Miasto movie – „SzaZa plays Polański” – pokaz filmowy z muzyką na żywo

thumbnail

W niedzielę 27 października o godzinie 19:00 zapraszamy na wyjątkowy pokaz krótkometrażowych filmów Romana Polańskiego z muzyką na żywo. Niezwykle dynamiczną ścieżkę dźwiękową stworzyli muzycy duetu SzaZa (Szamburski / Zakrocki).

Na tle wszystkich dzieł Romana Polańskiego, filmy krótkometrażowe należą do najrzadziej prezentowanych. Tym czasem, w latach 1958 – 1962, jako student Łódzkiej Filmówki w okresie jej największej świetności, reżyser zrealizował całą serię krótkich filmów: od przekornych ćwiczeń warsztatowych, takich jak Morderstwo (1957) i Uśmiech zębiczny (1957), przez metaforyczne Rozbijemy zabawę (1957) i Ssaki (1962), aż do Dwóch ludzi z szafą (1958), który to film przyniósł Polańskiemu międzynarodowy rozgłos.

Etiudy noszą znamiona surrealistycznego i nierzadko mrocznego stylu, który reżyser ujawni w przyszłości; jego geniuszu narracyjnego oraz niestrudzonego poszukiwania prawdy o ludzkiej naturze – jakkolwiek okrutna i bezlitosna nie miałaby się okazać. Ten sam groteskowy i często niepokojący świat wczesnych filmów Polańskiego, w połączeniu z precyzyjną i pomysłową reżyserią są elementami, które można odnaleźć w jego późniejszych arcydziełach, takich jak Dziecko Rosemary, Chinatown czy Pianista.

Muzycy duetu SzaZa (Szamburski / Zakrocki) stworzyli niezwykle dynamiczną ścieżkę dźwiękową, która pozostaje w ścisłym dialogu z obrazem. Muzycy komentują, dopowiadają muzycznie treści niewypowiedziane przez reżysera, podejmują z nim swoistą rozmowę – ukazując niezwykle silny głos jaki muzyka i dźwięk może odegrać w filmie. Odnosząc się również do kompozycji Krzysztofa Komedy oraz oryginalnej muzyki użytej w etiudach – SzaZa wytwarza nowe i oryginalne pole narracji.

Filmy prezentowane z muzyką na żywo:
MORDERSTWO – Polska, 1957 r., 35 mm, 1min. 30 sek.
UŚMIECH ZĘBICZNY – Polska, 1957 r., 35 mm, 1 min. 27 sek.
ROZBIJEMY ZABAWĘ – Polska, 1957 r., 35 mm, 7 min. 38 sek.
DWAJ LUDZIE Z SZAFA – Polska, 1958 r., 35 mm, 15 min.
KIEDY SPADAJA ANIOŁY – Polska, 1959 r. 35 mm, 22 min.
LAMPA – Polska, 1959 r., 35 mm, 7 min. 50 sek.

kiedy: niedziela – 27 października, godz. 19.00
gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a

wstęp wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku >>>

Więcej informacji >>>

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury – Kultura – Interwencje.