Program Wolontariusz Kultury na Białorusi

thumbnail

Przez pięć dni (26 – 30 marca 2015) nasi pracownicy uczyli w Mińsku zarządzania wolontariatem. W warsztatach wzięło udział 15 osób reprezentujących sektor kultury niezależnej na Białorusi. Szkolenie odbyło się w Ў Galerii Sztuki Współczesnej. Swoją wiedzą z Białorusinami dzieliły się Agata Will i Magdalena Zylik.

Naszym zadaniem była pomoc w stworzeniu programu dla wolontariuszy na potrzeby środowiska kultury białoruskiej. Podczas szkolenia wspólnie z uczestnikami stworzyliśmy strategię współpracy organizacji z wolontariuszami . Wzięliśmy pod uwagę wolontariat długoterminowy, krótkoterminowy i międzynarodowy. Staraliśmy się zbadać i zdefiniować potrzeby sektora kultury na Białorusi oraz problemy w pracy z wolontariuszami, jakie napotykają organizacje. Oceniliśmy też potrzeby osób chcących pracować wolontaryjnie w kulturze i na podstawie zebranych danych zbudowaliśmy program edukacyjny dla wolontariuszy na Białorusi.

Pomysł na zrealizowanie warsztatów zrodził się w styczniu 2013 roku podczas wizyty Agaty Will, Marii Artemiuk i Rafała Kozińskiego w Mińsku, którzy prezentowali program Wolontariusz Kultury i Inkubator Animacji Kultury – jako przykłady programów edukacji nieformalnej rozwijającej kompetencje kadr kultury.

Warsztaty odbyły się w ramach projektu parasolowego pt. SMART realizowanego przez Ў Galerię Sztuki Współczesnej z Mińska.

no images were found