Marionetki, muzyka noise i żywe archiwum

thumbnail

Takie atrakcje przygotowali dla mieszkańców Lublina Aron ze Szwajcarii / Węgier, Dina Kobrosly z Libanu oraz Ryo z Wielkiej Brytanii / Japonii – artyści przebywający w Lublinie w ramach projektu Laboratorium Sztuki Społecznej – „Granice – Rezydencje Miejskie”. Pozwiedzali, wchłonęli atmosferę, poznali lepiej lublinian, spojrzeli na nasze miasto ze swojej perspektywy i przygotowali dla jego mieszkańców kilka ciekawych propozycji. Warsztaty Kultury zapraszają w ich imieniu! 

 

Warsztaty tworzenia lalek  i marionetek
Dzieci (wraz z opiekunami) w trakcie warsztatów będą wykonywać lalki pacynki, marionetki, kukiełki, laleczki papierowe do teatru cieni, które wspólnie postaramy się „ożywić” tworząc krótkie scenki teatralne. Cały cykl zakończy pokaz wszystkich marionetek i laleczek oraz krótkie przedstawienie.
Kiedy:
25 – 28 lipca, godz. 11:00-14:00  
Gdzie:
Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a
Zapisy: warsztat przeznaczony dla dzieci 7-14 lat z opiekunami. Zapisy telefonicznie pod nr tel. 889344148 od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-16:00 lub mailowo:  lss.residencies@gmail.com. Udział bezpłatny.
Prowadzenie:
Dina Kobrosly (Liban) – trenerka metod teatralnych, jej główną specjalizacją są marionetki i pacynki.

The Mental Health Noise Orchestra
Koncert muzyki eksperymentalnej, będący podsumowaniem pracy Ryo Ikreshiro (Wielka Brytania / Japonia) z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie – podopiecznymi Zespołu Ośrodków Wsparcia Środowiskowego Domu Samopomocy typu B i C w Lublinie przy ul. Zbożowej.               
Kiedy i gdzie:
26 lipca 2016, godz. 11:00 |Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5, Lublin           
28 lipca 2016, godz. 13:00 | plac przed Centrum Kultury, ul. Peowiaków 12, Lublin
Wstęp wolny.

Spod miasta
W tysiącach kopert pojawią się opowieści mieszkańców. Wszystkie będzie można przeczytać, a nawet zabrać ze sobą do domu. Powstanie żywe, mobilne archiwum ludzkich historii, za pośrednictwem których artyści szukają odpowiedzi na pytanie: Jaki wpływ na Lublin ma tematyka granic?
Podczas wernisażu w Domu Słów znajdziemy tysiące kopert kryjących w swoim wnętrzu historie mieszkańców Lublina. Ponieważ elementy archiwum należą do wszystkich lublinian, zostaną rozdzielone pomiędzy nimi. Każdy będzie mógł zabrać ulubione opowieści do domu i stać się ich żywym strażnikiem. Jedyny warunek jest taki, że trzeba zostawić swój adres na wymianę, aby inni też mogli poznać te niezwykłe historie.
Archiwum „Spod miasta” jest polimorficzne. Może być czytane jak mapa, w której przecinają się różne ścieżki i wspomnienia, może być czytane jak książka, która ukazuje Lublin jako miejsce, gdzie ludzie z różnych kultur, środowisk i o różnych poglądach spotykają się, a może być też postrzegane jak album dokumentujący przedmieścia i granice miasta, próbujący zrozumieć jego istotę.
Każdy będzie mógł spróbować odnaleźć swoją własną ścieżkę pośród zgromadzonych danych. Badać i odkrywać własny Lublin. To więcej niż tylko zwykła wystawa – projekt „Spod miasta” zaprasza każdego z odwiedzających, by stał się powiernikiem pamięci miasta.

Kiedy: 27 lipca, godz. 18:00 – wernisaż, wystawa czynna od godz. 11:00
Gdzie: Dom Słów, ul. Żmigród 1, Lublin

Pomysłodawcą i twórcą projektu jest Aron Rossman-Kiss (Szwajcaria / Węgry) – student antropologii, artysta sztuk wizualnych wykorzystujący fotografie, video i tekst do poruszania spraw społeczno-politycznych.

Więcej na temat projektów rezydencyjnych 2016 można przeczytać na: https://lssresidencies.wordpress.com/urban-residencies-2016/

Laboratorium Sztuki Społecznej (LSS) to interdyscyplinarny i międzynarodowy projekt wykorzystujący przestrzeń publiczną jako miejsce współuczestnictwa i współdziałania. Poprzez działania lokalne, rezydencje artystyczne, projekt ma na celu budowanie dialogu między lokalną społecznością zamieszkującą dzielnice Lublina, a artystami i animatorami kultury z Polski i zagranicy.
https://lssresidencies.wordpress.com

Organizatorzy: Europejska Fundacja Kultury Miejskiej, Roberto Cimetta Fund, Warsztaty Kultury w Lublinie

Współpraca: Centrum Kultury w Lublinie, Dom Słów, Galeria Labirynt, Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie, Zespół Ośrodków Wsparcia. Środowiskowy Dom Samopomocy typu B i C w Lublinie.

Zrealizowano w ramach projektu Europe Grand Central – „Granice – Rezydencje Miejskie” finansowanego z programu „Kreatywna Europa” Unii Europejskiej.
Zrealizowano przy wsparciu finansowym Miasta Lublin.