Lubelska premiera filmu „Totart” w ramach Miasto movie

thumbnail

To już ostatni pokaz Miasto movie w tym roku. Możemy jednak zapewnić, że będzie on wyjątkowy. Zapraszamy na lubelską premierę filmu „Totart”. Po seansie odbędzie się spotkanie z reżyserem Bartoszem Paduchem oraz Pawłem „Konjo” Konnakiem, trójmiejskim artystą i performerem.

Kiedy: 17 grudnia 2014, godz. 19.00

Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie

WSTĘP WOLNY

Totart – czym dokładnie był Totart zdefiniować jednym zdaniem jest trudno, nie ma jednak wątpliwości, że było to absolutne zjawisko w polskiej kontrkulturze lat 80. Ta niezwykła multidyscyplinarna formacja artystyczna z Trójmiasta skupiała wokół siebie najbardziej twórcze i wyraziste jednostki. Na lidera wyrósł Zbyszek Sajnóg – główny ideolog i guru tego ruchu. Tuż za nim plasowali się Paweł Konjo Konnak, Ryszard Tymon Tymański, Paweł Paulus Mazur czy Darek Brzóska Brzóskiewicz. Od początku swojej działalności Totart wzbudzał na zmianę kontrowersje i zachwyt odbiorców. Szalone performance, obrazoburcze manifesty, spontaniczne akcje artystyczne, a wszystko to w atmosferze estetycznego i ideologicznego przekroczenia – oto kluczowe elementy grupy. Totart działał na wielu płaszczyznach w tym m. in. słowa tudzież literatury, plastyki, niezależnego kina czy też muzyki. Artyści wytworzyli też kilka nowych kategorii jak choćby „zlew” – czyli swobodny potok słów, coś na kształt werbalnego strumienia świadomości. Podczas lubelskiej premiery pojawią się zarówno twórcy, jak i bohaterowie filmu, a spotkanie z nimi zaplanowane jest bezpośrednio po projekcji.

„Totart
reż. Bartosz Paduch , czas 76’, 2014 r.

Goście specjalni pokazu:

Paweł „Konjo” Konnak – trójmiejski artysta, performer, poeta, dziennikarz, człowiek obdarzony artystycznym ADHD. Jedna z najważniejszych postaci kultowej formacji TotArt. Z jednej strony najbardziej żywiołowy i spontaniczny konferansjer na polskiej scenie muzycznej, balansujący pomiędzy dwoma światami – sztuki wysokiej i rozrywki ocierającej się nawet o kicz, z drugiej literat, publicysta z ogromną wiedzą i zacięciem archiwisty. Konjo w swoich książkach i filmach z niebywałą sprawnością oraz wyczuciem dokumentuje zjawiska i przemiany zachodzące w polskiej kulturze alternatywnej, samemu przy tym będąc jej integralną częścią. Za tomik poezji „Król festynów” nominowany do prestiżowej nagrody literackiej Nike. Współpracuje m. in. z Narodowym Centrum Kultury, Centrum Sztuki Współczesnej w Gdańsku czy Telewizją Polską.

Bartosz Paduch – ur. 24 stycznia 1979 r. w Gdańsku, reżyser i scenarzysta. W latach 2003-2008 praktykował na planach filmów fabularnych m.in. Michała Rosy, Filipa Bajona, Krzysztofa Zanussiego, Leszka Wosiewicza. Pisał również scenariusze i reżyserował liczne etiudy studenckie. Zdobył doświadczenie między innymi jako reżyser obsady i drugi reżyser na planie filmu fabularnego „Czarny Czwartek – Janek Wiśniewski padł” w reżyserii Antoniego Krauze. W 2014 roku stworzył wywołujący duże emocje film dokumentalny „Totart – czyli odzyskiwanie rozumu”.