Ogłaszamy kolejnych artystów

thumbnail

Wśród kolejnych artystów zaproszonych na tegoroczną edycję festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia usłyszymy m.in. ukraiński sekstet Atomic Simao, łączący jazz,  psychodelicznego rocka i funky; prawdziwy hit Internetu, czyli pochodzące z Gruzji Trio Mandili; żywą legendę rodzimej kontrkultury – zespół Variete, tym razem zasilony muzykami z Litwy; wybitnego wibrafonistę z Luksemburga –Pascala Schumachera oraz zjawiskowy amerykański duet Faun Fables.

Zgodnie z obietnicą, ujawniamy kolejny fragment line-upu Wschód Kultury – Inne Brzmienia Art’n’Music Festival. Przed Wami piątka wykonawców z pięciu różnych zakątków świata. Artyści reprezentują różne, często bardzo odległe od siebie, style i gatunki muzyczne, wywodzą się z różnych nurtów i środowisk twórczych. Dzieli ich różnica wieku, doświadczeń i dokonań artystycznych. Jest jednak coś, co ich łączy! To miłość do grania na żywo, prawdziwa  pasja tworzenia i wysoka jakość proponowanej przez nich muzyki. A my właśnie takich artystów chcemy prezentować w ramach Innych Brzmień.

Jak co roku, silną reprezentację będą mieć artyści z krajów Partnerstwa Wschodniego. W tym roku gościć będziemy m.in. ukraińskie Atomic Simao – pochodzący z Kijowa wybuchowy sekstet łączący jazz,  psychodelicznego rocka i funky oraz prawdziwy hit Internetu, gruzińskie Trio Mandili. Te trzy młode dziewczyny szturmem zawojowały swoją ojczyznę, bijąc wszelkie rekordy popularności. Teraz przyszedł czas na resztę Europy.

Inne Brzmienia nie zapominają też nigdy o polskich wykonawcach i tu prawdziwa gratka dla fanów nowej fali, brzmień bardziej poetyckich, mrocznych  i dekadenckich. Żywa legenda naszej kontrkultury, zespół Variete zaprasza tym razem wybitnych instrumentalistów z Litwy, aby wspólnie z nimi zabrać widzów w niezwykłą dźwiękową podróż.

Kolejnym znakomitym wykonawcą, którego dziś przedstawiamy jest Pascal Schumacher – multiinstrumentalista, wirtuoz wibrafonu,  jedna z najjaśniej świecących dziś gwiazd na europejskiej scenie jazzowej.

W tym roku w Lublinie pojawi się także amerykański duet Faun Fables, czyli prawdziwy zespół – zjawisko. Po ich występie większość widzów powinna zapamiętać dobrze tę nazwę. Amerykanie łączą w swojej twórczości muzykę folkową, teatralną, etniczną, dodatkowo puszczając oko w stronę klasyki. Ich brawurowo wykonane, angielskie wersje przebojów Ewy Demarczyk wprawiają jednocześnie w zdumienie i zachwyt.

***
Wschód Kultury to projekt kulturalny integrujący środowiska artystyczne miast Polski Wschodniej (Białegostoku, Lublina i Rzeszowa) i artystów krajów Partnerstwa Wschodniego (Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy), realizowany przez Narodowe Centrum Kultury oraz trzy wspomniane miasta. Ideą projektu jest wspólne odkrywanie tego, co niepowtarzalne w każdej z kultur, a także wymiana doświadczeń artystycznych. Z biegiem czasu festiwal stał się pomostem włączającym naszych wschodnich partnerów w obieg kultury europejskiej. W 2015 roku Wschód Kultury będzie realizowany po raz trzeci. Przedsięwzięcie powstało dzięki zaangażowaniu środowisk twórczych,  samorządów wschodniej Polski oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.