Ruszyły zapisy na warsztaty Jarmarku Jagiellońskiego 2016 | Zapisz się już dziś!

thumbnail

Od dziś można zapisywać się na warsztaty podczas Jarmarku Jagiellońskiego (12-14 sierpnia w Lublinie). Na liście są m.in. malowanie na szkle, haft, wycinanka czy warsztaty śpiewu i tańca. W programie również warsztaty ikony ludowej i wyplatania kapeluszy z rogożyny. Wszystkie warsztaty w ramach festiwalu są bezpłatne. Zgłoszenia przyjmowane są telefonicznie w godzinach 10.00-16.00, tel. 516 192 420. Liczba miejsc jest ograniczona.

W programie:

Warsztaty z ikony ludowej, prowadzenie: Roman Zilinko

Roman Zilinko to młody lwowski artysta, zawodowo związany z Muzeum Narodowym im. A. Szeptyckiego. Od kilkunastu lat tworzy ikony ze szczególnym naciskiem na tradycyjną ludową ikonę bukowińską. W 2013 roku otrzymał Nagrodę Ministra Kultury Ukrainy. Brał udział w wystawach we Lwowie, Tarnopolu, Kijowie i Lublinie. Podczas Jarmarku Jagiellońskiego nauczy nas wykonywania ikony ludowej.

Kiedy: 12 sierpnia, godz. 11.00-13.00

Gdzie: Yurta na Błoniach pod Zamkiem

Wiek uczestników: 16+

Warsztaty malowania na szkle, prowadzenie: Ostap Lozynskyy

Ostap Lozynskyy jest lwowskim artystą związanym z Muzeum Narodowym im. A. Szeptyckiego. W 2007 r. otrzymał Nagrodę Ministra Kultury. Brał udział w międzynarodowych i ogólnoukraińskich projektach i wystawach we Lwowie, Kijowie, Krakowie, Warszawie, Nowicy, Krynicy-Zdroju, Toronto. Należy do Ukraińskiego Związku Ikonopisców.

Kiedy: 12 sierpnia, godz. 16.00-18.00

Gdzie: Yurta na Błoniach pod Zamkiem

Wiek uczestników: 8-12 lat

JASIEK – haftowany sen, prowadzenie: Agnieszka Jackowiak (Nomad Service)

Haft ludowy to piękna, ale czasochłonna technika ozdabiania tkanin. Aby zapoznać się z bogactwem haftowanych wzorów lubelskich, przyśpieszymy ten proces, imitując misterny układ nitek za pomocą prostych form techniki litografii i stemplowania. Elementy haftów, głównie z kobiecych strojów biłgorajskich, złożymy samodzielnie w swój projekt i odciśniemy na białych poszewkach (jaśkach). Kółka, drabinki, koseczki, ząbki, gwiazdki, ślimacznice będą nocą haftować Wasze sny, a może zainspirują Was do haftowania igłą i nitką.

Kiedy: 12 sierpnia, godz. 13.00-15.00

Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a

Wiek uczestników: 16+

Warsztaty wyplatania kapelusza z rogożyny, prowadzenie: Stefania Suchora

Stefania Suchora zajmuje się wyplataniem z rogożyny (zwanej też tatarakiem) koszyków, kapeluszy, kapci, podstawek. Materiał do wyplatania pozyskuje sama z tego co rośnie nieopodal jej gospodarstwa. Pani Stefania nauczy nas wyplatania kapeluszy.

Kiedy: 13 sierpnia, godz. 12.00-15.00

Gdzie: warsztaty przy stoisku artystki

Wiek uczestników: 16+

Warsztaty śpiewu (grupa żeńska), prowadzenie: Olena Gonczarenko

Olena Gonczarenko (Kijów, Ukraina) to etnomuzykolog, pedagog, śpiewaczka. Ukończyła Konserwatorium im. A. W. Nieżdanowej w Odessie (1993) i aspiranturę na Sumskim Uniwersytecie Pedagogicznym im. A. S. Makarenka (2007). Jest członkiem i współpracownikiem naukowym wielu instytucji i organizacji zajmujących się muzyką tradycyjną. Wybitna znawczyni i praktyk śpiewu tradycyjnego, organizuje młodzieżowy ruch folklorystyczny w rejonie Sumskim. Jest kierowniczką zespołu „Serpanok”, który pracuje nad opanowaniem stylów wykonawczych w śpiewie tradycyjnym północno-wschodniej Ukrainy. Współpracuje z zespołami „Hurtoprawcy” i „Babskij Kozaczok”.

