Miasto movie: Warsztaty muzyczne z projektem SzaZaZe – Szamburski / Zakrocki / Zemler

thumbnail

Serdecznie zapraszamy na organizowane w ramach projektu Miasto movie warsztaty muzyczne z artystami z grupy SzaZaZe. Warsztaty skierowane są do wszystkich zainteresowanych dźwiękiem, a przede wszystkim jego funkcją dramaturgiczną w kontekście kina, teatru czy tańca. Aby wziąć udział w warsztatach nie trzeba być muzykiem! Nie jest też wymagana umiejętność gry na jakimkolwiek instrumencie. W przypadku zgłoszeń muzyków prosimy jednak o zabranie instrumentów.

Warsztaty muzyczne prowadzone przez muzyków projektu SzaZaZe z Warszawy obejmować będą głównie zagadnienia z zakresu muzyki w kontekście interdyscyplinarnym. Liczne doświadczenia zdobyte przez artystów na polu muzyki teatralnej, filmowej, tanecznej pozwolą odbiorcom warsztatów wejść w tajniki pracy kompozytorów oraz poznać zaplecze techniczne i metody kreacji „muzyki w kontekście”.

Warsztaty mają formę zarówno wykładu popartego konkretnymi przykładami muzycznymi, jak i interaktywnej współpracy z uczestnikami przy komponowaniu i tworzeniu muzyki.

kiedy: sobota, 26.10.13 w godz.: 13:00 – 17:00; niedziela, 27.10.13 w godz. 12:00 – 16:00
gdzie: Klasztor oo. Dominikanów – Sala Unii, ul. Złota 9

Dołącz do wydarzenia na Facebooku. >>> 


Udział w warsztatach jest bezpłatny.

Ze względu na ograniczoną ilość miejsc zapraszamy jednak do wcześniejszych zapisów pod numerem telefonu 81 533 08 18.

W kontekście muzyki filmowej muzycy opiszą projekty powstałe we współpracy z Filmoteką Narodową, Łódzką Szkołą Filmową czy Studiem Animacji Semafor – m.in. Polański/SzaZa, Starewicz/SzaZa oraz Themerson/SzaZaZe. Na zasadzie aktywnego udziału uczestników warsztatów artyści będą poruszać zagadnienia narracji w filmie, komentarza muzycznego, kontrapunktu i udźwiękowienia konkretnych scen.

Odnosząc się do żywych przykładów – Szamburski, Zakrocki i Zemler – pokażą różne możliwości i funkcje jakie muzyka może spełniać w obrazie, a także metody kompozycji. Wraz z uczestnikami warsztatów artyści będą na wiele sposobów interpretować sceny z filmów i udźwiękawiać je – nadając bądź to wydźwięk humorystyczny, poważny, dramatyczny lub ilustracyjny. Filmy prezentowane w ramach warsztatów sięgają ery kina niemego (Starewicz, Melieux), filmu eksperymentalnego (Themerson), pierwszej animacji poklatkowej (Władysław Starewicz), a także kina współczesnego (etiudy studenckie Romana Polańskiego).

W formie rozmowy oraz prezentacji muzycznej – Paweł Szamburski, Patryk Zakrocki i Hubert Zemler – opiszą również swoje doświadczenia zdobyte podczas współpracy z takimi artystami, reżyserami, choreografami jak – Piotr Cieplak, Paweł Miśkiewicz, Leszek Bzdyl, Krzysztof Globisz, Marcin Gokieli, a także Pracownią Fizyczną z Łodzi czy Teatrem Montownia.

W zależności od oczekiwań grupy warsztatowej wśród poruszanych tematów znajdą się takie obszary jak:

• Muzyka a tekst w teatrze /
• Muzyka a spektakl teatralny bez tekstu /
• Muzyka w tańcu współczesnym /
• Muzyka w kinie niemym /
• Muzyka a sztuka performatywna /

Szamburski / Zakrocki / Zemler omawiają z uczestnikami warsztatów również kwestię improwizacji w muzyce i akcie twórczym. Jakie są jej mocne i słabe strony, kiedy pomaga w pracy z innymi dyscyplinami sztuki. Jakie są punkty wspólne muzyki oraz innych dziedzin pod względem – czasu tworzenia / swobody improwizacyjnej / aktu twórczego. Muzycy opowiedzą kiedy współpraca z teatrem jest dla nich spełnieniem, a kiedy ograniczeniem i dlaczego. Na końcu i w trakcie warsztatów artyści będą prezentować instrumenty, narzędzia techniczne ułatwiające szybką kompozycję na żywo, będą wprowadzać i uczyć uczestników warsztatów najprostszych i skutecznych metod kompozytorskich, improwizacji oraz zapraszać do wspólnej gry!

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury – Kultura – Interwencje.