Robert Brylewski

Określenia typu ikona, żywa legenda, postać kultowa, są w dzisiejszej popkulturze i mediach zdecydowanie nadużywane. Jednak jak inaczej nazwać naszego, kolejnego gościa, aby w pełni zawrzeć jego wkład w polską kulturę niezależną oraz historię rodzimej sceny muzycznej? Nasza propozycja na grudniowy Book it! to spotkanie z Robertem Brylewskim.

Punkt wyjścia do rozmowy stanowić będzie  książka „Kryzys w Babilonie” autorstwa Rafała Księżyka i Roberta Brylewskiego, wydana przez Wydawnictwo Literackie.

Kiedy: czwartek, 13 grudnia 2012, godz. 18:00

Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. ks. J. Popiełuszki 5, Lublin

Wstęp wolny

W rocznicę symbolicznej daty 13 grudnia, porozmawiamy z artystą, który przez całe swoje życie szedł własną drogą, bez kompromisów, kontestując i komentując trudną rzeczywistość lat 80, ale też współczesny, galopujący kapitalizm. „Kryzys w Babilonie”, książka autorstwa Rafała Księżyka – znakomitego dziennikarza i eksperta muzycznego – zbudowana jest z ogromnej ilości wspomnień Brylewskiego. Ten swoisty wywiad-rzeka, wciąga i uwodzi czytelnika bez reszty. Fascynujące historie artysty z tras koncertowych, pierwszych występów w Jarocinie, narodzin takich scenicznych legend jak: Kryzys, Izrael czy Brygada Kryzys, mieszają się z prywatnymi zapisami pamięci, wspomnieniami rodziny, przyjaciół, środowiska tamtych burzliwych lat. Księżyk jest bardzo dobrze przygotowany do rozmowy, co dodatkowo zaciera granicę pomiędzy pytającym a pytanym i nadaje książce bardzo unikalny charakter rozmowy dwóch dobrych znajomych. A rozmawiać jest o czym. Wystarczy choćby wspomnieć najważniejsze zespoły Brylewskiego – wspomniane już wcześniej punkowe formacje Kryzys i Brygada Kryzys, reggae’owy Izrael, mocną, bezkompromisową Armię czy transowo-poszukujący Falarek Band. Niezliczona jest też ilość pomniejszych kooperacji czy gościnnych wystąpień muzyka, ale taki jest właśnie Robert Brylewski. Na swój sposób jest artystą totalnym. Zafascynowanym wieloma gatunkami muzycznymi, brzmieniem akustycznym, ale też nowymi zdobyczami techniki, miłośnikiem kina i sztuk plastycznych (m. in. tworzy własne kolaże), człowiekiem żyjącym kulturą w wielu jej aspektach.

Twórczość Roberta Brylewskiego do dziś stanowi inspirację dla wielu współczesnych zespołów, a lista muzyków z jakimi grał przez te wszystkie lata jest imponująca: Tymon Tymański, Darek Maleo Malejonek, Tomasz Budzyński, Alek Korecki, Antoni Ziut Gralak, Marcin Świetlicki, Mikołaj Trzaska, Tomasz Lipiński, Jerzy Mazzoll, Włodek Kinior Kiniorski czy Piotr Stopa Żyżylewicz to tylko ci najbardziej rozpoznawalni z nich.

Aktualnie artysta świętuje XXX lecie Brygady Kryzys, koncertując w Polsce z tą legendarną grupą. W Warsztatach Kultury, na zakończenie wieczoru, wystąpi natomiast w kameralnym koncercie, prezentując wybrane utwory ze swojej dyskografii.

Spotkanie z Brylewskim poprzedzi projekcja filmu Pawła Końja Konnaka – „Exodus – Robert Brylewski”.  Ten grudniowy wieczór będzie zatem świetną okazją do spotkania z jedną z najważniejszych postaci polskiej muzyki alternatywnej, poznania nowych faktów, anegdot, wspomnień oraz wysłuchania na żywo muzyki, która miała wpływ na całe pokolenie.

Program: 

  • godz. 18.00 – projekcja filmu „Exodus – Robert Brylewski” w reż. Pawła „Końja” Konnaka
  • godz. 19.00 – spotkanie z Robertem Brylewskim i rozmowa na temat książki „Kryzys w Babilonie” oraz koncert