Lublin brzmi inaczej

thumbnail

Tegoroczna edycja Wschód Kultury – Inne Brzmienia Art’n’Music Festival obędzie się w dniach 8-12 lipca. Przez 5 dni festiwalu w Lublinie zaprezentuje się 20 zespołów i projektów muzycznych, pojawią się artyści z aż 13 krajów świata, a na jedynych koncertach w Polsce usłyszymy między innymi Einstürzende Neubauten i Tony’ego Allena.

Festiwal obfitować będzie w bardzo bogaty i wielowątkowy program. Jak co roku, zależy nam na uchwyceniu szerokiego spectrum najświeższych i najciekawszych zjawisk w światowej muzyce. Zjawisk funkcjonujących ponad granicami oraz wymykających się klasycznym podziałom gatunkowym.

Podczas najbliższej edycji będzie można posłuchać na żywo dwóch legend światowej sceny, reprezentujących dwie różne estetyki i podejścia do obcowania z dźwiękiem. Pierwsza z gwiazd to Einstürzende Neubauten – jeden z prekursorów i najważniejszych reprezentantów sceny industrialnej, awangardowej i elektronicznej.  Założona w 1980 roku przez Blixę Bargelda formacja zaprezentuje w Lublinie przekrojowy materiał ze swojej bogatej dyskografii. Możemy się zatem spodziewać największych przebojów grupy, a sam koncert z pewnością stanie się jednym z najciekawszych wydarzeń muzycznego lata w Polsce. Drugim headlinerem będzie absolutna legenda sceny world music, jeden z ojców afrobeatu, sam Tony Allen. Ten wybitny perkusista, mieszkający dziś w Paryżu, zaprezentuje zarówno przebojowe utwory z najnowszej płyty „Film of life”, jak również starsze nagrania, oparte na korzennej muzyce afrykańskiej połączonej z jazzem, funky i reggae. Koncerty Tony’ego Allena gwarantują mistrzostwo wykonania oraz potężny ładunek pozytywnej energii.

Stałym modułem festiwalu jest prezentacja nietuzinkowych wytwórni muzycznych. W tym roku będziemy mieli przyjemność przybliżyć publiczności kultową czeską oficynę Guerilla Records. Lista artystów i albumów, jakie wydała oraz wypromowała wytwórnia naszych południowych sąsiadów, jest imponująca. Na jej szczycie z pewnością znajdują się dwie legendy czeskiej alternatywy – zespoły, na których wychowało się już kilka pokoleń fanów, prawdziwe instytucje na rodzimej scenie. Chodzi oczywiście o grupy  Plastic People of the Universe i DG 307. Z dumą możemy ogłosić, że oba te składy zaprezentują się na żywo w Lublinie podczas Innych Brzmień. Obok nich wystąpią przedstawiciele młodszej generacji czeskiej alternatywy – Nevypar Kovatjezd i Kabaret dr. Caligariho. Szykuje się zatem wydarzenie bez precedensu, gdyż od dawna nie było w Polsce tak kompleksowej prezentacji muzyki z tej części Europy.

Jak zwykle ważny filar festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia stanowić będą najciekawsze zespoły z krajów Partnerstwa Wschodniego. W tym roku gościć będziemy m.in.  pochodzących z Kijowa Atomic Simao oraz Kasai – pierwsi to wybuchowy sekstet łączący  psychodelicznego rocka i funky, drudzy to trio poruszające się na styku jazzu i elektroniki. Gruzję reprezentować będą zjawiskowa etno-rockowa formacja Asea Sool  oraz prawdziwy hit Internetu – Trio Mandili. Te trzy młode dziewczyny szturmem zawojowały swoją ojczyznę, bijąc wszelkie rekordy popularności. Teraz przyszedł czas na resztę Europy. Całości prezentacji naszych wschodnich sąsiadów dopełnia nowa nadzieja ormiańskiego ciężkiego grania – grupa Uneasthetic.

