Tymon Tymański i Rafał Księżyk

Okazją do spotkania z Tymonem Tymańskim i Rafałem Księżykiem jest ponad 500-stronicowy efekt ich wspólnej pracy nad biografią tego pierwszego. Książka „ADHD” ukazała się pod koniec ubiegłego roku nakładem Wydawnictwa Literackiego,  ale prace nad nią zaczęły się dużo wcześniej. W przypadku Tymona nie mogło być jednak inaczej, gdyż tytuł idealnie oddaje jego żywiołową naturę. Jako posiadacz artystycznego ADHD, Tymon od lat zaangażowany był w dziesiątki projektów. Tworzył kolejne zespoły, nagrywał i wydawał płyty, kreował mody muzyczne, stymulował polską kulturę niezależną.  W jego bogatej biografii przewija się mnóstwo kluczowych wydarzeń ze świata muzyki, kina, teatru, literatury i sztuki, z ostatniego 30-lecia. Przez te wszystkie lata nazbierała się też cała masa anegdot, wspomnień i historii. Rafał Księżyk zaś, autor zaprawiony w bojach podczas prac z Tomaszem Stańką czy Robertem Brylewskim,  był idealną osobą do przelania tego wszystkiego na papier. Jego ogromna wiedza muzyczna, erudycja, precyzja oraz kompleksowe podejście do tematu, w połączeniu z dynamiką Tymona, sprawiają, iż mamy do czynienia z jedną z najlepszych książek tego typu w historii współczesnej polskiej literatury.

Kiedy: czwartek, 6 lutego 2014, godz. 19:00
Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a, Lublin
Wstęp wolny

.

Tymon Tymański – człowiek – orkiestra, muzyk, multiinstrumentalista, wydawca, pionier i propagator wielu zjawisk muzycznych. Na polskiej scenie niezależnej swoista, jednoosobowa instytucja. Twórca pojęcia yass oraz legendarnej grupy Miłość, z którą, wraz z Leszkiem Możdżerem, Mikołajem Trzaską, Maciejem Sikałą i Jackiem Olterem, zrewolucjonizował oblicze jazzu w Polsce. Współzałożyciel wytwórni Biodro Records, lider grup Kury, Transistors, Yass Ensamble, Czan i wielu innych. Kompozytor muzyki teatralnej i filmowej – za muzykę do filmu „Wesele” Wojciecha Smarzowskiego, nagrodzony filmowym Orłem. Aktor, pisarz, publicysta. Aktualnie kończy prace nad filmem wg własnego scenariusza – rockowym musicalem „Polskie gówno”.  Wraz z Janem Peszkiem, Arkiem Jakubikiem  i grupą Jazzout przymierza się do pracy nad  konceptualnym spektaklem poświęconym twórczości Theloniusa Monka. Pod koniec roku 2013 ukazała się w księgarniach, spisana przez Rafała Księżyka,  biografia Tymona, zatytułowana „ADHD”.  Na co dzień artysta regularnie udziela się jako komentator aktualnej rzeczywistości w Radiu Roxy oraz pisuje felietony na portalu Wirtualna Polska.

Rafał Księżyk – dziennikarz, publicysta, autor związany m.in. z Wydawnictwem Literackim, wybitny znawca muzyki, literatury i kultury niezależnej. Jego teksty pojawiały się na łamach m.in. Machiny, Jazz Forum, Bruma i wielu innych pism. Twórca znakomitych biografii Tomasza Stańki („Desperado), Roberta Brylewskiego („Kryzys w Babilonie”) czy ostatnio Tymona Tymańskiego („ADHD”). Od 2012 roku redaktor naczelny pisma Playboy. Dziś z całą pewnością jeden z najważniejszych głosów w polskim dziennikarstwie i  krytyce artystycznej.