Miasto movie latem – wychodzimy w plener

thumbnail

W lipcu i sierpniu w ramach letniej odsłony Miasto movie wychodzimy w plener. W każdą środę, od 17 lipca począwszy, spotykać się będziemy na placu przed Teatrem im. H. Ch. Andersena gdzie na wygodnych leżakach i z przepiękną panoramą Lublina w tle odwiedzać będziemy kolejne miasta, kraje i gatunki filmowe. O godz. 21:00 zapraszamy dzieci na specjalne wieczorynki, a widzów nieco starszych na godz. 21:30.

W soboty natomiast, zapraszamy na podwórko przy Restauracji IncognitO i Teatrze Osterwy, na filmową podróż w czasie z kasetami VHS odbywającą się pod szyldem „Miasto movie analogowo”.

O MIASTO MOVIE LATEM

Od czerwca do sierpnia zmieniamy nieco formułę Miasto Movie i przygotowujemy serię specjalnych, wakacyjnych pokazów. Przez te trzy letnie miesiące, nie ruszając się z Lublina, można będzie odbyć wyjątkową podróż zarówno po ciekawych miastach, jak również po gatunkach filmowych. Filmy jak zwykle prezentować będziemy w środy i zgodnie z ideą kina letniego zaprezentujemy bardzo różnorodne propozycje. Podczas naszej podróży filmowej  odwiedzimy wielkie metropolie, ale też małe miasteczka gdzieś na krańcach świata. Na naszym ekranie pojawią się miasta współczesne, obok nich miasta przyszłości, jak również te dawne, gdzie ciągle czuć oddech wielkiej historii. Pokażemy obrazy oparte na faktach, ale też te całkowicie, fantastycznie zmyślone. Zgłębimy specyfikę kina kryminalnego i science fiction, zanurzymy się w świat musicalu, westernu i filmu gangsterskiego, pośmiejemy się na komediach i przestraszymy na horrorach. Poznamy historie ciekawych ludzi i niezwykłych zdarzeń. Letnia odsłona cyklu Miasto Movie przyniesie bez wątpienia wiele niespodzianek, artystycznych wrażeń i wzruszeń ale także dobrej zabawy. Kino w swojej genezie było rozrywką, z czasem nabierając znamion sztuki wysokiej. Będziemy zatem starać się uchwycić oba oblicza X muzy. Serdecznie zapraszamy na wspólną przygodę z Miasto Movie latem.

W lipcu i sierpniu pokazy odbywać się będą w plenerze, w każdą środę, o godz. 21:00 na placu przed Teatrem im. H. Ch. Andersena, przy ul. Dominikańskiej 1. Zapraszamy na wygodne leżaki.

Partnerem akcji jest Klasztor OO. Dominikanów w Lublinie

Wstęp wolny                

 

Program na lipiec:

17 lipca, godz. 21:30   – „Angielska robota”, reż. Roger Donaldson, czas 110’, 2008 r.  Dołącz na FB >>>

24 lipca, godz. 21:30  – „Łowca androidów”, reż. Ridley Scott, czas 117’, 1982 r. Dołącz na FB >>>

31 lipca, godz. 21:30  – „Tombstone”, reż. George P. Cosmatos, czas 130’, 1993 r. Dołącz na FB >>>

Miasto movie dzieciom – godz. 21:00 – przed seansami dla widzów dorosłych odbywać się będą specjalne pokazy dla najmłodszych.

O MIASTO MOVIE ANALOGOWO

Kino jako jedna z nielicznych form kultury bardzo wyraźnie łączy w sobie dwa, wydawałoby się sprzeczne  bieguny – obejmuje bowiem zarówno sztukę wysoką o wybitnych walorach artystycznych, jak również doskonałą rozrywkę, dającą spontaniczną radość wynikającą z obcowania z różnymi gatunkami filmowymi. Miasto movie latem, obok swojego głównego nurtu filmowego, proponuje także specjalny cykl rozrywkowy – Miasto movie analogowo. Zamierzamy „cofnąć się w czasie” i odbyć sentymentalną podróż do krainy lat 80-tych zeszłego stulecia, czyli do złotej epoki kaset video. Sam nośnik, czyli kaseta VHS, został wynaleziony w 1976 roku przez firmę JVC i praktycznie z marszu podbił rynek filmowy, triumfalnie wprowadzając kino do naszych domów. Magnetowid stał się ulubioną rozrywką wielu ludzi na całym świecie, zaczęły się pojawiać pierwsze wypożyczalnie kaset oraz cała lawina tytułów, z różnych względów niedostępnych w normalnej dystrybucji kinowej. Dziś w całkowicie cyfrowym świece, gdzie standardem stał się blue ray czy pokazy 3D, a technologia zmienia się w zasadzie z dnia na dzień, chcemy przywrócić na moment tamtą magię i zabawę jaką niosły ze sobą „poczciwe” VHSy. Raz jeszcze, dziś już często z przymrużeniem oka, śledzić przygody Rambo czy Conana, przestraszyć się Freddy’ego Krugera i Terminatora, pośmiać razem z Akademią Policyjną czy Blues Brothers. Będzie to doskonała okazja aby  przypomnieć sobie zapomniane tytuły z naszego dzieciństwa oraz ponownie usłyszeć głos ulubionego lektora.

W lipcu i sierpniu pokazy odbywać się będą w plenerze, w soboty, o godz. 21:00 na podwórku przy Restauracji IncognitO i Teatrze Osterwy. Partnerem akcji jest Restauracja IncognitO

Wstęp wolny

 

Program na lipiec:

20 lipca, godz. 21:00 – Miasto movie analogowo – pojedynek  herosów    Dołącz na FB >>>

  •  „Komando” – reż. Mark L. Lester, czas 92’, 1985 r.
  • „Cobra” – reż. George P. Cosmatos, czas 87’, 1986 r.

27 lipca, godz. 21:00  – Miasto movie analogowo – potwory małe i duże    Dołącz na FB >>>

  • „Gremliny rozrabiają” – reż. Joe Dante, czas 102’, 1984 r.
  • „Wstrząsy” – reż. Ron Underwood, czas 96’, 1990 r.

Organizator: Warsztaty Kultury w Lublinie

Przygotowanie cyklu Miasto movie: Agnieszka Wojciechowska, Rafał Chwała