Miasto movie w marcu | Miasto reporterów

thumbnail

Cykl #25 | Miasto reporterów

Wiosnę w cyklu Miasto movie spędzimy w towarzystwie reporterów. Przed nami szereg filmów o ich stylu pracy, śledztwach i przełomowych odkryciach. Będziemy mieli okazję zagłębić się zarówno w dziennikarskie biografie, oparte na faktach, nierzadko wstrząsające historie, specyfikę działania wielkomiejskich redakcji, jak i losy korespondentów wojennych lub kryzysowych, robiących relacje z najdzikszych zakątków świata. Reporterzy jako grupa społeczna stanowią bardzo interesujący materiał dla filmowców. Z jednej strony mamy tu moralne aspekty prawdy i sposoby dochodzenia do niej, z drugiej dynamiczne kino sensacyjne z wątkami kryminalnej zagadki, z trzeciej stanie na straży dostępu do informacji i pilnowanie interesów szeroko pojmowanego społeczeństwa. Tych wątków można naturalnie odnaleźć dużo więcej, a każdy z nich ma swoich ciekawych reprezentantów w światowej kinematografii. Przed nami pasjonująca filmowa podróż do krainy reportażu.

Program na marzec:

6 marca 2019, godz. 19.00 – „Zawód: Reporter”, reż. Michelangelo Antonioni, czas 119’, 1975 r.

13 marca 2019, godz. 19.00 – „Spotlight”, reż. Tom McCarthy, czas 128’, 2015 r.

20 marca 2019, godz. 19.00 – „Stan gry”, reż. Kevin Macdonald, czas 127’, 2009 r.

27 marca 2019, godz. 19.00 – „Pola śmierci”, reż. Roland Joffe, czas 141’, 1984 r.


O CYKLU MIASTO MOVIE:

Dajemy głos miastu. Zapraszamy na cykl pokazów filmowych gdzie miasto jest tłem, ale i bohaterem, przestrzenią do życia i scenerią filmowych historii, cichym świadkiem kameralnych opowieści oraz aktywnym uczestnikiem kinowego zgiełku. Miejscem gdzie bezustannie przenikają się ludzkie problemy i dramaty, ale też wielkie nadzieje, marzenia i triumfy.

Miasto mówi u nas w wielu językach – obrazu, dźwięku, opowiadanej historii… językiem Terry’ego Gilliama, Federico Felliniego, Jima Jarmuscha czy Wong Kar Waia. Ma też bardzo wiele twarzy, bywa piękne, groźne, radosne, melancholijne, ale zawsze ciekawe i mające swoją opowieść.

Pokazy filmowe ułożone zostały w cykle tematyczne prezentujące różnorodne obszary związane z funkcjonowaniem miast oraz życiem ich mieszkańców. Seansom towarzyszą prelekcje oraz spotkania dyskusyjne.

Przygotowanie cyklu: Agnieszka Wojciechowska, Rafał Chwała

Kontakt:
Rafał Chwała
Pracownia Kultury Aktualnej
Warsztaty Kultury w Lublinie
e-mail: r.chwala@warsztatykultury.pl
tel./fax: 81 533 08 18
mobile: 600 422 113
www.warsztatykultury.pl