„O psie, który zerwał się z łańcucha” – czytanie bajki

thumbnail

Zapraszamy mieszkańców dzielnicy Wieniawa do Galerii Labirynt na czytanie bajki  „O psie, który zerwał się z łańcucha” Piotra Rowickiego w ramach „Sztuki na talerzu”. Czytanie odbędzie się jutro (sobota), o godzinie 12:00 i jest przeznaczone dla dzieci (bez ograniczeń wiekowych), rodziców, dziadków.

Wolność jest wtedy, gdy można biec ile się chce. Do utraty tchu.
A potem położyć się i patrzyć w niebo.
Albo się nie kłaść i nie patrzeć.
To jest właśnie wolność. (Pies)”

Głównym bohaterem sztuki Piotra Rowickiego jest Pies, który zapragnął wolności i postanowił porzucić swoich wiernych przyjaciół, Pana Rdzewińskiego (czyli łańcuch) i Budę Adę. Najpierw udał się do lasu, gdzie spotkał Rodzinę Dzięciołów. Zaprzyjaźnił się z małym dzięciołem, który tak jak on pragnął odmiany – chcąc w końcu postukać dziobem w coś innego niż drzewo (motyw buntu wobec rodziców). Pies, Dzięcioł i klacz Zalotna udają się więc do miasta, gdzie spotykają Błędnego Rycerza, ofermę wśród rycerzy.

Wszyscy razem trafiają na odstręczający miejski śmietnik. Pies nie wie, jak funkcjonować w tej pozornej wolności i ponownie trafia w niewolę – do Króla Śmieciowego, ojca Bezsennej Królewny, który próbuje go sprzedać. Uwalnia go Błędny Rycerz, który od tej chwili jest już bezbłędny. Los Błędnego Rycerza, psa i klaczy Zalotnej, którzy mają zostać poddani recyklingowi przez Króla Śmieciowego, odmieni Bezsenna Królewna, wiecznie szukająca ukochanego.