Kiedy: 12 sierpnia, godz. 13.00-16.00, 13-14 sierpnia, godz. 11.00-14.00

Gdzie: Sala Unii Klasztoru Ojców Dominikanów, ul. Złota 9

Wiek uczestników: 15+

Warsztaty robienia kwiatów z bibuły, prowadzenie: Wiesława Bogdańska

Warsztat poprowadzi wybitna twórczyni z Kadzidła pochodząca z jednego z najstarszych kurpiowskich rodów. Z rodzinnego domu wyniosła zamiłowanie i szacunek do tradycji regionu, które podtrzymuje w swojej twórczości. Pani Wiesława wykonuje ozdoby z bibuły, wycinanki, plastykę obrzędową i zdobniczą. Jej prace są na wielu wystawach w Polsce i za granicą, otrzymała wiele nagród i wyróżnień m.in. w 2008 roku Nagrodę im. Oskara Kolberga. Członkini Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

Kiedy: 12 sierpnia, godz.13.30-15.30

Gdzie: Yurta na Błoniach pod Zamkiem

Warsztaty polskich tańców tradycyjnych w formach niestylizowanych, prowadzenie: Piotr i Bogusia Zgorzelscy (12 i 13 sierpnia), Katarzyna Tucholska (14 sierpnia). Do tańca gra Kapela Niwińskich.

Tańce wirowe, korowody, kontra, krzyżoki, trojaki oraz dwu lub trzyczęściowe tańce w parach, czyli tańce-zabawy będą podstawą warsztatów. Nauczymy się i opanujemy w stopniu podstawowym polskie tańce tradycyjne o rytmach mazurkowych i polkowych z Lubelszczyzny, Mazowsza i Radomszczyzny oraz elementy z nimi związane, dzięki którym możliwe będą spontaniczność w tańcu, improwizowanie oraz używanie różnego rodzaju ozdobników przy zachowaniu charakterystycznych cech stylu i manier wykonawczych.

Kiedy: 12 sierpnia, godz. 15.30-18.30, 13 sierpnia, godz. 13.00-16.00, 14 sierpnia, godz. 11.00-14.00

Gdzie: Plac przed Teatrem im. H. Ch. Andersena, ul. Dominikańska 1

Warsztaty wyplatania z wikliny, prowadzenie: Paulina Adamska

Nauczymy się wyplatania z wikliny małych form użytkowych i artystycznych. Paulina Adamska to instruktorka rękodzieła artystycznego, etnolożka od 7 lat związana ze Stowarzyszeniem Serfenta, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2016. Inspiracji szukała podczas spotkań z tradycyjnymi plecionkarzami, technikami i materiałami. Warsztaty odbędą się w ramach Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kiedy: 13 i 14 sierpnia, godz. 11.00-16.00

Gdzie: Błonia pod Zamkiem

Wiek uczestników: 14+

Warsztaty haftu łowickiego, prowadzenie: Anna Staniszewska

Pani Staniszewska wychowała się w domu, w którym tradycje były podtrzymywane i przekazywane młodszym pokoleniom. Dzięki temu gwara, obrzędy, sztuka ludowa regionu łowickiego są jej niezwykle bliskie. Sama specjalizuje się przede wszystkim w kwiecistym, barwnym hafcie łowickim. Zdobiła stroje do kilkunastu zespołów folklorystycznych, jest laureatką wielu nagród i wyróżnień. Prowadzi liczne warsztaty i pokazy. Należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

Kiedy: 13 sierpnia, godz. 11.00-13.00 – haft płaski, 14 sierpnia, godz. 11.00-13.00 – haft koralikowy

Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a, sala na I piętrze

Wiek uczestników: 12+

Warsztaty i pokaz zdobienia ceramiki bolesławickiej, prowadzenie: Ceramika Artystyczna Wiza

Ceramika Artystyczna „Wiza” założona została w 1963 roku przez pana Stanisława Wizę. W pierwotnym kształcie była to mała firma zatrudniająca kilku pracowników, jednak z każdym rokiem rozwijała się, udoskonalała swoje procesy technologiczne oraz poszerzała zdobnictwo i asortyment. Ceramika jest ręcznie wykonywana i zdobiona w charakterystyczne wzory i kolory tradycyjną metodą stempelkową.

Kiedy: 13-14 sierpnia, godz. 15.00-17.00

Gdzie: warsztaty przy stoisku artystów

Warsztat wycinanki kurpiowskiej, prowadzenie: Wiesława Bogdańska

Wybitna twórczyni z Kadzidła pochodząca z jednego z najstarszych kurpiowskich rodów. Z rodzinnego domu wyniosła zamiłowanie i szacunek do tradycji regionu, które podtrzymuje w swojej twórczości. Pani Wiesława wykonuje ozdoby z bibuły, wycinanki, plastykę obrzędową i zdobniczą. Jej prace są na wielu wystawach w Polsce i za granicą, otrzymała wiele nagród i wyróżnień m.in. w 2008 roku Nagrodę im. Oskara Kolberga. Członkini Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

Kiedy: 13 sierpnia, godz. 13.30-15.30

Gdzie: Yurta na Błoniach pod Zamkiem

FolkSzprycha zdobimy rowery na ludowo!, prowadzenie: Anna Łoś, Anna Kieszko

Na warsztat zapraszamy osoby posiadające rowery i hulajnogi. Przy pomocy kolorowych tasiemek, wycinanek, szablonów z tradycyjnymi wzorami ozdobimy pojazdy i nadamy im wyjątkowy, oryginalny charakter.

Kiedy: 13 sierpnia, godz. 15.00-18.00

Gdzie: Błonia pod Zamkiem

Warsztaty glinianych gwizdawek, prowadzenie: Rajmund Kicman

Rajmund Kicman wspólnie z żoną Anną zajmują się ceramiką od ponad 25 lat, są samoukami. Wiedzę czerpali z dawnych tradycji ludowych garncarstwa oraz własnych poszukiwań. W swojej pracowni wykonują niewielkich rozmiarów figurki zwierząt, postaci świętych, szopki bożonarodzeniowe, a także gwizdawki w kształcie ptaszków, czy innych zwierzątek. W pracowni obowiązuje podział pracy – Pan Rajmund zajmuje się lepieniem figurek, a Pani Anna ich malowaniem. Państwo Kicman należą do Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

Kiedy: 13 sierpnia, godz. 16.30-18.00, 14 sierpnia, godz. 13.00-15.00

Gdzie: Yurta na Błoniach pod Zamkiem

Warsztaty wycinanki ukraińskiej, prowadzenie: Mariana Kwiatkowska

Kiedy: 14 sierpnia, godz. 11.00-13.00

Gdzie: warsztaty przy stoisku artystki

Wiek uczestników: 8+

Druk na tkaninie, prowadzenie: Agnieszka Jackowiak (Nomad Service)

Ludowa technika ozdabiania tkanin – stemplowanie ożyje we współczesnej formie. Stemple inspirowane haftami lubelskimi, wzorami ze spódnic –malowanek ze stroju hrubieszowsko-tomaszowskiego oraz zamojskiego można będzie samodzielnie odcisnąć na koszulkach, torbach i wszelkich tkaninach. Niespieralna farba do tkanin zostawi na Waszych rzeczach znaki tradycji, z którymi ruszycie w świat bogatsi w wiedzę o regionalnych strojach i zdobieniach. Na pamiątkę Jarmarku Jagiellońskiego można będzie użyć stempla z jego symbolem – jarmarkową kurą. Warsztat nie wymaga szczególnych umiejętności plastycznych. Tkaniny po wyschnięciu gotowe są do zabrania. Należy przynieść swoje tkaniny (białe bawełniane lub lniane – torby, koszulki, poszewki).