Inne Brzmienia nie zapominają też nigdy o polskich wykonawcach i tu prawdziwa gratka dla fanów nowej fali, brzmień bardziej poetyckich, mrocznych  i dekadenckich. Żywa legenda naszej kontrkultury – zespół Variete, który tym razem zaprasza wybitnych instrumentalistów z Litwy, aby wspólnie z nimi zabrać widzów w niezwykłą dźwiękową podróż. W Lublinie usłyszymy również na żywo premierowy materiał ze świeżo wydanej płyty Warsaw Afrobeat Orchestra – „Wendelu”. Efektami pracy powarsztatowej podzielą się z widzami także niezwykli artyści z Me Myself and I. Zjawiskowo zapowiada się też projekt Rimbaud, czyli autorskie podejście do twórczości słynnego poety w brawurowym wykonaniu tria Trzaska/Budzyński/Jacaszek. Natomiast na rozpoczęcie festiwalu proponujemy kooperację polsko-azerską, czyli wspólny występElchina Shirinova (piano) i Grzegorza Karnasa (wokal).

Kolejnym mocnym punktem line-upu  jest Pascal Schumacher – multiinstrumentalista, wirtuoz wibrafonu, jedna z najjaśniej świecących dziś gwiazd na europejskiej scenie jazzowej. Lublin odwiedzi też amerykański duet Faun Fables, czyli prawdziwy zespół – zjawisko. Po ich występie większość widzów powinna zapamiętać dobrze tę nazwę. Amerykanie łączą w swojej twórczości muzykę folkową, teatralną, etniczną, dodatkowo puszczając oko w stronę klasyki. Ich brawurowo wykonane, angielskie wersje przebojów Ewy Demarczyk wprawiają jednocześnie w zdumienie i zachwyt.

Wzorem lat ubiegłych zadbamy także o specjalne festiwalowe produkcje – projekty absolutnie premierowe i dedykowane właśnie Innym Brzmieniom. W tym roku mamy aż dwa takie wydarzenia. Pierwsze z nich to koncert pod hasłem „Wojna to przeżytek”, którego kuratorem jest Tymon Tymański, któremu towarzyszyć będzie specjalnie skompletowany na tę okazję zespół oraz znakomici wokaliści. Motywem przewodnim tej wyjątkowej produkcji jest idea pokoju i porozumienia ponad granicami. Na repertuar złożą się specjalnie zaaranżowane i przygotowane  utwory antywojenne, pacyfistyczne, ale też pieśni buntu i oporu, zarówno te nasze, jak i naszych wschodnich sąsiadów. Za drugi projekt odpowiadać będzie Olo Walicki wraz ze swoim składem Kaszebe oraz specjalnym gościem – Zbigniewem Namysłowskim.  Ich reinterpretacja i dekonstrukcja klasycznej, ale także tej tradycyjnej, muzyki ormiańskiej będzie z całą pewnością jednym z kluczowych wydarzeń festiwalu.

Program obfituje również w wydarzenia dla miłośników ambitnego kina, literatury i sztuki współczesnej. Najmłodsi będą mogli uczestniczyć w przygotowanych specjalnie z myślą o nich Małych Innych Brzmieniach.

 

Na wszystkie wydarzenia WSTĘP WOLNY.

Pełny program na www.innebrzmienia.eu

***

Wschód Kultury to projekt kulturalny integrujący środowiska artystyczne miast Polski Wschodniej (Białegostoku, Lublina i Rzeszowa) i artystów krajów Partnerstwa Wschodniego (Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy), realizowany przez Narodowe Centrum Kultury oraz trzy wspomniane miasta. Ideą projektu jest wspólne odkrywanie tego, co niepowtarzalne w każdej z kultur, a także wymiana doświadczeń artystycznych. Z biegiem czasu festiwal stał się pomostem włączającym naszych wschodnich partnerów w obieg kultury europejskiej. W 2015 roku Wschód Kultury będzie realizowany po raz trzeci. Przedsięwzięcie powstało dzięki zaangażowaniu środowisk twórczych,  samorządów wschodniej Polski oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.