Miasto movie w październiku / Samotność w mieście

thumbnail

Dziś, w XXI wieku, kiedy jesteśmy świadkami ogromnego rozwoju cywilizacyjnego, współczesne miasta zmieniają się na naszych oczach. Nowe technologie wchodzą w każdą dziedzinę życia społecznego. Pojawiają się kolejne narzędzia komunikacji międzyludzkiej, nowe nośniki informacji, człowiek może skontaktować się niemal natychmiast z drugą osobą, będącą nawet na przeciwległym końcu planety. Wydawać by się mogło, że w tym rozpędzonym świecie problemy ludzkiej samotności czy alienacji nie powinny mieć miejsca. Nic bardziej błędnego, jak się bowiem okazuje wyobcowanie, pustka czy właśnie samotność (zwłaszcza w wielomilionowych metropoliach) są dziś aktualne bardziej niż kiedykolwiek. Ludzkość pozornie zbliżając się do siebie technologicznie, oddala się i zamyka we własnych mieszkaniach – fortecach. Ludzie w miastach często stają się całkowicie anonimowi, nie rozmawiają ze sobą na ulicy, w metrze czy w centrum handlowym. Nie znamy lub też nawet nie chcemy znać własnych sąsiadów czy towarzyszy podróży. Znaczący jest fakt, iż jeszcze w poprzednim stuleciu taka sytuacja była wręcz niemożliwa. Tematyka różnych „twarzy” miejskiej samotności jest dziś także jednym z najczęściej poruszanych wątków w kinie autorskim i właśnie takie filmy zamierzamy zaprezentować w jesiennej, nieco refleksyjnej odsłonie Miasto movie. Co ciekawe właściwie w każdej części świata reżyserzy wybierają ten temat do swoich filmów. Podczas środowych pokazów można będzie sprawdzić jak samotność portretują artyści z Europy czy Stanów Zjednoczonych, jak mówi o niej kino azjatyckie, a jak południowoamerykańskie. Bo choć filmy te łączy podobna tematyka, każdy z nich stanowi odrębne dzieło sztuki i indywidualną artystyczną wypowiedź reżysera.

Program na październik:
2 października – środa, godz. 19.00 – Chungking express – reż. Wong Kar Wai, czas 97’, 1994 r.
9 października – środa, godz. 19.00 – Kolejny rok – reż. Mike Leigh, czas 129’, 2010 r.
16 października – środa, godz. 19.00 –Między słowami – reż. Sofia Coppola, czas 102’, 2003 r.
20 października – niedziela, godz. 11:00 – Miasto movie dzieciom: Wallace i Gromit. Golenie owiec – reż. Nick Park, czas 30’, 1995 r.
23 października – środa, godz. 19.00 – Rzymska opowieść – reż. Bernardo Bertolucci, czas 93’, 1998 r.
26-27 padziernika – soboa-niedziela – Warsztaty muzyczne z projektem SzaZaZe – Szamburski / Zakrocki / Zemler
27 października – niedziela, godz. 19:00 – „SzaZa plays Polański” – POKAZ FILMOWY Z MUZYKĄ NA ŻYWO
30 października, godz. 19.00 – Dróżnik– reż. Thomas McCarthy, czas 87’, 2003 r.

Kiedy: zawsze w środę, godz. 19:00; Miasto movie dzieciom i kino z muzyką na żywo – niedziele
Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a

Wstęp wolny 

Więcej o projekcie Miasto movie >>>
Przygotowanie cyklu: Agnieszka Wojciechowska, Rafał Chwała

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury – Kultura – Interwencje.