Kiedy: 14 sierpnia, godz. 15:30-17:30

Gdzie: Yurta na Błoniach pod Zamkiem

Wiek uczestników: 10+

Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego

Jest to zaproszenie do wspólnego muzykowania, skierowane do miłośników muzyki tradycyjnej w formie niestylizowanej. Podsumowaniem prac będzie granie do tańca na wieczornych potańcówkach jarmarkowych. Repertuar orkiestry stanowią tradycyjne melodie taneczne z Lubelszczyzny: polki, oberki, majdaniaki, podróżniaki, marsze, walce i fokstroty – pochodzące z nagrań archiwalnych, tradycji rodzinnych liderów orkiestry i ich nauki u wybitnych muzyków tradycyjnych regionu lubelskiego (Stanisław Głaz z Dzwoli, Bronisław Bida z Gródek i inni). Inspiracją stylistyczną jest także muzyka grana przez słynne kapele i orkiestry dęte: Kapelę Wojciechowską, Orkiestrę Dętą ze Zdziłowic czy Kapelę Bednarzy z Tomaszowa Lubelskiego. Założeniem tego eksperymentalnego przedsięwzięcia jest przekonanie, że tradycyjna muzyka taneczna to medium, które może połączyć we wspólnym graniu do tańca wszystkich miłośników muzyki granej „na żywo”, zarówno profesjonalistów, jak i amatorów muzycznych. Orkiestra miała swoją premierową odsłonę podczas Jarmarku Jagiellońskiego w 2014 roku. Powstała na bazie projektów edukacyjnych dedykowanych nauce stylów wykonawczych w tradycyjnej muzyce instrumentalnej Lubelszczyzny, realizowanych od 2007 roku przez Kapelę Braci Dziobaków z Woli Destymflandzkiej (Ewa Grochowska, Krzysztof Butryn, Edyta Piekarczyk). Jest także kontynuacją cyklu zajęć warsztatowych, które odbywały się regularnie od stycznia do czerwca 2016 w Warsztatach Kultury w Lublinie.

Zajęcia warsztatowe (próby) poświęcone będą nauce konkretnego repertuaru, który grany będzie na potańcówkach. Praca odbywać się będzie metodą przekazu bezpośredniego (granie ze słuchu). Zapraszamy do udziału osoby pragnące rozwijać swoje umiejętności i pasje muzyczne, grające (w stopniu przynajmniej średnio – zaawansowanym) na instrumentach: skrzypce, basy (i/lub wiolonczela, kontrabas), altówka, bębenek obręczowy (i/lub baraban), klarnet, trąbka, puzon, tuba, saksofon, flet, akordeon. Inne instrumenty – do indywidualnego uzgodnienia.

Harmonogram prób:

  • 10 sierpnia, godz. 19.00-21.00, Warsztaty Kultury, ul Grodzka 5a, II piętro, ul. Grodzka 5a
  • 11 sierpnia, godz. 19.30-22.00, Sala Unii i Aula Klasztoru Ojców Dominikanów, ul. Złota 9
  • 12 sierpnia, godz. 16.00-19.00, Warsztaty Kultury, ul Grodzka 5a, II piętro, ul. Grodzka 5a
  • 13 sierpnia, godz. 16.00-19.00, Warsztaty Kultury, ul Grodzka 5a, II piętro, ul. Grodzka 5a

Granie na potańcówkach jarmarkowych:

12-14 sierpnia, godz. 22.00-22.45, plac przed Teatrem im. H. Ch. Andersena, ul. Dominikańska 1

Zapisy: do 08.08.2016 na adres mailowy: orkiestra@jarmarkjagiellonski.pl W temacie wiadomości proszę wpisać „Orkiestra Jarmarkowa – zgłoszenie”, w treści wiadomości informacje o stopniu zaawansowania w grze na instrumencie. Ilość miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń, umiejętności muzyczne i instrumentarium. Pierwszeństwo udziału w zajęciach mają osoby zaangażowane już w całoroczne prace Orkiestry. Ze względu na charakter zajęć prosimy o przemyślaną decyzję – od uczestników oczekujemy, że wezmą udział we wszystkich próbach. Należy mieć własne instrumenty. Udział w zajęciach jest bezpłatny.

