Miasto movie w listopadzie

thumbnail

Dziś, w XXI wieku, kiedy jesteśmy świadkami ogromnego rozwoju cywilizacyjnego, współczesne miasta zmieniają się na naszych oczach. Nowe technologie wchodzą w każdą dziedzinę życia społecznego. Pojawiają się kolejne narzędzia komunikacji międzyludzkiej, nowe nośniki informacji, człowiek może skontaktować się niemal natychmiast z drugą osobą, będącą nawet na przeciwległym końcu planety. Wydawać by się mogło, że w tym rozpędzonym świecie problemy ludzkiej samotności czy alienacji nie powinny mieć miejsca. Nic bardziej błędnego, jak się bowiem okazuje wyobcowanie, pustka czy właśnie samotność (zwłaszcza w wielomilionowych metropoliach) są dziś aktualne bardziej niż kiedykolwiek. Ludzkość pozornie zbliżając się do siebie technologicznie, oddala się i zamyka we własnych mieszkaniach – fortecach. Ludzie w miastach często stają się całkowicie anonimowi, nie rozmawiają ze sobą na ulicy, w metrze czy w centrum handlowym. Nie znamy lub też nawet nie chcemy znać własnych sąsiadów czy towarzyszy podróży. Znaczący jest fakt, iż jeszcze w poprzednim stuleciu taka sytuacja była wręcz niemożliwa. Tematyka różnych „twarzy” miejskiej samotności jest dziś także jednym z najczęściej poruszanych wątków w kinie autorskim i właśnie takie filmy zamierzamy zaprezentować w jesiennej, nieco refleksyjnej odsłonie Miasto movie. Co ciekawe właściwie w każdej części świata reżyserzy wybierają ten temat do swoich filmów. Podczas środowych pokazów można będzie sprawdzić jak samotność portretują artyści z Europy czy Stanów Zjednoczonych, jak mówi o niej kino azjatyckie, a jak południowoamerykańskie. Bo choć filmy te łączy podobna tematyka, każdy z nich stanowi odrębne dzieło sztuki i indywidualną artystyczną wypowiedź reżysera.

Program na listopad:

6  listopada, godz. 19.00 – Pora umierać – reż. Dorota Kędzierzawska, czas 104’, 2007 r.
13 listopada, godz. 19.00 –Million Dollar Hotel – reż. Wim Wenders, czas 122’, 2000 r.
20 listopada, godz. 19.00 – Światła o zmierzchu – reż. Aki Kaurismaki, czas 78’, 2008 r.
24 listopada, godz. 11.00 – MIASTO MOVIE DZIECIOM: O czym szumią wierzby – reż. Terry Jones, czas 88’, 1996 r. oraz Moda prosto z ekranu – warsztat projektowania koszulek i toreb o tematyce filmowej
27 listopada, godz. 19.00 – Artur Maćkowiak  solo – w programie wieczoru solowy koncert oraz pokaz trzech filmów z muzyką artysty:
Tu było kino – reż. Krzysztof Nowicki, czas 31’, 2011 r.
Homestay – reż. Krzysztof Nowicki, czas 32’, 2012 r.
Kaskada – reż. Dariusz Gackowski, czas 20’, 2012 r.

Seanse 6 i 24 listopada poprzedzą pokazy krótkich filmów powstałych podczas zorganizowanych przez Warsztaty Kultury warsztatów z animacji poklatkowej prowadzonych przez Annę Chabros-Piłat. 

Kiedy: zawsze w środę, godz. 19:00; Miasto movie dzieciom i kino z muzyką na żywo – niedziele
Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a

Wstęp wolny 

Więcej o projekcie Miasto movie >>>
Przygotowanie cyklu: Agnieszka Wojciechowska, Rafał Chwała

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury – Kultura – Interwencje.