Miasto movie latem – program na sierpień

thumbnail

Wszystkich amatorów dobrego kina zapraszamy na filmowe wakacje wraz z Warsztatami Kultury i realizowanym przez nie projektem filmowym Miasto movie. W lipcu i sierpniu seanse odbywają się w plenerze. W środy spotykamy się na placu przed Teatrem im. H. Ch. Andersena, gdzie na wygodnych leżakach i z przepiękną panoramą Lublina w tle odwiedzamy kolejne miasta, kraje i gatunki filmowe. O godz. 20:30 zapraszamy dzieci na wyjątkowe wieczorynki, a widzów nieco starszych na godz. 21:00.

W niedziele natomiast (i wyjątkowo w jeden czwartek), na podwórku przy Restauracji IncognitO i Teatrze Osterwy, cofamy się w czasie i ruszamy w filmową podróż z kasetami VHS, odbywającą się pod szyldem „Miasto movie analogowo”.

O MIASTO MOVIE LATEM

Od czerwca do sierpnia Warsztaty Kultury zapraszają na letnią odsłonę cyklu pokazów filmowych Miasto movie. Przez trzy letnie miesiące, nie ruszając się z Lublina, można będzie odbyć wyjątkową podróż zarówno po ciekawych miastach, jak również po gatunkach filmowych. Filmy jak zwykle prezentować będziemy w środy i zgodnie z ideą kina letniego zaprezentujemy bardzo różnorodne propozycje. Podczas naszej podróży filmowej odwiedzimy wielkie metropolie, ale też małe miasteczka gdzieś na krańcach świata. Na naszym ekranie pojawią się miasta współczesne, obok nich miasta przyszłości, jak również te dawne, gdzie ciągle czuć oddech wielkiej historii. Pokażemy obrazy oparte na faktach, ale też te całkowicie, fantastycznie zmyślone. Zgłębimy specyfikę kina kryminalnego i science fiction, zanurzymy się w świat musicalu, westernu i filmu gangsterskiego, pośmiejemy się na komediach i przestraszymy na horrorach. Poznamy historie ciekawych ludzi i niezwykłych zdarzeń. Letnia odsłona cyklu Miasto movie przyniesie bez wątpienia wiele niespodzianek, artystycznych wrażeń i wzruszeń ale także dobrej zabawy. Kino w swojej genezie było rozrywką, z czasem nabierając znamion sztuki wysokiej. Będziemy zatem starać się uchwycić oba oblicza X muzy. Serdecznie zapraszamy na wspólną przygodę z Miasto movie latem.

W lipcu i sierpniu pokazy odbywać się będą w plenerze, na placu przed Teatrem im. H. Ch. Andersena, ul. Dominikańska 1. Zapraszamy na wygodne leżaki.

Plenerowa odsłona projektu „Miasto movie latem” realizowana jest w ramach programu „Dzielnice Kultury – Program Rozwoju Kultury w Dzielnicach Lublina”. Partnerem akcji jest Klasztor OO. Dominikanów w Lublinie.

Kiedy: zawsze w środę, godz. 20:30
Gdzie: plac przed Teatrem im. H. Ch. Andersena, ul. Dominikańska 1

Wstęp wolny

Program na sierpień:
07 sierpnia, godz. 21.00 – „Przed wschodem słońca”, reż. Richard Linklater, czas 100’, 1995 r.
14 sierpnia, godz. 21.00 – „Mordercze lato”, reż. Spike Lee, czas 142’, 1999 r.
21 sierpnia, godz. 21.00 – „Płytki grób”, reż. Danny Boyle, czas 93’, 1994 r.
28 sierpnia, godz. 21.00 – „Krawiec z Panamy”, reż. John Boorman, czas 109’, 2001 r.

Miasto movie dzieciom – godz. 20:30 – przed seansami dla widzów dorosłych odbywać się będą specjalne pokazy dla najmłodszych.

O MIASTO MOVIE ANALOGOWO

Kino jako jedna z nielicznych form kultury bardzo wyraźnie łączy w sobie dwa, wydawałoby się sprzeczne bieguny – obejmuje bowiem zarówno sztukę wysoką o wybitnych walorach artystycznych, jak również doskonałą rozrywkę, dającą spontaniczną radość wynikającą z obcowania z różnymi gatunkami filmowymi. Miasto movie latem, obok swojego głównego nurtu filmowego, proponuje także specjalny cykl rozrywkowy – Miasto movie analogowo. Zamierzamy „cofnąć się w czasie” i odbyć sentymentalną podróż do krainy lat 80-tych zeszłego stulecia, czyli do złotej epoki kaset video. Sam nośnik, czyli kaseta VHS, został wynaleziony w 1976 roku przez firmę JVC i praktycznie z marszu podbił rynek filmowy, triumfalnie wprowadzając kino do naszych domów. Magnetowid stał się ulubioną rozrywką wielu ludzi na całym świecie, zaczęły się pojawiać pierwsze wypożyczalnie kaset oraz cała lawina tytułów, z różnych względów niedostępnych w normalnej dystrybucji kinowej. Dziś w całkowicie cyfrowym świece, gdzie standardem stał się blue ray czy pokazy 3D, a technologia zmienia się w zasadzie z dnia na dzień, chcemy przywrócić na moment tamtą magię i zabawę jaką niosły ze sobą „poczciwe” VHSy. Raz jeszcze, dziś już często z przymrużeniem oka, śledzić przygody Rambo czy Conana, przestraszyć się Freddy’ego Krugera i Terminatora, pośmiać razem z Akademią Policyjną czy Blues Brothers. Będzie to doskonała okazja, aby przypomnieć sobie zapomniane tytuły z naszego dzieciństwa oraz ponownie usłyszeć głos ulubionego lektora.

Partnerem akcji jest Restauracja IncognitO.

Kiedy: 4, 8, 18, 25 sierpnia, godz. 20.30
Gdzie: podwórko przy Restauracji IncognitO i Teatrze Osterwy, ul. Peowiaków3

Wstęp wolny

Program na sierpień:

4 sierpnia 2013 – niedziela, godz.: 20.30 – Miasto movie analogowo – miejskie legendy

  • „Wielka draka w chińskiej dzielnicy” – reż. John Carpenter, czas 99’, 1986 r.
  • „Candyman” – reż. Bernard Rose, czas 99’, 1992 r.

8 sierpnia 2013 – czwartek, godz.: 21.00 – Miasto movie analogowo – krwiożercze klauny
pokaz specjalny w ramach Carnavalu Sztukmistrzów

  • „To” – reż. Tommy Lee Wallace, czas 168’, 1990 r.
  • „Mordercze klowny z kosmosu” – reż. Stephen Chiodo, czas 88’, 1988 r.

18 sierpnia 2013 – niedziela, godz.: 20.30 – Miasto movie analogowo – w krainie baśni

  • „Willow” – reż. Ron Howard, czas 126’, 1988 r.
  • „Conan niszczyciel” – reż. Richard Fleischer, czas 103’, 1984 r.

25 sierpnia 2013 – niedziela, godz.: 20.30 – Miasto movie analogowo – w oparach absurdu POKAZ ODWOŁANY

  • „Na przedmieściach” – reż. Joe Dante, czas 101’, 1989 r.
  • „Kosmiczne jaja” – reż. Mel Brookes, czas 96’, 1987 r.

Organizator: Warsztaty Kultury w Lublinie
Przygotowanie cyklu: Agnieszka Wojciechowska, Rafał Chwała