Wiek uczestników: 18 +

…..

Tym, którzy zapisać się nie zdążą lub po prostu mają w naturze spontaniczność, polecamy otwarte spotkania z twórcami, pokazy i warsztaty. Bez zapisów będziemy mogli poznać tajniki malowania na szkle, wybijania monet czy haftu krzyżykowego.

Warsztaty malowania na szkle, prowadzenie: Agnieszka Górkiewicz

Agnieszka Górkiewicz pochodzi z Bukowiny Tatrzańskiej, z rodziny kultywującej tradycje regionu. Najchętniej maluje wizerunki świętych, które niekiedy ubiera w góralskie stroje. Obrazy ukazują również piękne krajobrazy, a także humorystyczne przedstawienia scen z domowego życia. W 1997 roku kiedy miała 16 lat została przyjęta do Stowarzyszenia Twórców Ludowych i została Stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kiedy: 12, 13 i 14 sierpnia, godz. 14.00-17.00

Gdzie: warsztaty przy stoisku artystki

Warsztat zdobienia monet, prowadzenie: Aldona i Grzegorz Gacek

Warsztat poprowadzi Pracownia Monet Grzegorza i Aldony Gacek, którzy co roku przygotowują specjalną monetę Jarmarku Jagiellońskiego. W tym roku pracownia przygotowała wyjątkową X monetę Jarmarku Jagiellońskiego. Będzie to 0,5 metrowa moneta wykonana z mosiądzu, ważąca prawie 40 kg! Monetę będzie można zobaczyć przy stoisku Państwa Gacków. Tam też każdy będzie miał możliwość wykonania z drewna własnej monety X Jarmarku Jagiellońskiego i ozdobienia jej różnymi technikami plastycznymi.

Kiedy: 12, 13 i 14 sierpnia, godz. 13.00-16.00

Gdzie: warsztaty przy stoisku artystów

Warsztaty beskidzkiego haftu krzyżykowego, prowadzenie: Muzeum Regionalne na Grapie

Zapoznamy się z beskidzkim haftem krzyżykowym – jego wzorami i technikami wykonania. Tradycyjne wzory przeniesione zostaną na serwetki, elementy biżuterii lub kartki okolicznościowe. Panie z Muzeum Regionalnego na Grapie w Jaworzynce będą prezentować stare pytle czyli tradycyjne wzorniki hafciarek, stroje ludowe z wykorzystaniem haftu, a także sposoby zakładania chust czepinowych wyszywanych dwustronnie.

Kiedy: 12-14 sierpnia, godz. 13.00-17.00

Gdzie: warsztaty przy stoisku

Wiek uczestników: 8+

Gry taneczne, rodzinne gry i zabawy, prowadzenie: Kapela Hałasów

W dwójkach, trójkach, czwórkach, gromadach. Bawiąc – uczą, ucząc – bawią. Dla młodych i starych, dzieci z rodzicami, chłopaków z dziewczynami. Poznamy różne formy tych zabaw – od chodzonych w różnych odmianach (ojra, kedoj, polka żydówka) przez trójkąty (baran, czapnik), przeciwtańce (przepiórka, bulgariaska), do zabaw grupowych (krzyżak, klepany, wirujący krąg). A dla singli korowody. Podróżując po Europie Jacek i Alicja Hałas odnaleźli wiele tanecznych kroków i melodii wspólnych dla różnych regionów i nacji. Polskie tradycje jawią się z tej perspektywy integralną częścią tej wspólnoty. Na bazie tych doświadczeń tworzą – bardzo osobisty – kanon tańców i muzyki Kapeli Hałasów.

Kiedy: 13 sierpnia, godz. 13.00 i 17.00, 14 sierpnia, godz. 12.00

Gdzie: Błonia pod Zamkiem

….

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej www.jarmarkjagiellonski.pl

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.