Miasto movie w marcu / Miejska duchowość

thumbnail

Wraz z nadejściem wiosny, w ramach pokazów Miasto movie, czeka nas nowy cykl tematyczny. Postaramy się sportretować czy też uchwycić, przynajmniej na chwilę, niezwykle ulotną i tajemniczą istotę miejskiej duchowości.

Każde miasto skrywa w sobie różne oblicza, z których zbudowana jest jego tożsamość. Do tej pory pokazywaliśmy m. in. groźną twarz miasta, wraz z jego mrocznymi tajemnicami i niebezpieczeństwami, odwiedziliśmy miasta smutne i samotne, ale też te baśniowe i wymarzone. Teraz chcemy zajrzeć nieco głębiej, aby zobaczyć  bardziej metafizyczną stronę metropolii. Tę miejską duchowość rozumiemy na kilka sposobów. Z jednej strony każde miasto ma własną aurę, swój niepowtarzalny klimat i charakter. Odwiedzając je, doświadczamy różnych nastrojów czy stanów emocjonalnych. Z drugiej strony nie ma oczywiście miast bez ludzi, a jeśli pojawiają się ludzie – zarówno mieszkańcy, jak i przyjezdni – pojawiają się też ich poglądy, zwyczaje i przekonania. Każdy z nich w coś wierzy, czymś się kieruje w swoich życiowych wyborach. Może to być religia, tradycja, nauka, jakiś własny, prywatny kodeks moralny bądź szereg innych czynników. Wszystko to składa się jednak na duchową tkankę miasta i jego społeczności.

Przed nami niezwykła,  filmowa podróż w poszukiwaniu różnych przejawów miejskiej duchowości.

Program na marzec:

  • 5 marca 2014, godz. 19.00 – Szukając Erica, reż. Ken Loach , czas 116’, 2009 r.
  • 12 marca 2014, godz. 19.00 – Ghost Dog, Droga samuraja, reż. Jim Jarmusch, czas 116’, 1999 r.
  • 16 marca 2014, godz.11.00 – Miasto movie dzieciom: Jak wytresować smoka, reż. Dean DeBlois, Chris Sanders, czas 96’, 2010 r. oraz Smoczy przyjaciele – warsztaty szycia z filcu dla dzieci i ich opiekunów. 
  • 19 marca 2014, godz. 19.00 – Lourdes, reż. Jessica Hausner, czas 96’, 2009 r.
  • 26 marca 2014. Godz. 19.00 –  Persepolis, reż. Marjane Satrapi, Vincent Paronnaud, czas 95’, 2007 r.

Więcej o projekcie Miasto movie >>>
Przygotowanie cyklu: Agnieszka Wojciechowska, Rafał Chwała