Polska strona festiwalu | Inne Brzmienia ogłaszają kolejnych artystów

thumbnail

Przed nami kolejne ogłoszenia tegorocznej edycji festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia. W Lublinie usłyszymy utwory Stanisława Staszewskiego oraz autorskie wersje piosenek Toma Waitsa, Nicka Cave’a, Kazimierza Grześkowiaka czy Jacka Kaczmarskiego w wykonaniu Kazika Staszewskiego, Kwartetu Proforma i ich gości specjalnych. Na scenie pojawi się także jeden z najlepszych polskich składów hip-hopowych – Łona i Webber, unikalne połączenie dwóch duetów: perkusyjnego i fortepianowego czyli grupa Kwadrofonik, a także dwa projekty będące potwierdzeniem doskonałej kondycji polskiej sceny eksperymentalnej – Innercity Ensemble oraz dowodzona przez Marcina „Emitera” Dymitera – Flora Quartet.

Wśród kolejnych artystów zaproszonych na tegoroczną edycję Innych Brzmień, festiwalu co roku prezentującego najbardziej interesujących i oryginalnych wykonawców z różnych zakątków świata, nie mogło zabraknąć znakomitej reprezentacji artystów z Polski.

Listę rodzimych gwiazd otwiera Kazik Staszewski, którego można będzie oglądać w podwójnej roli. Ten legendarny tekściarz i wokalista wystąpi w przekrojowym koncercie zawierającym materiał z rzadko granych na żywo płyt m.in.: „Silny Kazik pod wezwaniem”, „Piosenki Toma Waitsa” czy „Melodie Kurta Weilla”, jak również z bogatym zbiorem tych znanych i mniej znanych piosenek Stanisława Staszewskiego. Na scenie artysta pojawi się wraz z Kwartetem Proforma i specjalnie na tę okazję zaproszonymi gośćmiDodatkowo Kazik weźmie udział w spotkaniu poświęconym wydanej niedawno, znakomitej książce Rafała Księżyka „Idę tam, gdzie idę”. Obaj panowie przybliżą nam bogatą, wielowątkową twórczość Staszewskiego, będzie to też niepowtarzalna okazja, żeby na żywo spotkać się i porozmawiać z ikoną polskiej muzyki.

Kolejną polską gwiazdą jest kwartet Kwadrofonik – laureat Paszportów Polityki 2015. Grupa, która jest dziś prawdziwą marką we współczesnej muzyce kameralnej, w unikalny i piękny sposób łączy brzmienia ludowe i klasyczne, będąc jednym z czołowych ambasadorów naszej kultury na świecie. Ich mistrzowskie koncerty to przeżycie niemal mistyczne – rodzaj spektaklu, w którym artyści prowadzą niezwykły dialog muzyczny, zamieniając funkcje instrumentów i sprawiając, że tak fortepiany jak instrumenty perkusyjne pojawiają się w całkowicie nieoczywistych rolach.

Na drugim biegunie stylistycznym operują z kolei dwaj panowie ze Szczecina, czyli Łona i Webber. Dosłownie chwilę temu, bo 22 kwietnia 2016, artyści wydali doskonale przyjęty album „Nawiasem mówiąc”. Tradycyjnie już, w ich przypadku mamy do czynienia ze znakomitą produkcją, tekstami trafiającymi w punkt oraz dużą dawką ironii i humoru. Po prostu wielka klasa i od lat jeden z najjaśniejszych punktów na hip-hopowej mapie Polski.

Kolejny ze składów można w zasadzie nazwać „supergrupą” polskiej sceny niezależnej. Mowa tu o siedmioosobowym kolektywie Innercity Ensemble. Stylistycznie i dźwiękowo dzieje się tu mnóstwo: od jazzu, poprzez industrial, ambient, awangardę i elektronikę aż po transowy noise. Trudno jednak żeby było inaczej, kiedy skład zespołu tworzą artyści znani z takich formacji jak choćby: Stara Rzeka, Something Like Elvis, Hati, Sing Sing Penelope, Ed Wood czy Alameda 5. Dla fanów ambitnego grania pozycja obowiązkowa.

Listę ogłoszeń zamyka zjawiskowa Flora Quartet, dowodzona przez Marcina „Emitera” Dymitera. Na żywo grupa tworzy syntezę dźwięku i obrazu, poprzez łączenie elementów field recordingu i elektroniki, brzmienia żywych instrumentów, takich jak klarnet czy tuba, oraz świetnych diaskopowych wizualizacji. Swój album muzycy wydali w kultowej oficynie Gusstaff Records i jest to nie bez znaczenia, bowiem ta wytwórnia zagości jako polski akcent podczas dyskusji dotyczącej niezależnych wytwórni muzycznych w Europie i prezentacji niemieckiego labelu Staubgold.

www.innebrzmienia.eu

Tegoroczna edycja Wschód Kultury – Inne Brzmienia Art’n’Music Festival obędzie się w dniach 6-10 lipca. Przez 5 dni festiwalu w Lublinie pojawią się artyści z 10 krajów świata, reprezentujący 3 kontynenty, a na jedynych koncertach w Polsce usłyszymy między innymi takie zjawiska jak Shibusashirazu OrchestraTortoise czy Easy Star All Stars.

Na wszystkie wydarzenia Festiwalu WSTĘP WOLNY.

Już za tydzień kolejne ogłoszenia!