Muzeum Powszechne dzielnicy Kalinowszczyzna | Wystawa

thumbnail

Według Słownika Języka Polskiego PWN muzeum to instytucja gromadząca, przechowująca i konserwująca zbiory z różnych dziedzin kultury, sztuki, nauki lub techniki i udostępniająca je publiczności w formie wystaw. A więc jest tam miejsce nie tylko na „Matejkę”, ale też na grzebień czy stary czajnik. Takie właśnie eksponaty znajdziemy w Muzeum Powszechnym Dzielnicy Kalinowszczyzna.

W Dworku Wincentego Pola od 12 listopada będziemy mogli poznać historię dzielnicy Kalinowszczyzna widzianą oczami jej mieszkańców. Opowiedzą nam ją eksponaty zgromadzone podczas „Skupu przedmiotów codziennego użytku”, prowadzonego przez Szymona Pietrasiewicza i Pawła Laufra w sierpniu 2014, w Domu Kultury „Narnia”. Skupowano wtedy wyłącznie rzeczy należące do mieszkańców Kalinowszczyzny lub pochodzące z tej dzielnicy. Do rangi eksponatu urosła para damskich spodni, bo właścicielka chodziła w nich na dancingi do lokalnego klubu, menażka starego harcerza czy projektor filmowy, kamera i filmy – własność pana, który amatorsko filmował rodzinne uroczystości i dzielnicę. W oparciu o przedmioty codziennego użytku wydobyliśmy nieoficjalną historię, zebrali opowieści o miejscu, lokalne legendy, a przede wszystkim indywidualne wspomnienia, którymi podzielili się mieszkańcy. Wystawa jest więc odbiciem społeczności, która tam zamieszkuje i na tym właśnie skupia się Muzeum Powszechne Dzielnicy Kalinowszczyzna.

Wystawie towarzyszyć będą warsztaty historii mówionej. Udział w nich mogą wziąć osoby indywidualne, a także grupy zorganizowane. Data i godzina warsztatów do uzgodnienia.

Kiedy:
Wernisaż – 12 listopada 2015 | godz. 17:00
Wystawa będzie czynna do 6 grudnia 2015 od wtorku do niedzieli w godz. 10:00-17:00
Gdzie: Dworek Wincentego Pola – Oddział Muzeum Lubelskiego w Lublinie, ul. Kalinowszczyzna 13
Wstęp wolny

Oprowadzanie kuratorskie: we wtorki i środy w godz. 10:00-14:00
Zapisy na oprowadzanie oraz warsztaty: osoby i grupy zainteresowane zwiedzaniem wystawy z kuratorem, proszone są o wcześniejsze ustalenie terminu mailowo lss.residencies@gmail.com lub telefonicznie 81 533 08 18 (od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-16:00).

 

Kuratorzy:
Szymon Pietrasiewicz – animator kultury, happener, kulturoznawca, koordynator Przestrzeni Działań Twórczych „Tektura”, komisarz Festiwalu Teatralnego „Kontestacje”, członek rady programowej Festiwalu Młodzieży Akademickiej „FAMA”. Laureat nagrody Żurawie w 2008 r. Pomysłodawca i twórca Pracowni Sztuki Zaangażowanej Społecznie „Rewiry”.

Paweł Laufer – filozof, pisarz, dziennikarz. Fundator i prezes Fundacji Open Culture realizującej projekty kulturalne, badawcze, wydawnicze, społeczne i medialne szczególnie we współpracy z partnerami ze Wschodu. Zastępca redaktora naczelnego i redaktor działu wschodniego magazynu „Kultura Enter”. Pomysłodawca i koordynator międzynarodowych projektów artystycznych i badawczych (m. in. wielojęzyczny cykl 7 raportów „Raport o stanie kultury i NGO w krajach Partnerstwa Wschodniego i w Rosji). Uczestnik, autor i współautor licznych przedsięwzięć artystycznych. Laureat nagrody kulturalnej Radia Lublin „Żurawie” 2009 w kategorii „słowo”. Laureat nagrody Prezydenta Miasta Lublin za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej 2009. Autor książek: „Miasto na prowincji” (2004), „Buty Mesjasza. Traktat o podniesieniu rzeczy zdegradowanej” (2010).

Współpraca:
Rafał Rutkowski – poeta. Laureat projektu Połów 2014. Absolwent filologii polskiej i kulturoznawstwa na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Wiersze publikował w „Odrze”, „Zeszytach Poetyckich”, „Akcencie”, „Helikopterze”. Autor książki poetyckiej „Chodzę spać do rzeki” (Zeszyty Poetyckie 2015). Jeden ze zwycięzców konkursów: OKP „O Granitową strzałę”, „Autoportret Jesieni” w Krotoszynie. Laureat lubelskiej nagrody kulturalnej „Żurawie”, stypendysta Wydziału Kultury Urzędu Miasta Lublin. Uczestnik najważniejszych festiwali literackich w kraju. Prowadzi cykl spotkań poetyckich „Przystanek poetów” w Centrum Kultury w Lublinie. Mieszka w lubelskiej Kamienicy Cudów.