymi z ich osobistymi przedmiotami i wspólnie z artystką zbudują wokół nich scenariusz. W kolejnym etapie te same artefakty i wspomnienia zostaną przełożone na język tańca i posłużą zbudowaniu opowieści performatywnej oraz choreografii i scen tanecznych. Rezultatem procesu będzie wystawa-instalacja zaprezentowana na terenie Kalinowszczyzny, w przestrzeni dostępnej dla wszystkich mieszkańców dzielnicy, której towarzyszyć będzie performatywny występ uczestniczek projektu.

Justyna Jasłowska (Polska) – artystka działająca w obszarze tańca współczesnego, choreografii, performance i nowych mediów. W latach 2004-2010 tancerka Teatru Maat Projekt oraz francuskiej grupy Campagne Le Sablier. Autorka wielu solowych prac, m.in. Sztuki Pływania i November. Stypendystka programu dla choreografów Alternatywna Akademia Tańca, rezydentka Klubu Żak oraz stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od kilku lat jest choreografem Lubelskich Czaderek, grupy taneczno-performerskiej kobiet dojrzałych. Zajmuję się także edukacją artystyczną dzieci, młodzieży i seniorów z zakresu tańca współczesnego.

http://vimeo.com/44661934

Projekt LSS jest realizowany jest jako jedno z wydarzeń lubelskiej odsłony projektu Wschód Kultury, który powstał dzięki zaangażowaniu środowisk twórczych i samorządów wschodniej Polski, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowego Centrum Kultury.

Projekt wspiera Nataša – Platforma Społeczeństwa Obywatelskiego Partnerstwa Wschodniego dla Kultury.