Paweł „Kelner” Rozwadowski

Spotkanie autorskie z Pawłem „Kelnerem” Rozwadowskim – muzykiem znanym m.in. z formacji „Deuter” czy „Izrael”. Punkt wyjścia do rozmowy stanowić będzie książka „To zupełnie nieprawdopodobne” wydana przez Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego. Wieczór zakończy kameralny koncert Pawła „Kelnera” Rozwadowskiego, który wystąpi w towarzystwie Karola „Kolora” Gadzało.

Kiedy: czwartek, 22 listopada 2012, godz. 19:00
Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. ks. J. Popiełuszki 5, Lublin

Wstęp wolny

Na listopadowe spotkanie z cyklu „Book it! – kilka zdań o muzyce” zaproszenie przyjął Paweł Rozwadowski znany powszechnie jako „Kelner”, jedna z centralnych postaci polskiej sceny niezależnej lat 80. Pretekst do spotkania stanowi wydana niedawno przy udziale Uniwersytetu Warszawskiego książka jego autorstwa „To zupełnie nieprawdopodobne”. Nie jest to typowa autobiografia, ale raczej zbiór wspomnień i psychodeliczna, momentami zabawna historia jego życia.

W przypadku „Kelnera”, tych wspomnień nazbierało się bardzo dużo. Dla przypomnienia –swoją przygodę z muzyką zaczynał już w latach 70., kiedy wraz z pierwszą falą punk rocka i new wave w Polsce, założył grupę Formit. Był to rok 1978, a dwa lata później pojawił się już jeden z najważniejszych i najbardziej frapujących zespołów polskiej alternatywy, legendarny Deuter.

Deuter w zasadzie od początku wymykał się wyraźnym klasyfikacjom. Był to z jednej strony zespół punkowy, z drugiej jako jeden z pierwszych w Polsce próbujący miksować ostre brzmienia i zaangażowany przekaz z muzyką funk i reggae, która wtedy osiągała już sporą popularność. To samo można powiedzieć zresztą o liderze Deutera, a naszym gościu.

„Kelner”, w całej swojej drodze muzycznej był niezwykle eklektyczny, poszukujący, nierzadko wyznaczający nowe kierunki, a niekiedy, wyprzedzający pewne zjawiska. Poza związkami z funky, próbował eksploatować takie gatunki jak rap czy soul, czyli muzykę, która szczyt popularności osiągnęła w Polsce dekadę później, w latach 90. Słynny singiel Deutera – „Średniowiecze” jest właśnie przykładem tej syntezy gatunkowej, a był to rok 1987! W międzyczasie, w roku 1983, wraz ze swoim przyjacielem i kolejną ikoną undergroundu, Robertem Brylewskim, Kelner zakłada najsłynniejszą do dziś w Polsce reggae’ową formację Izrael. Grupa praktycznie „z marszu”, nagrywa jeden z najważniejszych albumów tamtych lat – „Biada, biada, biada” i na stałe zapisuje się w kanonie krajowej sceny niezależnej.

Lata 90. to dalsze poszukiwania artysty, w tym m. in. duet Max i Kelner czyli jego i Brylewskiego głos w muzyce elektro (album „Techno terror”), wspólna płyta i trasa z Dezerterem, udział w projekcie „Tribute to Rejestracja”.

Dziś Paweł „Kelner” Rozwadowski, poza tym, że dalej koncertuje ze swoimi najważniejszymi grupami – Deuter i Izrael, oddaje się z powodzeniem działalności literackiej. W Warsztatach Kultury wystąpi więc także w podwójnej roli – pisarza oraz muzyka, dając na zakończenie wieczoru kameralny koncert wraz z Karolem Kolorem Gadzało (basista m. in. grupy Miąższ, na stałe związany z Lublinem, z pochodzenia Warszawiak).

Listopadowy „Book it!” stanowi zatem niepowtarzalną okazję, by poznać kolejnego nietuzinkowego artystę, historię warszawskiej sceny alternatywnej oraz odpowiedź na pytanie, co było tak zupełnie nieprawdopodobne…

A tak pisze o książce Kelnera dziennikarz i krytyk muzyczny Rafał Księżyk:

Nigdy dotąd nie mieliśmy w Polsce książki tak szybkiej, tak bezpretensjonalnie ekstatycznej i zachłyśniętej wolnością jak proza beatników. To zupełnie nieprawdopodobne, ale macie ją przed sobą. Żeby powstała, trzeba było punkowego załoganta, tekściarza, performera i frontmana, pasjonata i praktyka funku i reggae w jednej osobie. Ile tu wspomnień, a ile literatury? Nieważne. Starczy dać się porwać przygodzie. A chętni rozpoznają brawurowo uchwycone scenerie i portrety z czasów narodzin punka i reggae. PRL, jakiego nie znacie, pachnący marihuaną i paczuli. Nie chodzi tu jednak o kronikę zdarzeń minionych. Na całkiem nowej płycie Deutera Kelner śpiewa, iż jest hybrydą Kmicica, Klossa, Tytusa i Janka Kosa. Oto bohater naiwny, którego spostrzegawczość szpiega wstrząśnięta została radością nieuczłowieczenia. Taka jest ta książka.

Rafał Księżyk